Leszármazási elmélet

l. Darvinizmus.

Leszárnyalás

a szárnyas erdei magvaknak szárnyaiktól való megtisztítása. A L. egyszerü módja az, ha a magvakat félig telt zsákban csépléssel vagy dörzsöléssel fosztjuk meg szárnyaiktól. Könnyebben válnak le a szárnyak, ha a magot cséplés előtt megnedvesítjük s addig, amig fülni kezd, rakásban hagyjuk. Nagyobb mennyiségü mag leszárnyalására már gépet használnak, megy egy vizszintes üres vashengerből s annak belsejében egy másik, rézsútosan fektetett kefékből alkotott kisebb hengerből áll. A gépbe töltött mag szárnyai gyors forgatás közben leválasztatnak a belső henger keféi által. Főképen a fenyőfélék magjait szárnyalják le, mig a lombfák szárnyas magvait azon módon szokás elvetni, ahogy azok a fáról lehullottak vagy leszedettek.

Leszbosz

török sziget, l. Mitilene.

Leszboszi szerelem

(Tribadia), a nemi ösztönök természetellenes kielégítése, két női személy között. L. Csikló.

Leszczyz-Radolin

(ejtsd: lescsic-), régi lengyel család, mely Lech, a lengyelek mesés ősatyját tiszteli mint ősét, noha a hiteles nezedékrend csak Leszek Ulászló kaszubiai hercegség (810 kör.) vezethető vissza. E család nevezetesebb tagjai: L. Péter, gneseni érsekprimás (1060-92), kit II. Boleszlav elűzött; L. Péter, krakói püspök (1392-1414), aki a krakói egyetem alapítása körül szerzett érdemeket. A XI. sz. óta az idősb ág a Skarszow és Radolin urai-féle elnevezést viselte, mig L. I. Mátyás birtoka után a Radolin (Radolinski) nevet is felvette és igy származott a kettős név: Radolin-Radolinski. Jelenleg a család két porosz, két osztrák és két lengyel ágra oszlik. A porosz ághoz tartozik R. Hugo (szül. 1842.), ki Frigyes trónörökös udvari marsalja volt. V. ö. Hoffmann F., Übersicht der Familiengeschichte des Dynastengeschlechts der L. (Drezda 1873).

Leszczynszky

(ejtsd: lescsinszki), Csehországból Lengyelországba költözött család, melynek több tagja szerzett magának érdemet a lengyel nemzet körül. L. Rafaelt III. Zsigmond vitézsége fejében gazdagon megajándékozta és több várnagyságot bizott reá. Latinul irt versei és dolgozatai még nem jelentek meg nyomtatásban. Lelkes barátja volt a reformációnak. Megh. Wlodavában. 1636. - Unokája Rafael, Lengyelország kincstárnoka és azonfelül hadvezér és iró volt. Chocim c. hőskölteményében megénekelte a lengyelek diadalát a törökök felett. Megh. 1573. - Fia, Szaniszló (l. o.) a lengyelek királya lett; benne kihalt a L. család férfi sarja. Egyedüli leánya, L. Mária (szül. 1703., megh. 1768.), XV. Lajos francia királynak lett nejévé.

L. Pál, porosz gyalogsági tábornok, szül. Stettinben 1803 nov. 29. 1848-91-ig a porosz hadseregben szolgált; részt vett nevezetesen 1848-49. a dán és badeni, az 1864. dán, az 1866. osztrák és az 1870-71. francia háborukban. 1888. kinevezték a IX. hadtest parancsnokává és tábornokká. 1891 febr. 2. rendelkezési állapotba helyezték.

Leszemelés

v. lecsutkázás, az a borászati eljárás, midőn szüretkor alkalmas készülékek által a szőllőfürtökről a bogyót leválasztják, s csak a bogyót használják a must készítésére. A leszemelt (szemen szedett) szőllő bora kevésbbé fanyar, simább, s kellemesebb zamatu, mintha a szőllőt csutkástól erjesztjük, azon felül leszemelés közben a rothadt, penészes, éretlen stb. fürtök külön tétetvén, ennek következtében a bor minősége nem kis mértékben javul, s igy a L. nagyon ajánlható.

Leszerelés

1. csakis a hadműködések alatt szükséges hadiszereknek raktárakba való átadása akkor, amikor az illető csapat vagy vár a béke idejére megállapított felszerelésre utasíttatott. 2. A csapattól hazabocsátandó legénység katonai felszerelésének átadása illetőleg átvétele. 3. Tüzérharcokban valamely lövegnek vagy ütegnek a lődöztetés által való oly foku megrongálása, hogy a lövöldözést abban kell hagynia. Az e cél elérésére működő lövegeket és ütegeket leszerelő lövegeknek vagy ütegeknek (Demontir-Geschütz, Demontir-Batterie) nevezik.

Leszerelési szemle

(ném. Abrüstungsmusterung), a hajónak megtett útja után vagy bármely más okból szolgálaton kivül való helyezése, mely időtől fogva kereskedelmi hajókon a hajószemélyzetnél fennálló szolgálati viszony megszüntnek tekintik, hadi hajókon pedig a felszerelő legénység partra száll. Kereskedelmi hajókon a L.-t rendesen ama kikötő tengerészeti hatósága tartja meg, amelyben a hajó tartózkodik, hadi hajókon ellenben egy ezen célra megnevezett magasabb parancsnokság kirendeltjei. A megtartott L. a hajónaplókban kitüntetendő.

Leszgh

törzs, l. Kaukázusi népek. - L. nyelv, l. Kaukázusi nyelvek.


Kezdőlap

˙