Lándsa

3-6 méter hosszú fanyél végére erősített 15-30 cm. hosszu, hegyes, kétélü penge által képezett döfő fegyver, melyet már az ókorban mind harcra, mind pedig vadászatra használtak. A lövő fegyvereknek feltalálása óta a hosszu nehéz L.-kat mindinkább ritkábban használták s végre csakis a könnyü lovasságnak egy része használt még könnyü dsidákat. A magyar huszárok csakis a XVII. sz. vége feléig használtak kópjákat (l. o.), azaz a dsidáknál valamivel nehezebb L.-kat, mig a lengyel lovasság, a kozákok s az ezek példájára szervezett német ulánusok (francia lanciers-k), s az olasz lancierik a dsidát napjainkig megtartották. Hadseregünkben jelenleg már nem használnak dsidát; a német hadseregnél azonban a legújabb időben az összes lovas-ezredek legénységét L.-kal fegyverezték fel. Oroszországban csakis a gárdavértesek, a huszárok és a kozákok első sorai használnak L.-kat. L.-nak nevezték a XV. sz. végéig az oly lovas-csoportot is, mely egy vértezett, nehéz L.-val rohanó lovag s az ennek támogatására szolgáló 5-6 könnyü lovas által képeztetett (franc. lance fournie, ném. Lanze v. Gleve). - L., a gör. egyházban ama hegyes és kétélü kés, melyet az áldozati kenyér felvágására használnak. Jelenti a L.-t, mellyel a katona Jézus oldalát megnyitotta.

Lándsaalaku ív

l. Iv.

Lándsahal

(állat), l. Amphioxus lanceolatus.

Lándsás

v. gerelyes (lanceolatus), a növények szervének, különösen a levélnek alakjára vonatkozik. L. a levél, ha a két vége elkeskenyedik, s kétszer-négyszer hosszabb, mint széles, p. a fagyalfáé.

Landsassiatus

(a német Landsassen; landsässite Unterthanen), a régi német birodalomban azoknak a viszonya, akik nemcsak a birodalmi hatalomhoz, a császárhoz, hanem ahhoz a fejedelemhez is alattvalói viszonyban állottak, akinek területén laktak; ellentéte a birodalmi közvetlenség (Reichsunmittelbarkeit), vagyis azoknak a viszonya, kik csak a császárt ismerték el uruknak.

Landsberg

1. Lander Warthe, járási székhely Frankfurt porosz kerületben, a hajózható Warthe és vasút mellett, 5 külvárosát is beleszámítva, (1890) 28 065 lakossal, gép-, tégla-, keményítő-, jelentékeny sörgyártással, vasöntéssel. A bel- és 5 külvárosból álló L. legjelentékenyebb épülete a Mária-templom, Begas K. egy oltárképével. A bárost 1257. János őrgróf alapította. A 30 éves háboruban a svédek és a császáriak 4-4-szer foglalták el. - 2. L., az ugyanily nevü járás székhelye a felső-bajorországi Bajor-kerületben a Lech és vasót mellett, (1890) 5470 lak., eke-, gép-, sörgyártással és fakereskedéssel; városházzal, amelyet Piloky freskói díszítenek. - 3. L. bei Meiningen, hercegi kastély Szász-Meiningenben, 6 km.-nyire Meiningentől, a Werra balpartján egy sziklacsúcson. 1836-41. Dobner építette.

Landsdown

(ejtsd: lendszdaun), síkság Somerset angol grófságban Bath közelében. 1643 jul. 5-én az angol királyi csapatokat itt verték meg a skótok és a parlament hadai.

Landseer

(ejtsd: lendszir), 1. Edwin Henrik sir, angol festő és szobrász, L. Károly öccse, szül. Londonban 1802., megh. u. o. 1873. Atyjának, azután Haydonnak tanítványa, teljesen állatok festésére adta magát és e nemben minden idők mesterei közt kiváló helyet foglal el. Már 1819. állította ki első képét, a Kutyaviadalt, ezt követték 1820. a Szt. Bernáthegyi kutyák. 1840-50 között festette legkitünőbb műveit: Az újfundlandi kutya (1839); Albert hg kedvenc agara (1841); Vidravadászat (1844); Az üldöző falka; A holt szarvasünő (1848); Az eltévedt juh (1850) a finom megfigyelés, igazi természetesség remek példái. Népszerüségét azonban még inkább azon művészi gyöngeségének köszönhette, hogy az egyes állatokat emberi érzelmekkel ruházta föl, mintegy ünnepi díszben állította a szemlélő elé, ahogy humoros v. szentimentális hatást akart velük kelteni. Ilyenek: Jack mint őr; Jack mint csendőr; Vén kutya - szégyenkező koldus; A koldus agár; Kutya a pásztor sírján; Ember tervez, isten végez, melyek egész Európában számtalan reprodukcióban terjedtek el. A Comus vereségét ábrázoló freskóképe a Buckingham-palotában éppen nem sikerült munka. Szobrászati művei közül kitünőek: Kutyáktól elfogott szarvas nagy bronzcsoportja (1866) és a londoni Trafalgar-squaren levő Nelson-szobor pompás négy bronzoroszlánjának mintái (1866). 17 rézkarcot is készített. Már 1831. a londoni királyi akadémia tagja, 1850. lovag lett. Legtöbb képe a londoni nemzeti képtár és a South Kensington-muzeumban van.

2. L. Károly, angol festő, T. Tamás öccse, szül. Londonban 1799., megh. u. o. 1879. Atyjánál, azután az akadémián tanult. Képei: Basing House ostroma; Zsidó ház kifosztása I. Rikárd király idejében (londoni nemzeti képtár); Andrew Marwell ellenáll a megvesztegetésnek (South Kensington-muzeum). 1845. az akadémia tagja lett, 1851-73. az akadémia őre volt.

3. L. Tamás, angol rézmetsző és rézmarató, szül. Londonban 1794., megh. St. John's Woodban 1880. Ismeretessé vált 1827. kiadott humoros rézkarcaival: Monkeyana, or men in miniature designed etc. Kiadta továbbá a Characteristic sketches of animals, drawn from the life and engrav. etc. (London 1832, 8 köt.) és Tiger hunting, or a day's sport in the East (u. o. 1836) és rézbe metszette L. Edwin hires képét: Kutya a tenger mellett.

Landsend

(ejtsd: lendszend), a rómaiak Bolerium promontoriuma, a vulkanikus Lizard-Head mellett, Anglia Dny-i végét alkotó gránit hegyfok, amelynek sziklái 18 m.-nyire emelkednek ki a tenger vizéből. Tőle 300 m.-nyire a Longships Rock nevü sziklás kis szigeten 1797. 24 m. magas világító tornyot építettek.

Landsfeld

grófnő, l. Montez.


Kezdőlap

˙