sziget, l. Hivaoa.
l. Dominica.
az ókorban az Alfeiosz egyik mellékfolyója; Arkádiában, az Aroani-hegyek lejtőjén fakadt, földalatti érintkezésben állott a Feneosz tavával s Heraiától keletnek az eliszi határ közelében torkollott; ez idő szerint Rutiász a neve.
1. a görög mitologiában szárazfejü sárkány, amely sohasem aludt s a Hesperidák kertjének arany almáit őrizte. Gaia, vagy Phorkis és Keto, vagy Tiphon és Echidna fia volt; Herkules ölte meg,midőn Eurystheus parancsára az arany almákat elrabolta; Hera pedig L.-t a csillagzatok közé vette fel. - 2. Arkádiai vizi isten, Okeanos és Tethys fia, Daphne atyja.
szigetcsoport a Nagy-oceánban, a. m. Marianák (l. o.).
kisközség Zágráb vármegye zágrábi j.-ban, (1891) 2379 horvát lak.
(ang., ejtsd: lédi, a loaf-day a. m. kenyér nap szótól). Az elnevezés alapja a szokás, mely szerint az angol nemes úrhölgyek hetenkint egyszer v. többször a környék szegényeinek sajátkezüleg kenyeret osztogattak. L. most a lovagok (knights) és ezeknél magasabb ranguak nejeinek címe, a püspökök nejeinek kivételével. - Lady's Friend, nőbarát, az angol alsóháznak (House of Commons) hivatalnoka, akinek kötelességeihez tartozott arra felügyelni, hogy - amennyiben a lordok háza arról nem gondoskodott - a váló férj elvált nejéről megfelelően gondoskodjék.
(ejtsd: láken), Brüsszel egyik külvárosa a Senne és a Brüsszel-Willebroeki-csatorna mellett, (1890) 25 289 lak., hires csipke-, továbbá szappan-gyártással, kémiai cikkek készítésével és vasöntővel; szép parkokkal. A XVIII. sz.-ból való királyi kastély 1890 jan. 1-én nagyobbrészt a lángok martalékává lett. Az igen régi Notre Dame-templom királyi temetkező hely.
1. Gaius, az idősebb Scipio Africanus barátja; a második pún háboruban a hajóhadat vezényelte Spanyolországban Kr. e. 211-206-ig. Azután (205-202) Scipióval együtt Afrikában táborozott s részt vett a zámai döntő ütközetben (202) is, hol a lovasság élén kitüntette magát; 190. L. Scipio Asiaticusszal egyszerre kapta meg a konzuli méltóságot. - Fia, 2. L. Gaius, melléknevén Sapiens (bölcs), részt vett (147-146) Karthago ostromában s mint pretor sikeresen harcolt (145) Lusitaniában Viriathus ellen; konzul is volt (140) Qu. Servil. Caepióval. Az ifjabb Scipio Africanusnak barátja volt, s ezzel együtt nagy lelkesedéssel igyekezett a görög műveltséget meghonosítani Olaszországban. L. jeles szónk és bölcsész, Terentiusnak pártfogója volt.
(állat), l. Toroklábuak.