Leyton

(ejtsd: letn), város Essex angol grófságban, London (l. o.) külvárosa az Epping-Foresttől D-re, (1891) 63 106 lak.

Lezaisk

(ejtsd: lezsaiszk), város Laucut galiciai kerületi kapitányságban, a San balpartja közelében, (1890) 4992 lak., posztószövéssel és gyapjufestéssel; szép templommal, amelyben egy nagy orgona és csodatevő Mária-kép láthat.

Lezárás

Minden vállalat üzletkezelésének eredményét a könyvek L.-a alapján állapítják meg, ami tulajdonképen az üzleti időszak vagyonváltozásainak összefoglalásából áll. Rendes körülmények között évenként egyszer, a legtöbb vállalatnál december 31-én, zárják le a könyveket; rendkivüli esetekben azonban (p. haláleset, csőd, üzletfelosztás, új társ belépése, társasági tag kilépése, nagyobb károsodás stb.) év közben is szükséges a könyveket lezárni. Minden L.-nál első követelmény az, hogy valamennyi üzletesemény bevezettessék minden könyvbe; ennek megtörténte után a következő záró munkálatokat kell elvégezni. A) Egyszerü könyvelésnél. 1. Elkészítjük a számvetési időszak főkönyvi kivonatát. 2. Felvesszük a leltárt (l. o.) 3. Az esetleg mutatkozó hibákat kijavítjuk. 4. A naplóban egyenleg címén adósfeleinknek javára irjuk a leltár vagyon oldalán kimutatott követeléseinket: hitelező feleinknek pedig terhére irjuk a leltár teher oldalán kimutatott tartozásainkat és ezzel lezárjuk a naplót a záróvonalzással és összegzéssel. 5. A naplónak e két záró tételét átvezetjük a főkönyvbe s aztán a főkönyv minden számláját külön lezárjuk a záró vonalozással. 6. A megnyitáskor és lezáráskor felvett leltárak tiszta vagyonának összehasonlítása alapján megállapítjuk az üzleti időszak eredményét. 7. Elkészítjük a mérleget (l. o.). B) Kettős könyvvitelnél. 1. A folyó számlák kamat-jutalék- és költségtételeit be kell vezetni a naplóba és innét a főkönyvbe. 2. Elkészítendő a próbamérleg. 3. A hibákat ki kell igazítani.4 Meg kell szerkeszteni a leltárt és a záró kimutatást (l. o.). 5. A naplóba be kell vezetnünk a következő hat záró tételt: a) Mérlegszámla tartozik az aktiv számláknak a leltár aktiv vagyonáért. b) Passziv számlák tartoznak mérlegszámlának a leltári passzivákért. c) Aktiv tiszta vagyon esetén: tőkeszámla tartozik mérlegszámlának a leltári tiszta vagyonért; passziv tiszta vagyon esetén: mérlegszámla tartozik tőkeszámlának a leltári tiszta vagyonért. d) A nyereséget mutató számlák tartoznak eredményszámlának (más néven nyereségveszteség számla) az összes nyereségért. e) Eredményszámla tartozik a veszteséges számláknak összes veszteségért. f) Tiszta nyereség esetén eredményszámla tartozik tőkeszámlának tiszta nyereségért; tiszta veszteség eseténtőkeszámla tartozik eredményszámlának tiszta veszteségért. 6. E hat záró tételt át kell vezetni a főkönyvbe és 7. a záró vonalozással lezárjuk a lényeges könyveket. 8. Ugyanigy lezárjuk a pénztárkönyvet és a kevésbbé lényeges könyveket. 9. Megszerkesztjük a mérleget. V. ö. Trautmann, Kereskedelmi Könyvvitel (I.-II., Budapest 1891).

Lezimir

politikai község Szerém vármegye mitrovicai J.-ban, (1891) 1230 horvát-szerb lak.

Lezsnyek

kisközség Hunyad vármegye dévai j.-ban (1891) 558 oláh lakossal, körjegyzőséggel. Hajdan a ma kipusztult Gargocs-család fészke és birtoka. Bem József a temesvári csatából menekülve, itt találkozott Egloffstein orosz tábornok küldöttével s az oroszokat visszavonulásra szólítva. Déváig elő is hatolhatott 1849 augusztus 17. Az oroszok azonban a Hátszegvidékre szolgáló Cserna (Egregy) nyilását Szántóhalmánál ellátva, Bem menekülési terve nem sikerülhetett. Igy ő az előőrsök inspiciálásának ürügye alatt Déváról hűbb embereivel Lezsnyekre tért vissza, kocsiját ott hagyta, s egyszerü ökörszekéren délfelé a Ruszka Pojána hegységbe menekült, honnan Ruszkabányán át az Almás-Bistra mellé s ugy a déli havasokon Turnu-Severinbe menekült.

L. fil.

növénynevek után a. m. Linnaei filius (Linné fia), l. Linné Károly, ifjabbik.

L. H. A.

Angliában a. m. Lord High 'Admiral rövidítése. Ez a méltóság megszünt.

Lhassza

(Lassza, Hlassza, a. m. az istenség laka), Tibet és Ui tartománynak fővárosa, a buddhisták egyházi fejének, a dalai-lamának székhelye, 170 km.-nyire a Himálaja főgerincétől a Ki-csu vagy Ui-muren jobbpartján, közel a Cang-tóba való torkolatához, 15 000 lak. és 18 000 szerzetessel, a zarándokokat is beleszámítva 50-80 000 lak., akik közt elég sok a mesterember. A város 6-7 km. kerületü; nagyobbára jól épült házakból áll, de külvárosai rendkivül piszkosak; a Ki-csuból levezetett 4 vagy 5 csatorna szeli őket át. A város közepén van a Dsio-templom, a khinai kormányzó háza mellett pedig a Dsami-Lhakanga nevü. L.-tól Ny-ra egy negyedórányira van egy egyedül álló 100 m. magas, 2 km. kerületü hegy, a Pota-la; ezen épült egy pompás palota, a dalai-lama lakóháza. E palota több különböző nagyságu és szépségü templomot foglal magában; a középen álló legnagyobban van a 22 m. magas dsamba-szobor. A város körül elterülő 20 km. hosszu és 10 km. széles síkságon nagy számmal vannak a buddha kolostorok (gompa), amelyek közül egyedül a Lia vagy La-lu nevüben 5500, a Debang nevübenpedig 6-7000 szerzetes él. Újévkor (februáriusban) e szerzetesek mind bevonulnak a városba és ilyenkor ők annak az urai. L. az európai utazók elől zárva van. Huc és Gabet francia hittérítők 1844. látogatták meg; azóta csak a hindu panditok juthattak belé.

L. H. C.

Angliában a. m. Lord High Chancellor rövidítése. L. Chancellor.

L'Her.

v. L'Hérit., növénynevek után L'Héritier de Brutelle Károly Lajos nevének rövidítése, szül. Párisban 1746., meggyilkolták u. o. 1800 aug. 16. Munkái: Stirpes novae aut minus cognitae (Páris 1784); Cornus (a somfáról, 1788); Sertum anglicum (u. o. 1788) stb.


Kezdőlap

˙