Willd. (növ.), l. Arundina.
a Ludolf van Ceulenről elnevezett következő szám: 3 14159 26535 89793 23846 ..., mely mértékszáma ama viszonynak melyben valamely kör kerülete annak átmérőjéhez áll s p betüvel jelöltetik.
német matematikus, szül. Hildesheimban 1540 jan. 28., megh. Lejdában 1610 dec. 31. mint a hadi építészet tanára. A Ceulen nevet csak azért használta, mert kölni származásu volt. Főleg a kör kerületének az átmérőhöz való viszonyának (II-nek) kiszámításával foglalkozott. Van den circkel (Delft 1596) címü művében e viszonyt husz tizedesre számította ki, de számításait még tovább is folytatta, ugy hogy sírkövére állítólag 35 tizedest vésetett.
l. Ludovika-akadémia.
bajor hercegnő, Erzsébet magyar királyné édesanyja, szül. 1808 aug. 30., meghalt 1892 jan. 26. I. Miksa bajor királynak hatodik és legifjabb gyermeke volt; 1828 szept. 9. nőül ment unokabátyjához, Miksa herceghez, kitől 8 gyermeke született. 1888 nov. 15. özvegyen maradt.
(előbbi nevén Ludoviceum), honvédtisztképző katonai iskola, melynek rendeltetése, hogy abban a hadköteles korba még be nem lépett (14-17 éves) önkéntesen jelentkező ifjak tényleges állományu tisztekké kiképeztessenek és hogy továbbá ténylegesen szolgáló honvédtisztek a hadtudományoknak a felsőbb fokozatu szolgálattételnél igényelt ágaiban magukat tovább képezhessék. E kétféle rendeltetésnek megfelelően a L.-ban két tanfolyam van: a tisztképző és a felsőbb (tiszti) tanfolyam. A tisztképző tanfolyamnak 4 évfolyama van; évente 90 növendéket vesznek fel, ezek közül 34-et magánalapítványok kamataiból látnak el; 10-et az állam költségén képezik ki; 23 növendéket egész fizetéses (600 frt), 23-at pedig félfizetéses (300 frt) helyre vesznek fel. A tanfolyamot kellő eredménnyel végzett növendékek a magyar királyi honvédséghez hadapródoknak soroztatnak be és csakis igen kitünő növendékek neveztetnek ki már besorozásukkor hadnagyokká.
A L. fölállítását az 1808-ik évi országgyülés mondta ki. Nevét Mária Ludovikáról, I. Ferenc magyar király harmadik nejétől nyerte, aki koronázási tiszteletdíjából 50 000 forintot ajánlott föl építésére. Közadakozás útján s egyes hazafiak alapítványából (ilyen Buttler János gróf 126 000 forintos alapítványa) tekintélyes összeg gyülvén össze, József nádor 1831-ben tette le az épület alapkövét. A kormány mindent elkövetett arra nézve, hogy létrejöttét megakadályozza, s az összegyült összeget más célokra fordítá. Az 1832-36. országgyülés nem engedte meg, hogy a tanítás nyelve a magyar legyen; ugyanez ismétlődött a forradalom után következett időkben. Mostani szevezetét az 1872. XVI. t. c. adta meg s ez új formában, mint magyar királyi honvédségi L., 1872 nov. 21-én nyilt meg. V. ö. Láner Gy., A m. k. honvédségi L., különösen annak tényleges állománybeli tisztképző tanfolyama (Budapest 1888); Szilágyi S., Rajzok a forradalom utáni időkből. Az első magyar katonai intézet (u. o. 1876).
villa Róma (l. o.) mellett.
(pes planus), a láb állásának azon változása, melynél a láb hossztengelye körül kifelé van fordulva, ugy hogy belső széle lesülyedt és külső széle magasabban áll. Ilyenkor a belső bütyök a bokaízületnél kijebb áll s a belső bütyök alatt kisebb-nagyobb mélyedés képződik. Legfeltünőbb változás azonban a L.-nál az, hogy a láb boltozata ellapul s igy a láb belső szélén a rendes lábon észlelhető kivájulat eltünik és a láb egész talpával éri a talajt, a bokaízület előtt szélesen ellapul s a test terhének viselésére kevésbbé alkalmassá lesz. Innen van az, hogy a L.-pal biró egyének soká járni vagy állni nem képesek, gyorsan elfáradnak, sőt fájdalmat éreznek a bokaízület tájékán, s ezért álló foglalkozásra, katonai szolgálatra nem alkalmasak. A L. már korán fejlődik gyermeken, azon korban, melyben először járni tanul; igen sokszor azonban a serdülő korban keletkezik (nőknél nagyon ritkán) akkor, ha a boka szalagos készülékének ellenállásképessége nincsen arányban a test megterheltetésével, tehát álló foglalkozás mellett (kereskedő inasok, asztalosok, pincérek, pékek stb.). Gyógyítására különös szerkezetü cipőket használnak, melyek főtulajdonsága az, hogy a talp a belső oldalon magasabb, mint a külsőn s ezzel kényszeríti a kifelé forduló lábat ismét befelé fordulni s igy a gyenge bokaszalagok támogatása által a baj fokozódását meggátolja s a teherviselést megkönnyítvén, a fájdalmakat is megszünteti.
(lat.) a. m. játék.
Ludovérc, l. Lidérc.