Nemcsak a Madeira-szigeten, de a többi Kanári-szigeteken termett borok is többnyire M. név alatt jönnek forgalomba. A talaj vulkános eredetü, mely harmadkori mész fölött terül el. Madeira északi részein a szőllőt élő fákra futtatják és silány bort nyernek, a déli része azonban alacsony tőkéket művelnek; fő szőllőfaj a Malvasia és Tinto, mely utóbbi vörös, idővel elhalványuló bort ád. A szüret jul. végén kezdődik, s az exportra szánt borokhoz több részletben spritet töltenek. A M. kissé fanyar, igen erős és kiváló zamatu, mely azonban csak az ászokolás alatt fejlődik ki teljesen. A különböző szőllőbetegségek itt is felette sok kárt tettek s sok helyen a szőllő helyét cukornáddal ültették be. A szőllőt a XV. sz.-ban vitték Ciprus- és Kréta-szugetéről Madeirába, a jelen század közepén a termés 83 600 hl.-re rúgott. Azonban 1852. az Oidium az összes szőllőt tönkre tette, az új ültetések azonban pótolták a hiányt, de 1873. ismét a filloxera kezdett pusztítani; 1882-ig a termésmár 16 000 hl.-re emelkedett. A tulajdonképeni Malvasia a portugál királyi család tulajdona, alig jön kereskedésbe. A kereskedésbeli M.-nak (Dry Madeira) két faja van, a Sercial és a Boal. A legtöbb M. azonban hamisítvány és Cetteben, Marseilleben, hamburgban és Magdeburgban készül.
La-, község Nord francia départementban, Lille szomszédságában, amelynek tulajdonképen külvárosa, (1891) 9689 lak., cukor-, kémiai, szappangyárakkal, vászonszövéssel, fehérítéssel, vasöntéssel és bőrcserzéssel.
(ejtsd: medle), város Shrop angol grófságban, 22 km.-nyire Shrewsburytól, a Severn balpartján, vasút mellett, (1891) 8852 lak., szénbányával, porcellángyártással.
(franc., ejtsd: madmoázel) a. m. kisasszony, l. még Damoiselle.
l. Madeira.
a Reuss jobboldali, 12 km. hosszu völgye; a Hüfiglecsertől Amstägig nyulik el; egyik oldalán a Nagy-Ruchen (3136 m.), a Nagy- és Kis-Windgälle (3192 és 2988 m.), másik oldalán pedig a Düssistock (23262 m.) és az Oberalpstock (3330 m.) fogják körül. Természeti szépségei miatt sok turista látogatja.
Ferenc, őrnagy a honvéd hadseregnél. 1848. mint osztrák katona Dreyhann alezredes alatt a fehértemplomi őrségnél szolgált. Midőn 1848 jun. 22. Sztratimirovics felszólítására a kezei közt volt 3 ágyut, 30 mázsa lőport és 215 drb lövőfegyvert a szerbeknek kiadta, ő (akkor százados) állt az ügyek élére s a szorongatott város védelmét magára vette. 1848 aug. 6. megkisérlette sztratimirovicsot a Fehértemplomhoz közel fekvő Vracsegájról elűzni, de ereje gyengének bizonyult. 1848 aug. 18. Bobalics szerb vezér mintegy 6000 emberrel támadta meg Fehértemplomot, a hős M. azonban Blomberg ezredes segélycsapatával a támadókat visszaverte. Szept. 7. sikerült neki a szerbeket Vracsegájból kiverni. 1848 nov. 30. Vetter rendeletére a Palánkánál táborozó szerbeket támadta meg s azokat állásaikból kiverve, szétkergette s táborukat felgyujtotta. A déli hadseregnek 1849 jan. az alvidékről történt elvonulásakor ő is Damjanichcsal jött, útközben azonban meghalt. Testvére M. Károly, ruszkabányai birtokos és felesége buzgó pártolói voltak a magyar szabadságharc ügyének s két fiok a honvédek sorában sorában küzdött. A katasztrófa után sokfélekép segítették a menekülőket, többek közt Bemet, amiért a Ruszkabányára bevonuló osztrák csapat kapitánya Gröber M. Károlynét nyilvánosan megvesszőztette.
Szaniszló, Poraj lovag, osztrák politikus, szül. Szieniavában (Galicia), 1841 ápr. 24. Jogot végzett és 1870 óta az igazságügyminisztérium lengyel osztályában volt alkalmazva. 1872. közjegyző lett Liszkiben (Krakónál), 1876. polgármesterré választották Brzeskóban, 1879. pedig Bochniában a birodalmi tanácsba választották. 1885. újra az igazságügyminisztériumba hivták. Mandátumát pedig egyre megújították. 1888. a krakói egyetemhez nevezték ki tanárnak. 1893 nov. 11. a Windischgrätz-féle koalicióminisztériumban a vallás- és közoktatásügyi tárcát kapta. Ebben az állásban, mint a birodalmi tanácsban több alkalommal szemére lobbantották részrehajlóságát és a rokonai iránt tanusított protekciót. 1895 jun. 19. az egész kabinettel visszalépett, de nem szünt meg a birodalmi tanács és lengyel klub tagjának lenni. Ugyanakkor a vaskorona-rend első osztályát kapta.
l. Löveg.
l. Madura.