Legatarius

l. Hagyomány.

Legati

(lat.), 1 a rómaiaknál a szenátus kebeléből idegen államokhoz küldött követek; a tartományi helytartók mellé kirendelt helyettesek és segédek; a római császárság idejéből említendők a L. Augusti pro praetora és a L. legionum; amazok a császári tartományokba kinevezett helytartók, emezek a légiónak (hadtest) parancsnokai. 2. A róm. kat. egyházjogban a pápa által a kormányzati hatalom gyakorlására kiküldött meghatalmazottak. A püspöknek ellenzése folytán az ily kiküldetések mind gyérebbekké váltak. Ma a L. tisztán a szentszéknek diplomáciai közegei. L. Követek.

Legati nati

(lat.) a. m. a pápai széknek született követei, kiknél a követség az egyházhivatallal, melyet viselnek, össze van kötve. Ilyen nálunk az esztergomi érsek. Mai nap ez csak cím.

Legatio

(lat.) a. m. küldöttség, követség, különösen pápai. - L. libera a. m. szabad követség, tehát tetszés szerint való időre szóló. Ezt a kedvezményt az ókori rómaiak kérték, valahányszor a provinciákban magánügyeket intéztek el és szükségük volt a legátusok címére és a vele járó kedvezményekre (ingyenes utazás, ellátás és elszállásolás). Ilyen tiszteletbeli legátusok még a császárok idején is előfordulnak. L. még Legáció.

Legato

(ol.), zenei műszó, a. m. megkötve, kötött előadással, l. Ív.

Legatos violare contra jus gentium est

(lat.), Angliában dívó közmondás, a. m. a követeknek megsértése a nemzetközi jogba ütközik. A követek tiszteletjogára vonatkozik az a másik közmondás: Legatus regis vice funigur a quo destinatur et honorandus est sicui ille cujus vicem gerit értelme az, hogy a követ a fejedelem személyét képviseli s azért a fejedelmet megillető tiszteletben részesítendő.

Legatum

(lat.) a. m. hagyomány (l. o.).

Legatus a latere

(lat.), pápai bibornok nagykövetek, kiket csak különösen fontos ügyben szokás küldeni.

Legátusok

l. Legáció.

Légbeli gyökér

v. légi gyökér (növ., radix aërea), az olyan mellékgyökér, mely nem a földben van, hanem a szárból v. a fa koronájából nő s a levegőben csüng. L.-es növény leginkább a forró tartományokban van. Némyel növény L.-e kapaszkodásra való; a forróvidéki orchideák és aroideák ezekkel erősítik magukat a fa kérgéhez, s nedvességet és táplálékot is kapnak vele, egyrésze azonban szabadon csüng. Európában a borostyánnak van légbeli kapaszkodó gyökere, a Solanum Dulcamaráé meg a Lyciumé elsatnyult, csak vizben növekszik ki. A földbe erősödő L.-ből sarj is keletkezik, az anyafa alatt megnő, onnan kiásva, ról a faj szaporítható, v. a sarj a fa alatt felnő és az anya koronájával össze-vissza fonódik. V. ö. Schuch József, A járulékos gyökerek (Értekezések a term.-tud. köréből, 1877); ugyanattól: Ist der Epheu die einzige Pflanze, welche Luftwurzel trägt) (Botanische Zeitung 1876).


Kezdőlap

˙