(ejtsd: lídsz), város York (ettől 37 km.-nyire) angol grófságban, a West Ridingben, az Aire mellett, amelyen két lánc-, 3 kő- és 2 vashíd vezet át, számos vasúti vonal találkozásánál, (1891) Potter Newton, Holbeck, Little-London, Newtown, Armley, Bentham, Wortley stb. külvárosokat beleszámítva 367 506 lak., akik közt számos az ir származásu. L. már a XVII. sz.-ban ismeretes volt a posztóiparáról. Ebbeli jelentőségét azóta is megtartotta és ma is földünkön L. és környékén (Pudsey, Farsley, Rawden, Yeadon, Horsforth, Guiseley, Bradford, Huddersfield stb.) készítik a legtöbb jó minőségü posztót. Lehetővé teszi ezt, hogy L. egy nagy széntelep mellett épült, hogy számos a vasúti összeköttetése és hogy Liverpoollal csatorna, Halifaxszal az Aire és Calder, Hullel az Aire, Ouse és Humber köti össze. Azelőtt a posztóforgalom helye több nagy Cloth-Hall (posztócsarnok) volt; ma a gyárosok a vevőkkel közvetetlen összeköttetésben vannak. A posztóiparon kivül virágzó a vászon-, a vasipar (gép-, aratóeszközgyártás), a ruházati-, a kalap-, bőripar; azonkivül vannak üveg-, kémiai-, papir-gyárai és olajpréselői. Tanintézetei közül a jelentékenyebbek: a Yorkshire College, amelyben főleg orvosi és technologiai előadásokat tartanak; a nőipariskola, az anglikán és katolikus teologiai szeminárium. Kulturális és jótékonysági intézmények: filozofiai és irodalmi társaság, természetrajzi muzeum, nyilvános könyvtár (76 000 köt.), nagy kórház (General Infirmary). A termékeny vidéken épült város régibb részei szűk és keskeny, az újabbak széles utcákból állanak. Kiválóbb épületek: az 1858. megújított városháza, az előtte álló Wellington-szoborral, két szinház, a börze, az árucsarnokok, számos anglikán és egyéb templom, mint a Szt. Péter-, az Üdvözítő-, a Szt. János-templom stb. Két igen szép parkja is van L.-nek: a Rowndlay Park és a Woodhouse Moor. Környékén láthatók a Crystal-, a ciszterci- és a Bolton-apátság romjai. L. már Hódító Vilmos idejében ismeretes volt, sőt a föld alatt római és angol-szász régiségeket is találtak. Erős várát a Mill Hillen 1139-ben István király ostromolta: ugyanaz II. Rikárdnak volt fogháza. E vár teljesen eltünt. L.-nek a XVII. sz.-ban még csak 7000, 1775. pedig 17 000 lakosa volt.
(ejtsd: lídsz) Osborne Tamás herceg, angol államférfi, szül. 1631., megh. 1712 jul. 26. Nagy tevékenységet fejtett ki II. Károly trónra jutása érdekében. Miután az alsóházban is sok szolgálatot tett a királynak, ez őt a Cabal-minisztérium bukása után (1673) a kormány élére állította és egyúttal Danby gróffá is kinevezte. Ebben az állásban támogatta ugyan a királynak abszolulisztikus törekvéseit, de mert sem a királynak katolizáló hajlamait, sem a Franciaországgal való szövetséget nem pártolta: a kormánypárt őt a francia követ sürgetésére vád alá helyezte, s a Towerbe záratta, ahonnan csak öt év mulva szabadult ki. 1688. azokhoz csatlakozott, akik Orániai Vilmost az angol trónra meghívták és ügyét hathatósan előmozdították. Szolgálatai fejében II. Vilmos 1789. a titkos tanács elnökévé és Carmarthen marquisvá nevezte ki, 1694. pedig jutalmul a veszedelmes jakobita összeesküvés fölfedezéséért, hercegi rangra emelte. 1695. az alsóház azzal vádolta, hogy akeletindiai társaságtól nagy összeg pénzt fogadott volna el. Az elmarasztaló itélettől ugyan megmenekült, de 1699. hivatalától felfüggesztetett.
210 km. hosszu csatorna Angliában; a nevében megjelölt két várost köti össze; van rajta 90 zsilip, 135 híd, illetőleg vizvezeték és 7 mellékcsatorna ágazik ki belőle. 1770-1816. építették; 2 millió font sterlingbe került.
(ejtsd: lík), város Stafford (ettől 32 km.-nyire) angol grófságban, a Churnet és vasút mellett, (1891) 14 128 lak., selyemszalagszövéssel, régi angol ízlésben épült templommal, amelynek egyes részei a XII. sz.-ból valók.
(ejtsd: lílenau), county Michigan É.-amerikai államban, 2600 km2 területtel, 6250 lak., Northport székhellyel.
az angol M/89 lövőfegyver (l. o.).
az ugyanily nevü járás székhelye Hannover porosz tartományban, 28 km.-nyire Aurichtól, a Leda és Ems között, vasút mellett, (1890) 11 075 lak., vasöntéssel, gép-, szalmapapir-, likör-, dohány-, sörgyártással, malmokkal; gabona-, vaj- és állatkereskedéssel; hajósiskolával; néhány régi épülettel (Harderwykenburg 1500-ból). Az 5 m. mély járatu hajók a városig jöhetnek. 1892. 5277 megrakott hajó fordult meg kikötőjében 87 910 t. tartalommal.
(azelőtt Lederdam), város D.-Holland németalföldi tartományban, 11 km.-nyire Gorkumtól, a Linge és vasút mellett, (1892) 4221 lak., üvegiparral, lóvásárokkal.
éreztetése annak, hogy akivel látszólag mint velünk egyenlővel bánunk, mégis magunk alatt állónak tekintjük. A L.-ben a gőgös a maga felsőségét érzi és érezteti; kettős gyönyörűsége van: a maga felsőségének s a másik megalázásának érzése. A L. csak akkor nem csúfság, ha a leereszkedő oly magasan áll, hogy lehetetlen neki magát a másikkal egy szinvonalra helyezni, a másik meg nem felejtheti el, hogy magasabban álló van előtte; de ez nem is igazában L., hanem a méltóság jogos érzete a fölötte állóban, az önkénytes hódolaté a másikban.
(ejtsd: lövarden), Frízföld németalföldi tartomány fővárosa, 80 km.-nyire Zwolletól, vasút mellett, (1892) 30 689 lak., vas- és rézolvasztókkal, jelentékeny vászon-, bőr-, papiriparral és különösen ékszerkészítéssel; a Németalföldeken legjelentékenyebb gabona- és állatkereskedéssel; történelmi és régészeti társulattal, amelynek érdekes gyüjteményei vannak. L. a XIII. sz.-ban még tenger, a Middelzee vagyis Bornede mellett feküdt; most egészen szárazföldi város, amelyet több csatorna szel át és köt össze a Zuyderzeevel és Gröningen tartománnyal; benne az érdekesebb épületek a régi stathouder- (helytartó) palota, a gót ízlésü kancellária (Kanselarij), a nagy Jakab-templom, amelynek érdekes síremlékeit 1795. rombolták szét; a szép városház és a börtön, Németalföldnek egyik legnagyobb ilyen épülete. Bonifácus itt kezdte meg a pogány frízek megtérítését. 1190. falakkal vették körül, amelyeknek helyén szép ültetvények vannak.