Lejeune-Dirichlet

l. Dirichlet.

Lejsza

a vejszének hád- vagy vesszőfalazata, mely a terelésre szolgál.

Lejtés

Olyan vonal, mely nem fekszik a szintes síkban: lejtős; és az a szög, melyet a szintes síkkal alkot: a lejtés szöge. L. még Emelkedés.

Lejtezés

ama szög meghatározása, melyet valamely vonal alkot a szintes síkkal, v. pedig annak meghatározása, hogy egy pont mennyivel fekszik magasabban, mint egy másik pont. L. még Szintmérő.

Lejti

magyar elnevezése a trochaeus vagy choraeus nevü antik verslábnak (l. o.), melynek e szó a mértékét is feltünteti (- Č).

Lejtmérés

pontok relativ magasságának meghatározására szolgáló művelet, l. Szintezés.

Lejtő

(mekanika), síklap, mely a vizszintessel bizonyos szöget képez. A L.-n való mozgás törvényeit l. Esés.

Lejtőshátuak

(állat, Devexa), a kérődző emlősök egyik családja, melybe a zsiráf (l. o.) tartozik.

Lek

a Rajna egyik mellékága az alsó folyásában; Arnheimnél ágazik ki, Ny-nak folyik és Rotterdam fölött egyesül a Maas É-i ágával.

Lék

(ném. Leck; ol. falla; ang. leak), a hajótestnek egy oly helye, amelyen a viz a hajó belsejébe tódul. A L. sokféleképen keletkezhetik; a hajónak viharos időben a magasan járó hullámok által okozott heves mozgásai folytán, mely esetben a külső burokpalánkok szétnyilnak és a kóctömetek kiszoríttatnak; a hajónak egy sziklára v. zátonyra való kerülése, megfeneklése által; harcban a lövedékek által okozott sérülések folytán; az összekötő csapszegeknek meglazulása, a szegfejeknek lepattanása által stb. Csekélyebb sérüléseken át a hajó belsejébe tódult vizmennyiséget a szivattyuk által távolítják el (gőzhajókon a gőzszivattyuk tetemes mennyiségü vizet képesek óránkint kiszivattyuzni), nagyobb L.-nél az igyekezet első sorban a betóduló vizmennyiségnek csökkentésére irányul, hogy a hajó úszóképessége fentartassék és csak azután kisérlik meg a L. betömését. Egyszerü, kócmadzagokkal bélelt vitorlavászon kötélágak segélyével a hajó külfalazatára a lékhelyre borítva, a viznyomás által okozott tapadás következtében a viznek behatolását már oly mérvben csökkenti, hogy a mégis beszivárgó viz a szivattyuk által könnyen eltávolítható. Lövedékek által okozott L.-et nagy fadugókkal v. külön e célra készített borító lemezekkel tömnek be. Újabbkori, az u. n. rekeszrendszer szerint épített hajókon egy a külső buroklemezek v. palánkokban levő L. már nem oly veszélyes, amennyiben csak a léket környező rekesz rész telhetik meg vizzel és a viz a hajónak tulajdonképeni belsejébe nem hatolhat. - L., a jég alatt való halászatnál az az apró lyuk, amelyen át a háló vontatóköteléhez kötött rudat előre hajtják.


Kezdőlap

˙