Legrövidebb szürkület

l. Szürkület.

Legrövidebb vonalak

l. Geodetikus vonalak.

Légsajtó

l. Aerosztatikai sajtó.

Légsúlymérő

(barometerk, Toricelli-féle cső), a levegő nyomásának mérésére szolgáló készülék, melynek feltalálása egybeesik magának a légnyomásnak feltalálásával. Ősidők óta tudták, hogy ha dugattyuval ellátott csőnek (szívócsőnek) egyik végét vizbe vagy más folyadékba mártják és a dugattyut felhúzzák, utána nyomban viz tódul fel a csőbe; azonba a XVII. század közepéig ezt a jelenséget nem a levegő súlyának és az ebből származó nyomásnak, hanem annak tulajdonították, hogy a természet irtózik az ürtől (horror vacui). Galilei, ki a levegő súlyát nemcsak hogy ismerte, de már meg is mérte, a viz felemelkedését akként magyarázta, hogy a horror vacui miatt a viz a dugattyuhoz tapad és midőn firenzei kertészek értesítették, hogy a viz egy újonnan készített szívó kút csövében 18 olasz rőfnél (körülbelül 10 m.) magasabbra nem emelkedik, azt mondá, hogy a tapadás 18 rőfnél magasabb vizoszlop súlyával már meg nem küzdhet és hogy ez a súly a horror vacui mértéke. A helyes megfejtést azonban csak az ő hires tanítványa, Torricelli találta meg 1643. Torricelli ugy vélekedett, hogy a levegő súlyos test létére nyomást gyakorol, és ez a nyomás, mint minden hidrosztatikai nyomás, minden irányban, tehát alulról felfelé is, egyenletesen elterjed és igy egy vizoszlopot is felemelhet; de ha a vizoszlop 18 rőfnél magasabb, a légnyomás már nem tarthatja egyensúlyban és az oszlop fölött üres tér marad; továbbá ugy vélekedett, hogy ha a kisérletet viznél sűrübb folyadékkal hajtanák végre, a folyadékoszlop, a hidrosztatika törvényeinek megfelelőleg, a vizoszlopnál annyiszorta volna alacsonyabb, ahányszorta az illető folyadék sűrübb a viznél; tehát a viznél mintegy 131/2-szer sűrübb kéneső csak 76 cm.-nyire emelkednék fel. A kisérlet igazolta ezt a következtetést. Torricelli mintegy 100 cm. hosszu, egyik végén zárt üvegcsövet kénesővel megtöltvén, a cső nyilt végét ujjával elzárta, a csövet megfordította és ujjával elzárt végét kénesővel megtöltött csészébe merítette. Midőn ujját elvette, a kéneső a csőben alászállott, de csak annyira, hogy a csőben egy 76 cm. magasságu oszlop maradt meg. Pascal és Torricelli kisérleteit a párisi St. Jaques-toronyban más folyadékokkal is ismételte és az ő felhivására Périer az 1570 m. magas Puy de Dôme nevü hegy különböző magasságu pontjain tett kisérletekkel még azt is bebizonyította, hogy a légnyomástól egyensúlyban tartott kénesőoszlop magassága a megfigyelő helyre nehezkedő légoszlop magasságával együtt csökken. Végre kitünt, hogy ha a csőbeli kéneső fölött levő tér (Torricelli-féle ür) és a külső tér között a cső felső végének letörése vagy csap révén közlekedés létesül, a kénesőoszlop rögtön lesülyed és a levegő sziszegéssel a csőbe tódul. Mindezek a kisérletek kétségtelenné tették, hogy a szívócsövekben felemelt vizet a légnyomás tartja egyensúlyban, és hogy a Torricelli-féle kisérletben a kénesőoszlop nyomása pontosan egyenlő evvel a légnyomással.

A Torricelli-féle kisérletet tehát végrehajtva, máris L.-t, azaz a légnyomás mérésére szolgáló készüléket lehet szerkeszteni, mert mindössze is csak arról kell még gondoskodni, hogy a kénesőoszlop magassága akár magára a csőre vésett, akár a csőhöz erősített mérő-vesszővel megmérhető legyen. Egy 76 cm. magasságu kénesőoszlopnak 1 cm2 területre való nyomása 1033 g. (l. Légkör) és mivel a folyadékok gyakorolta nyomás egyazon nyomott lap és a folyadéknak egyazon sűrüsége mellett csakis a folyadék magasságától függ: a légnyomás meghatározására is a kénesőoszlopnak az edénybeli kéneső felszinétől számított magassága, melyet röviden L.-állásnak mondanak, teljesen elegendő. A később szerkesztett L.-k kényelmesebbek, pontosabbak vagy könnyebben szállíthatók, de Torricelli alapgondolata mindegyikükben megvan. Azok a L.-k, melyekben a cső kénesővel megtöltött külön edénybe van állítva, edényes L.-k; ilyen maga az eredeti Torricelli-féle L. is; vannak továbbá olyan L.-k, melyeknek nincs edényük, és e helyett a cső alsó vége U-alakulag fel van görbítve, ugy, hogy a borometer kétszáru közlekedő csövet képez, melyben a kénesőnek két szárbeli szintje között levő magasság-különbséget kell lemérni, mivégből v. a mérővessző zéruspontját kell a kéneső alsó szintjére beállítani, vagy pedig mindkét szintnek magasságát kell megmérni s e két magasság különbségét venni. A közönséges L.-kön a felgörbített szárnak az a tájéka, hol a kéneső szintje állani szokott, körte- vagy gömbalakulag van kitágítva; ekkor a légnyomás változásaikor az alsó szint csak keveset változik és közép-magasságban a mérővessző kedzőpontja; de pontos mérést az ilyen L.-vel csak akkor végezhetni, ha az csak a legújabb időkben alkalmazott ugynevezett redukált skálával van ellátva, melyen a kéneső szintjének a körtében való változása figyelembe van véve. Hogy a L.-t szállítás közben baj ne érje, különösen pedig, hogy a Torricelli-ürbe levegő ne hatoljon, különböző szerkezeteket gondoltak ki: ezek az u. n. utazásra való L.-k, mig az egyazon állomáson való megfigyelésre szánt szerkezeteket állomás L.-nek mondják. A L.-állás helyes meghatározására igen fontos, hogy a Torricelli-ürben semmi levegő v. vizgőz ne legyen, minélfogva a L. csőbe töltött lehetőleg tiszta kénesőt a L. összeállítása előtt a kéneső forráspontjáig kell felhevíteni; a művelet a L. kifőzése.

[ÁBRA] 1-2. ábra. Fortin-féle légsúlymérő.

A Fortin-féle utazásra való L. (1. és 2. ábra) edényes L.; hogy az edénybeli kéneső szintje leméréskor mindig összeessék a skála kezdőpontjával, az edény a feneke bőrből van, melyet a nekifekvő b csavarral feljebb kell emelni vagy lejebb kell ereszteni mindaddig, mig a kéneső szintje éppen érinti a c elefántcsont-pecket, mely az átlátszó edény födeléből az edény belsejébe nyulik; e pecek hegye azonban a skála kezdőpontja minfélfogva már csak a kéneső felső szintjének magasságát kell megmérni. Ez a Fortin-féle L.-kön, éppen ugy mint a szivornya-L.-kön, noniusszal történik, melyet vagy pókhálószálas mikroszkóppal, vagy pedig szemközt álló két él segítségével állítunk be. Ha a L.-t szállítani akarják, a b csavarral az edény bőrfenekét annyira kell emelni, hogy a kéneső az edényt egészen kitöltse; ugyanekkor a kéneső a csövet is egészen kitölti, tehát a készülék meg van óva a kéneső rázkódásából származó bajoktól.

[ÁBRA] 3. ábra. Szivornya-légsúlymérő.

A szivornya-L.-k csöve deszkába van illesztve (3. ábra), mely csak két helyen, ahol a kéneső szintje vannak, az OO és PP nyilásokkal van áttörve. Az SS skála, mely A csavarral eltolható, két mikroszkóppal (M1 és M2) van ellátva, melyek közül az alsó (M1) a skálával maradandóan egybe van kötve s a skálával együtt mozdul el, mig a felső (M2) az N noniusszal van ellátva és a B csavar segítségével a skálán elcsúsztatható.A L. állást ugy mérik le, hogy először is az A csavarral a skálát ugy állítják be, hogy az a M. mikroszkóp pókhálószála a kéneső alsó szintjén álljon, ezután a B csavarral a felső mikroszkópot állítják be a kéneső felső szintjére, mi megtörténvén, az N noniusszal a skálán leolvasott szám kifejezi a két pókhálószál távolságát s igy a kénesőoszlop magasságát is. A skálán levő T1 hőmérővel a skála mérsékletét, a készülék belsejében levő T2 hőmérővel pedig a L. kénesőjének mérsékletét lehet mérni. A berlini Fuess edényes L.-i mint utazásra való és mint állomás L.-k egyaránt kitünőek; az 5. ábra a L. felső felét kisebb mérték szerint, a 4. ábra pedig ugyancsak a L.-nek alsó felét nagyobb mérték szerint rajzolva mutatja. A L. hosszabbik AA szára kénesővel megtöltött s alul szintén bőrzacskóval elzárt edénybe merül, mellyel a rövidebbik B szár közvetetlenül közlekedik. Megfigyeléskor a kéneső szintjét a rövidebbik szárban a G csavar segítségével a skála kedzőpontjára, az N noniusszal ellátott D réztok alsó szemközt fekvő éleit pedig a kéneső felső szintjére állítják be; ekkor a noniusznak a skálán való állása meghatározza a barometerállást. A L. rövidebbik szára S-nél végződik; szállítás előtt a G csavarral a kénesőt addig emelik, mig a hosszabbik szárat egészen, a rövidebbiket pedig S-ig kitölti, ezután az S-nél levő zárral elzárják. Igen jó szerkezetüek a bécsi Kapeller L.-i is; nálunk mindennemü szabatos kéneső L. készítésével Kiss Károly (bpesti egyetemi üvegtechnikai) intézete foglalkozik.

A különböző L.-állások csak akor hasonlíthatók össze, ha előbb bizonyos javításokat tesznek rajtuk. Először is figyelembe veendő a mérséklet. Ha a különböző mérsékleteknél egyazon nagyságu légnyomás uralkodik is, a L.-állások mégis különbözők lesznek, mivel a kéncső a melegben kiterjed, ennélfogva sűrüsége, tehát súlya is, a mérséklettel változik, és egyazon légnyomás a ritkább kéncsőből magasabb oszlopot tarthat egyensúlyban, mint a sűrübből. De még a skálának a hossza is, bár jóval kisebb mértékben, szintén változik a mérséklettel. Ennélfogva szokás az összes megfigyeléseket 0°-ra redukálni vagyis kiszámítani, hogy mekkora lett voln a L.-állás, ha megfigyeléskor a kéneső és a skála mérséklete 0° volt volna. Hőtani elveken nyugvó egyszerü számítás mutatja, hogy a t Celsius foknál megfigyelt b L. állásból a 0°-ra redukált B állást (ha a 0-nál helyes skála sárgarézből van) a következő képlet adja: B = b - 0,000162bt.

A következő táblázatban a b-ből levonandó tagnak, vagyis a javítmánynak értéke már össze van állítva.

b mm

10°

12°

14°

16°

18°

20°

22°

24°

26°

28°

30°

730

1,0

1,2

1,4

1,7

1,9

2,1

2,4

2,6

2,9

3,1

3,3

3,6

740

1,0

1,2

1,5

1,7

1,9

2,2

2,4

2,7

2,9

3,1

3,4

3,6

750

1,0

1,2

1,5

1,7

2,0

2,2

2,5

2,7

2,9

3,2

3,4

3,7

760

1,0

1,2

1,5

1,7

2,0

2,2

2,5

2,7

3,0

3,2

3,5

3,7

Egy másik javítást az u. n. hajcsöves depresszió miatt kell végezni. Ugyanis a kénesőnek az üvegcsövekben domboru felülete (meniszkusz) van, mely mélyebben áll, mint a vizszintes felület, és pedig annál mélyebben, mennél szűkebb a cső. Ennélfogva jó L.-khez csak legalább is 8 mm. belső átmérőjü csöveket használnak. A hajcsövesség befolyását, melyet rendszerint már a műszerkészítő kiigazít, igen tágas csövü L.-kkel (normál-L.-k) való összehasonlítás révén határozzák meg. Végre mivel a nehézség, tehát a kénesőoszlop súlya is a geográfiai szélességgel és a tenger szine felett való magassággal változik, a már 0°-ra redukált L.-állásokat még 45° szélességre és a tenger szinére kell redukálni; az az u. n. nehézségi javítás. V. ö. Heller, Az időjárás (Term.-tud. Társ., Budapest 1888, 95. l.)

[ÁBRA] 4-5. ábra. Fuess-féle edényes légsúlymérő.

Még a legjobban szerkesztett kénesős L. szállítása is bajos, minélfogva újabb időben nagyon elterjedtek az u. n. aneroid L.-k (fém-L.-k, szelence- v. rugós L.-k); aneroid, gör. «nem nedves», azaz kéneső nélkül való). Az elsőt az angol Vidi szerkeszté (1847); lényeges része egy madnem légüres, tehát a változó légnyomástól kisebb-nagyobb mértékben behorpasztott fémszelence: a Bourdon-féle aneroid (1850) lényeges része pedig egy körívalaku, légüres, tehát a légnyomástól kisebb-nagyobb mértékben összegörbített fémcső.

[ÁBRA] Átmetszet

[ÁBRA] Alaprajz.

6-7. ábra. Naudet-féle légsúlymérő.

A 6. és 7. ábra a Naudet- és Hulot-tól javított Vidi-féle aneroidot mutatja, mely barometre holstérique néven (gör. «egészen tömör», azaz folyadék nélkül való) nagyon elterjedt. A műszer főrésze a skatulya-alaku és majdnem légüres b fémszelence; a változó légnyomás e szelence hullámzott és rugalmas tetejét kisebb-nagyobb mértékben behorpasztván, ezt a magában véve igen csekély mozgást a c, f, m, u, n emeltyü- és kerékmű mintegy megnagyítva a z mutatóra viszi át, mely óramutató módjára mozog egy köralaku skála felett, melynek beosztása egy jó kéneső-L.-vel való összehasonlítás alapján készül. A zürichi Goldschmid aneroidjaiban a mozgást átvivő bonyolult szerkezet, mely az aneroidok járásában bizonyos szabálytalanságokat okoz, mellőzve van és e helyett két emeltyüvel való kapcsolatban csak egy mikrometer-csavar van alkalmazva. Az aneroidok rendkivül kényelmes és igen érzékeny műszerek, de a légnyomás abszolut meghatározására a leolvasott barometerállásokon okvetetlenül bizonyos javításokat kell tenni, vagy inkább minden egyes eszközhöz javítótáblázatot kell összeállítani. V. ö. ifj. Bodola Lajos, Kirándulók Zsebkönyve (Term.-tudom. Társ., Budapest 1888. II. fej.).

[ÁBRA] 8. ábra. Mérleg-légsúlymérő.

A barometrográfok (barográfok) önjelző L.-k, maguk jegyzik fel a légnyomás változásait; ily eszközöket különböző elvek szerint szerkesztettek. A római Secchi igen jó sikerrel alkalmazta Morland mérleg-L.-jét (8. ábra), mely a légnyomás egyensúlyozta kénesőoszlopnak nem magasságát, hanem súlyát jelzi, tehát egészen független a mérséklettől. A L. csőnek A alsó része csak 6 mm. átmérőjü, de felső végéhez 32 mm. átmérőjü és 60 mm. magasságu B edény van forrasztva. Acsőnek hegyesre kihúzott alsó vége kénesővel megtöltött edénybe merül, felső vége pedig a C kengyel segítségével térdalaku mérlegrúdnak D karjára van függesztve; a rúdnak F másik karja eltolható futósúllyal ellátott acélrúdban végződik. Ugyancsak a mérlegrúdhoz van kapcsolva a K mutató, mely lefelé irányul és a végén egy vizszines állásu csúccsal van ellátva. A mutatónak eme csúcsa előtt P papirszalag állandó sebességgel mozhog, és egy elektromágnesi készülék a csúcsot 10 percnyi időközben a papirosra nyomja; az igy keletkező pontok koordinátái mindenkor meghatározzák a L.-állást. A Hipp-féle barometrográfban aneroid L. van alkalmazva. V. ö. Hoffmann, Bericht über die wissenschaftlichen Apparate der Londoner internationalen Ausstellung im Jahre 1876 (Braunschweig 1878).

A L.-s megfigyelések a legfontosabbak közé tartoznak, melyeket meteorologiai vagy magasságmérési célokból (l. Magasságmérés) és igen sok más kisérletben szoktak tenni. A meteorologiai megfigyelések célja a légnyomásnak és időszakos változásainak a végből való megismerése, hogy a légnyomásnak az időjárással való általános, vagy egyes légköri jelenségekkel (eső, szél) való különös összefüggését megállapítsák. A megfigyelésekből kitünt, hogy a légnyomás a tengerszinén fekvő minden helyen korántsem egyenlő, hanem hogy az egyenlítőtől a sarkok felé növekszik, 30° és 40° É. sz. alatt maximumát éri el, azután ismét fogy és 60° és 70° sz. között a legkisebb. A tengerszinén az átlagos L. állást a különböző É. sz. (j) alatta következő táblázat mutatja.

j

mm

j

mm

j

mm

j

mm

760,2

30°

764,7

50°

760,2

70°

753,4

10°

761,3

40°

762,5

60°

756,8

75°

756,8

20°

763,6

45°

760,2

65°

751,2

-

-

De a L. egyazon helyen is többféleképen ingadozik; ingadozásai vagy időszakosak (szabályszerüek) vagy nem időszakosak (szabálytalanok). A napi ingadozás, melyet Humboldt oly szabályosnak talált, hogy a L. állásából hozzávetőleg meghatározhatta az időt, a következő: reggli 4 órakor a L. állása a legalacsonyabb, innentől reggel 10 óráig emelkedik, d. u. 4 óráig sülyed, azontul esti 10 óráig emelkedik, hogy reggli 4 óráig ismét sülyedjen. Azok az órák, melyekben a maximum és minimum beáll, a L.-s fordulati órák, melyek az évszakok, de még a földfelület különböző helyei szerint is kevéssé változnak. Az évi ingadozás abban áll, hogy télen a L. kissé magasabban áll mint nyáron; ez az ingadozás az egyenlítői vidékeken nagyobb és szabályosabb járásu mint a mérsékelt és hideg égövekben; a tenger szine feletti tetemes magasságokban csekélyebbé válik. Ha mindazokat a helyeket, melyekben a L.-állások havi középértéke egyenlő, folytonos vonallal összekötjük, az izobár (izobarometrikus) vonalakat nyerjük. A nem időszakos ingadozások télen nagyobbak mint nyáron és a geográfiai szélességgel elannyira növekszenek, hogy az időszakosakat gyakran egészen elfedik.

A L. ingadozásainak oka a szelekben rejlik, s ezek ismét a melegségnek a föld felületén és a légkörben való egyenlőtlen és folyton változó elosztásából származnak. Ha a levegő hideg, vagy ha lehül, nehezebb vagy nehezebbé válik és a L. emelkedik; meleg v. melegedő levegő és légram ellenkezően hat. Az időjárás jellege vidékünkön két rendbeli főramtól, a meleg délnyugati szelektől (egyenlítői áram) és a hideg északkeleti szelektől (sarki áram) függ. Az előbbiek nedvességük miatt felhőket és borulatot hoznak és ilyenkor a L. mélyen áll; sülyedéséből gyakran a magasban vonuló délnyugati áramlás már akkor felismerhető, mikor a szélkakas még egészen csendes. A száraz, északkeleti szelek idején a L. magasan áll, az ég derült. Ha a L. nyáron forró idő után sülyed, némi valószinüséggel zivatart lehet várni, mig ha szél, eső alkalmával mély állás után emelkedni kezd, jó idő várható. Télen magas L.-állás rendszerint akkor van, ha az ellenkező irányu szelek torlódnak, és köd és eső vagy pedig erős havazás várható, a szerint, amint a déli, vagy pedig az északi szél kerekedik felül. Legmélyebben áll a L. viharok alkalmával, melyek általában annál hevesebbek, minél nagyobb a L.-nek megelőző sülyedése, és a gyors és tetemes sülyedéséből mindig erős szélre lehet számítani; viszont, bármily hevesen fujjon is a szél, a L. gyors emelkedéséből a vihar mihamarabb való lecsendesülése várhatni. A mondottakból kitünik, hogy a L. némi tekintetben időjósnak használható, s éppen e körülménynek köszönheti rendkivüli elterjedését; de az időjárásnak csak valamennyire nagyobb időre, p. 24 órára való megjóslása egyidejüleg sok helyen tett folytonos megfigyelést és az időjárást befolyásoló egyéb együtthatóknak gondos egybevetését kivánja meg (L. Időjárás). A Holdnak régente oly nagynak képzelt befolyása a légkör ár-apályára Bouvard és Eisenlohr vizsgálatai szerint a L.-állában 0,0176 mm.-re redukálódik, tehát a közönséges légnyomás-változásokhoz képest elenyésző.

Légsűrítő

l. Kompressziós szivattyú.

Légszesz

a világító gáz rossz neve, l. Gázgyártás és Gázlángzók.

Légszivattyu

(l. a mellékelt képet), általában minden műszer, mellyel ritkított levegőjü vagy légüres tért lehet előállítani. A rendesen használt köpüs és dugattyus L. Guericke Ottótól ered (1650). Az eszköz lényegét legjobban a kézi L. tünteti fel (1. szövegábra).

LÉGSZIVATTYUK.

[ÁBRA]

[ÁBRA]

[ÁBRA]

[ÁBRA]

[ÁBRA]

[ÁBRA]

[ÁBRA]

[ÁBRA]

[ÁBRA] 1. ábra. Kézi légszivattyu.

Az NN köpüben (üres sárgarézhengerben) az M dugattyu légzárólag mozgatható föl-alá. A k l d e f g h cső a köpüt ama térrel köti össze, melyből a levegőt ki akarják szivattyuzni. E tér lehet zárt edény v. bura, melynek széle gondosan csiszolt és melyet a jól csiszolt, sima ii tányérra lehet légzárólag helyezni. A dugattyu bőrrel körülvett, részben üreges sárgarézdarab O, melybe alulról az átfúrt P fémdarab van csavarva. Ezen furatot felül szelep zárja el, t. i. egy darab disznóhólyag, melybe a furattól oldalt két rés van vágva. Ha a nyomás felülről nagyobb, mint alulról, a szelep szorosan oda szorul a P fémdarabhoz és zárja a fúrt nyilást. Ellenkező esetben a rések utat nyitnak a levegőnek. Ugyancsak fölfelé nyiló szelep van a köpü alján is. Amint a dugattyut fölfelé húzzák, az edény levegője a kinyitott c csapon át a köpübe áramlik, elfoglalván a rendelkezésére bocsátott nagyobb tért. Mivel t. i. a köpü levegője is kiterjedhetett, az alsó szelepre fölülről csekélyebb nyomás hat és az edény felől jövő levegő ezen szeleet fölnyitva a köpübe hatol. A dugattyu szelepe zárva marad, mert erre a külső légnyomás hat és ezen nagyobb nyomás zárja a szelepet. Ha a dugattyut lefelé nyomják, a köpüben levő levegő összesűríttetik, az alsó szelep bezárul, a dugattyuban levő kinyilik és a O dugattyu felső nyilásán eltávozik. Ez mindaddig ismétlődik, mig a bura alól a köpübe már nem áramlik át, minden további szivattyuzás hasztalan. Ennek oka az u. n. kártékony tér. A köpü feneke és a legmélyebb helyzetben levő dugattyu alsó lapja között t. i. még a legjobb szivattyuknál is van némi köz, melyben rendes sűrüségü levegő van. Ha a dugattyu felhuzásakor a köpüt a burától elzárva képzeljük, ez a kevés levegő az egész köpüben szétterül és annál ritkább lesz, minél nagyobb a köpü köbtartalma a kártékony térhez képest. Ha az edény alatti levegő annyira megritkult, mint a kártékony tér levegője, aköpübe való áramlás megszünik s ekkor el van érve a ritkítás határa. A ritkítás fokát az u. n. légsúlymérői próbán lehet megállapítani. Ez körülbelül 76 cm. hosszu üvegcső, mely alsó végével kénesőt tartalmazó edénybe merül, mig fölül meg van görbítve és kaucsukcsővel közlekedik a szivattyu légjáratával, melytől a b csap elzárhatja.

[ÁBRA] 9. ábra. Rövidített légszivattyu.

[ÁBRA] 11. ábra. Kettősműködésü légszivattyu átmetszete.

[ÁBRA] 12. ábra. Geissler kéneső-légszivattyuja.

[ÁBRA] 14. ábra. Geissler kéneső-légszivattyuja.

Szivattyuzáskor ezen csapot kinyitják s a kéneső annál magasabbra emelkedik a csőben, minél ritkább a levegő. A barometerállás és a fölemelt kéncsőoszlop közötti különbség adja a ritkítás fokát. Nagyobb foku ritkítás céljából kétköpüs szivattyukat használnak, melyek dugattyuit fogaskerék segélyével lehet föl-alá mozgatni. Az ily gép minden dugattyujárásnál ritkít, mert mig az egyik dugattyu lefelé mozog és szelepén kibocsátja a köpüben összenyomott levegőt, addig a másik fölfelé jár, tehát levegőt szí az edény alól. A melléklet 2. ábráján D, és S a köpük, R az edény, G a barometer-próba. A melléklet 3. ábrája a szivattyut átmetszetben tünteti fel, mig u. o. a 4. ábrán a dugattyubeli szelepek szerkezete látható. A köpü fenekén levő szelep a rúdon van (3. ábra), amennyiben a kúpos fémdarab a rúd föl-alá járásakor nyitja és zárja a fenéken levő kis nyilást. Az 5. ábrán u. o. látható kettős furatu Senguerd-féle csap arra való, hogy az edényt a szükségeshez képest a köpüvel vagy a külső levegővel lehessen összekötni, vagy ezektől elzárni. A 6. és 7. ábrán u. o. látható Babinet-féle csap végre arra való hogy a kártékony tér befolyása csökkentessék. A csap kerületéhez három furat vezet, D a jobboldali, S a baloldali köpühöz vezet, mig R az edénnyel való összeköttetést létesíti. A 6. ábrán feltüntetett állásban az S csatorna a gép működéséből ki van rekesztve s a két köpü renddes módon szíja az edény felől a levegőt. Ha a ritkítás elérhető határáig jutottunk, a csapot 90°-kal való fordítás által a 7. ábrán látható helyzetbe hozzuk, miáltal a jobboldali köpüt elzárjuk az edénytől, mig a baloldali köpü tovább is működik. Midőn azonban e köpü dugattyuja lefelé megy, a levegőt sűrítés nélkül a jobboldali köpübe szorítja, ugy hogy a kártékony tér csak igen ritkított levegőt tartalmazhat. A kétköpüs csapos L.-nál (melléklet 8. ábra), melynek dugattyui tömörek, a Babinet-féle csap munkáját a Grassmann-féle csap végzi, mely egyáltalában minden szelep nélkül közvetíti az edény a köpük váltakozó összeköttetését. Ez a csap t. i. még oly turattal is bir, mely a két köpüt egymással képes összekötni, miközben ezek az edénytől és a külső levegőtől el vannak zárva. A csapnak váltakozó helyzetét külön mekanizmus biztosítja. Az ilyen nagyobb szivattyuknál rövidített barometerpróba van használatban (9. szövegábra), t. i. U-alaku cső, mely egyik végén be van forrasztva, mig a másik vége nyitott. A zárt csőrészt tiszta kéneső tölti be, a nyitott részt levegő. Ha a kénesőre gyakorolt nyomás a ritkítás következtében a rendes légnyomás negyedrészéig csökkent, a kéneső a további ritkításnál sülyedni kezd és a két szárban levő kénesőoszlopok magassági különbsége jelzi az edény alatti levegő nyomását. Gyors ritkítást eszközöl az egy köpüs kettős működésü L. is. Ilyen a melléklet 10. ábráján látható Bianchi-féle gép. Az M. forgató emeltyüvel forgásba hozzák a V kereket ez pedig a mozást az m dugattyurúdra veszi át. Midőn a dugattyu lefelé megy az edény felől jövő levegő a C csövön át S-nél a köpü felső részébe túdul (11. szövegábra), mig az alsó részben összenyomott levegő a b szelepen át a dugattyurúd x csatornáján távozik. A dugattyu fölfelé járásakor az edény levegője S-nél tódul a köpü alsó részébe, mig a felső részből a levegő az a szelepen át távozik. A gép igen gyorsan ritkít. A dugattyurúd mozgását fogantyukar közvetíti s e mellett felső része jobbra-balra is mozog. Hogy a köpü is követhesse ezt a mozgást, alsó részén levő vizszintes tengely körül végezhet himbáló mozgást. Az eddig leirt dugattyus szivattyuknál sokkal nagyobbfoku ritkítást eszközölnek a kénesős és a vizszivattyuk.

[ÁBRA] 15. ábra. Töpler légszivattyuja.

A kénesős L. feltalálója hazánkfia, Grassmann Ignác (l. o.). Általános használatra hozta a kénesős szivattyut Geissler. A mintegy 76 cm. hosszu C üvegcső (12. szövegábra), felső részén széles üvegedény (A) van, mig alsó része a D kaucsuk cső által a fölül nyitott B üvegedénnyel van összekötve. Az A cső folytatását képező tr esőbe a Senguerd-féléhez hasonló furatu o csap van köszörülve, mely az A edényt v. a külső levegővel köti össze (a p-nél látható üveggömb közvetítésével), v. azon térrel, melyben a levegő ritkítandó az r résznél). Mig az A edény p felé nyitott, a B edényt oly magasra emelik, hogy A teljesen, p pedig részben kénesővel teljék meg; ha a csapot 45°-kal fordítják, A-t fölfelé elzárják és A-ban (Torricelli-féle) üres tér keletkezik, mellyel a kiszivattyuzandó levegő is összeköthető a csapnak 45°-nyi további fordítása által. Mihelyt a csapot megint 45°-kal visszafordítják, a B edény újból való emelése által először is összenyomják az A-ba jutott levegőt, mig a csapnak másodszori 45°-nyi visszafordításával a külső levegőbe szorítják. Ezen eljárást ismétlik. A Jolly-féle L. (melléklet 13. ábra) a Geissler-félének némi módosítása. Az ábrán látható azon készülék, melynek segélyével a kénesős edényt emelni és leereszteni lehet. A szilárdan álló kénesős edény (A) fönt és alant vasfogalványba van ragasztékkal erősítve; a felső foglalvány sima tányért tart (T), melyre edény (R) tehető légmentesen. Ez átfúrt csap segélyével közlekedik a kénesőt tartalmazó edénnyel és az oldalt levő barometer-próbával (b). A csap a Sengnerd-féle furaton kivül még egy furattal van ellátva, mely a hosszirányban menővel derékszöget képez és melynek állását a csap külső részén karcolt vonás jelzi. 45°-nyi forgatásokkal a kénesős edényt fölváltva a külső levegővel v. a burával lehet összeköttetésbe hozni. A Geissler-féle L.-t újabban azzal javították, hogy az A edény fölött levő csap fölé még két csapot alkalmaztak (14. szövegábrán h' és h''). Az A edény fölötti csaptól oldalcső indul ki, mellyel az M manometer és a T szárítókészülék van összekapcsolva s ez azon térrel van összekötve, melyből a levegőt ki akarják színi. A T edény tömör kénsavat v. vizmentes foszforsavat tartalmaz, mig a vele összekapcsolt csövek kénsavba áztatott horzsakövet foglalnak magukban. A t és t' csapok által a szárítókészülék a L.-tól és a ritkítandó levegőtől elzárható. A szivattyu felé áramló levegő vagy egyéb gáz a hh'' cső folytatását képező görbített r csövön át a W csészébe vezethető, hol kéneső felett felfogható. Az r csövet a hh'' cső tölcsérszerü végében kéneső veszi körül, mely a csöveket légmentesen zárja. A szivattyuzás következőleg történik: Mig a h', h'', t, t' csapok nyitva vannak, h csap zárva van és a K forgattyu segélyével a G kenderszíjon megerősített B kénesőedényt oly magasra emelik, hogy a D csövön keresztül a kéneső egy kissé a h' csap fölé kerüljön. Ekkor h' csapot zárják, B-t leeresztik, h-t nyitják; a levegő ekkor az R térből a kiürülő A edénybe tódul. Ha ezen eljárás ismétlése által a levegő ritkítása már oly foku, hogy a barometer-próba majdnem zérusra mutat, a ritkítás még folytatható az eddig nyitott h'' csap fölhasználásával. A következő emelésnél t. i. a kénesőt h'' fölé engedik fölszállani, aztán elzárják a h''-t, sülyesztik a B-t, mig a kéneső h' alá nem került, elzárják a h'-t és a további sülyesztést csak akkor folytatják, midőn A kiürült. Ha ekkor h-t kinyitják, de aztán ismét zárják és a kénesőt h'-ig emelik, a levegőnek ott összenyomott csekély mennyisége a h' csap kinyitásakor a h' és h'' közötti, ritkított levegőjü térbe szorul; ez a tér tehát a Babinet-féle csaphoz hasonlóan működik.

[ÁBRA] 16. ábra. Sprengel légszivattyuja.

[ÁBRA] 17. ábra. Bunsen-féle viz-légszivattyu.

A Geissler-féle L. módosítása a Töpler-féle, melyet Bessel-Hagen és Neesen javítottak. Itt csapok és szelepek teljesen mellőztettek. A 15. szövegábrán látható készüléken az A edényhez fölül a bc kieresztő cső csatlakozik. Ez szivornya-légsúlymérőhöz hasonlít, melynek hosszabb s egyúttal keskenyebb szára b 815 mm., rövidebb, tágabb és fölül nyitott szára c 250 mm. hosszu. Az A edény alsó és felső része között oldalsó összekötő cső (d) van odaforrasztva, hogy az edény felől tóduló levegő a kénesőt erősen ne lökje az edény falához. Az összeköttetést az A edény és az R-nél alkalmazandó edény (v. Geissler-cső) között a pEG készülék közvetíti. A p pontból E-ig 110 cm. hosszu, felül nyitott cső emelkedik, mely egy felül nyitott, de kénesővel telt hengeres cső (F) fenekén át megy. A cső a lefelé menő G csővel van összeforrasztva és ez a T szárítókészüléken át az R-nél levő edényhez vezet, melyből a levegőt ki kell szivattyuzni. Ha a kénesőt tartalmazó B edényt emelik, akkor mihelyt a kéneső C-ben pp-i ér, megszünik az A és R közötti közlekedés; pE-ben t. i. a kéneső elzárja a levegőnek az utat és az A-ban összepréselt levegő a bc csövön át buborokokban kénytelen a nyitott csővégen át távozni. Ha most A szinültig megtelt kénesővel és a kénesőtartó edényt leengedik, a levegő az R tér felől Gep-n keresztül tódul, miközben a b csőben a kéneső emelkedik. Ezen eljárást addig ismétlik, mig a B edény emelésekor a c csőből buborékok távoznak. A B edénynek még magasabbra emelése által a ritkítás rendkivül fokozható. A nyomás határa 0,0000009 mm. s ez közönséges barometer-próbával nem is mérhető. A mérést a L. egy mellékkészüléke eszközli. Mig a most leirt kénesős L. működése a Torricelli-féle ür felhasználásán alapszik, addig a Sprengel-féle kénesős és a Bunsen-féle vizszivattyu leeső folyadékoszloppal tovaragadott levegő áramlását használja fel. A Sprengel-féle L. Weinholdtól eredő egyszerübb alakban a 16. szövegábrán látható. A B kénesőtartó edény, mely a c asztalkán nyugszik, az s pecek segélyével eleinte oly magasan van az állványon megerősítve, hogy a kéneső felszine kissé magasabban legyen, mint az r vezetőcsőnek betorkollása az f esési csőbe. Miután a D kaucsukcső és az r üvegcső vezette kéneső az f csövön át a g gyüjtőedénybe esik, levegőt ragad magával és e által a felső tágabb csőben létritkítást eszközöl. A tágabb cső a T szárítócsővel van összekötve, melybe belenyulik a barometer-próba és azon cső, mely a ritkítandó levegőjü térhez vezet (R). A szárítócső tömény kénsavat vagy vizmentes foszforsavat tartalmaz, és a K parafadarabon, illetve az ezt tartó b deszkán nyugszik. A g gyüjtőedényre oldalt két fölfelé görbülő kifolyási cső van forrasztva; a felsőn a levegő áramlik ki, az alsóbb fekvésün a kéneső folyik ki. A Bunsen-féle vizlégszivattyu (17. szövegábra) áramló vizet használ fel. Viztartóból (v. vizvezetéki csapból) viz áramlik az ac csövön keresztül a szélesebb d üvegcsőbe és miközben a 10 méterre lenyuló f ólomcsövön lezuhan, d-ből a levegőt is magával ragadja, szintugy az stmn csőből, mely a ritkítandó levegőjü térrel közlekedik; pq a barométer-próba. A kémiai laboratoriumokban ezen szivattyut gyors szűréshez és a lecsapódások szárításához használják. T. i. az st csövet összekötik azon edény belsejével, amelyen a szűrőtölcsér van légzáróan elhelyezve. A tulnyomó külső légnyomás először a folyadékot s azután a levegőt hajtja a csapadékon és szűrőn keresztül és igy gyors szárítást eszközöl. Arzberger és Zulkowski a vizszivattyut annyiban javították, hogy csekélyebb esésü viz is használható.

Mindezen leirt készülékeknél mekanikai munka révén eszközlik a légritkítást. Ezt azonban kémiai úton is előidézhetni. Igy zárt térbe a levegőt kiszorító szénsavat vezetve, ezt frissen égetett mésszel el lehet nyeletni, mi által majdnem légüres tér keletkezik. Épp ugy lehet kevés levegőt izzó parázs közvetítésével eltávolítani, amennyiben a parázs kihüléskor levegőt von el a környezetből.

A L.-t sokféle célra használják. A fizikában fontos kisérletekre szolgál, melyek a levegő nyomását, súlyát, terjedékenységét, a légnyomás befolyását a forrásra, a szabadon eső testek sebességére stb. igazolják. Történetileg is érdekes az u. n. «magdeburgi féltekék»-kel való kisérlet. T. i. két sárgarézből készült félgömb simára csiszolt szélekkel egymásra helyezhető s a levegő oldalsó és csappal zárható csövön át szivattyuval ritkítható. Egy-két dugattyujárás után a félgömbök oly erővel tapadnak együvé, hogy csak nagy erőmegfeszítéssel válaszhatók el. Guericke Ottó, a L. első szerkesztője, 1654. a regensburgi birodalmi gyülésen mutatta be ezen kisérletet és a 2/3 rőf belső átmérőjü félgömböket 16 erős ló alig birta széjjel választani. Mivel a légnyomás 1 cm2-nyi területre majdnem 1 kg.-nyi nyomással nehezedik, a L. segélyével hólyagot lehet repeszteni, üveglapot összezúzni, ha egy oldalon légritkítást eszközölnek. A gyáriparban is sokféle alkalmazást talál a L., igy cukor- és kivonat-gyártásnál, a penumatikus levél- és csomagszállításnál stb. Csekélyebb riktításra ventilátorokat is használak (l. Fuvógép). A pneumatikus postánál forgó L.-kat használnak, amilyen p. a fuvógépeknél leirt «Roots-Blower».

A L. feltalálása a XVII. sz. 2-dik felére esik. Guercike Ottó készítette az első használható L.-t. Az első javításokat kortársa, az angol Boyle Róbert eszközölte. Jelentékeny javítás volt a két köpü alkalmazása, a Babinet-Grassmann-féle csapok felhasználása és végül a kénesős szivattyuk föltalála. V. ö. Lengyel B., Egy újabb szerkezetü vizszivattyuval combinált higanylégszivattyuról (Budapest 1881); Schuller A., Önműködő higany-légszivattyu (u. o. 1881).

Légszomjuság

(dyspnoe), a nehezített lélekzésnek jelensége, amidőn a beteg a L. foka szerint kisebb-nagyobb mértékben küzd levegővételével. Ép viszonyok között, p. gyors futás után észlelhető, vagy hegymászásnál, mig a kóros állapotok nagy része jár L.-gal, ilyenek a tüdők s mellhártya betegségei, szivbajok, pangás a hasban, heves láz, szepsis s az ideges asztma, végül mérges, fojtó gázak belehelése. A L. képe igen súlyos lehet, a betegek ágyban feküdni nem tudnak, ülnek vagy állanak; karjaikkal fogódzanak s emellett mellkasuk heves be- és kilékgzési mozgást végez; arcuk halavány, ajkuk kékes, sőt ujjaik is. A L.-nak két alakját különböztetjük meg, aszerint amint a levegővételek száma csökkent vagy szaporodott. Az előbb eset a gége szűkületére mutat. A L. gyógyítása összevág az előidéző ok kezelésével; tünetileg, ha ellenjavallat nem áll fenn, leggyorsabb hatásu a morfium bőr alá fecskendése.

Légtáró

(bány.), a légforgás fentartására szolgáló táró.

Légtávlat

A festészet a tért és a térben levő testeket síkon utánozza, vagyis a térnek és a testeknek alulról fölfelé és jobbról balra való kiterjedését adja vissza, ellenben a harmadik kiterjedést látszattal, csalódás előidézésével pótolja. A testek harmadik kiterjedésének, a testiségnek, a domboruságnak látszatát ugy idézi elő, hogy az árnyéknak és a világosságnak a valóságos testeken való megoszlását a rajzolat sík felszinén utánozza, más szóval a rajzolatot árnyékolja (l. Árnyék és világosság). Viszont a tér elülről hátra való terjedésének látszatát a vonaltávlattal (l. o.) és a L.-tal idézi elő. A festészet e két eszköze különböző természetü ugyan, mindazonáltal egymással benső kapcsolatban van, egymást kölcsönösen kiegészíti. A festészet a vonaltávlat segítségével utánozza a síkon azt, hogy a testek szemünkhöz milyen helyzetben vannak, s hogy szemünktől való távolságuk mértéke szerint mennyire kisebbednek. Azoban a szemünktől való távolságnak, a tér elülről hátrafelé terjedésének, azaz a síkon a térbeliségnek látszatát elidézni nem egyedüli eszköz a vonaltávlat, arra nem is elégséges. Ugyanis a testek szemünktől való távolságuk szerint nemcsak kisebbednek, hanem minél távolabb vannak, annál nagyobb a levegőréteg köztük és szemünk közt, s minél nagyobb e réteg, a test formája és szinei annál jobban elmosódnak, homályosabbak. Ha valamely erdőborította hegyhez közel állunk, jól látjuk az egyes fákat, azoknak alakját, leveleiknek szineit; ha távolabb megyünk a hegytől, a fák formája határozatlanná válik, a lombok szinei az árnyékos helyeken, ha még tovább megyünk, a megvilágított helyeken is bágyadtaknak, a zöld erdő kékesnek látszik, még távolabbról a hegy szürkés kék foltnak látszik. Tehát nem elégséges, ha a festő a távolabb eső testeket csupán kisebbeknek ábrázolja, hanem megkivántatik, hogy a távolság, azaz a kisebbedés mértéke szerint azoknak határozatlan formáját és elmósodott szineit is utánozza. Szemünk gyakorlottságánál fogva a formára hasonló tárgyakat, ha távolabb vannak, ugy ismeri föl és különbözteti meg egymástól, hogy látszólagos nagyságukat és formájuk és szineik határozatlanságával ösztönszerüen összeméri. A szabályos növlésü hársfa és a magas törzsü rózsafa nagyságra különböznek egymástól, formára és szinre hasonlítanak egymáshoz, azonban a hársfát, noha messziről olyan nagynak látszik mint a rózsafa, mégis azonnal megismerjük, mert szemünk a fa kisebbedését azonnal összeméri a forma és a szinek határozatlanságával és megállapítja, hogy a fa azért látszik olyan kicsinynek, mert távol van. Tehát a L. segítségével kiszámíthatjuk a távolságot, a kisebbedés mértékét, s megállapítjuk a testek valóságos nagyságát és mivoltát. L. Festészet.


Kezdőlap

˙