Marne

1. A Szajna 525 km. hosszu jobboldali mellékfolyója. A Langresi-fensíkon, 5 km.-nyire Langrestól, 381 méternyi magasban ered; Chaumont előtt bővebb vizmü és csendesebb folyásuvá lesz; Donjeuxnél kezdődik a Haute-Marne-csatorna, amely Couvrotnál végződik, ahol a Canal latéral a la M. csatorna veszi kezdetét. A Champagne Pouilleuseben völgye egy hosszu oázishoz hasonló, Vitry-le-Françoisnál ágazik ki a M.-Rajna-csatorna. Charentonnál torkollik. Jelentékenyebb mellékvizei a Suize, a Rognon, Osne, Ornel, Saulx, Fion, Cubry és Grand-Morin.

2. M. département Franciaország ÉK-i részében Seine-et Marne, Aisne, Ardennes, Meuse, Haute-Marne és Aube között, 8180 km2 területtel, (1891) 434692, 1 km2-re 53 lak. Nagyobb része a Champagne Pouilleuse nevü krétából és mészkőből álló síkság; legmagasabb dombsora a Montagne de Reims, amely a legnagyobb magasságát a Montagne de Verzyben (180 méter) éri el. Vizeinek legnagyobb része a Szajna környékéhez tartozik; e vizek az Aube, a Marne és mellékvizei (Saulx, Petit-Morin, Grand-Morin, stb.) meg az Aisne. Éghajlata meglehetősen kontinentális; az első pedig igen kevés. Legjobban jövedelmeznek azonban a szőllők, amelyek Épernay és Reims közelében a legjobb champagnei borokat szolgáltatják A szőllők területe 143 km2, tiz évi átlagos termésük: 330158, 1892. pedig 127716 hl., amiből legalább 2/5-öt exportáltak. Az állattenyésztés ágai közül a legjelentékenyebb a juh- (398575 db.) s a szarvasmarhatenyésztés (151489 db.), nem jelentéktelen a méhtenyésztés sem. Az ásványország mész- és épület-köveket és meszet szolgáltat. Az ásványviz-források közül a sermaizei a legismertebb. Igen élénk az ipar is, különösen a posztó-, flanell- és egyéb gyapjukelmeszövés (Reimsszel mint középponttal), továbbá a vászonszövés, olajpréselés, papir-, üveg-, szesz- és ecetgaártás. A département 5 járásra oszlik; ezek: Châlons-sur-Marne, Épernay, Sainte-Menehould, Reims és Vitry-le-Francois; fővárosa: Châlons-sur-Marne. 1870. a tulajdonképeni Champagneből (5400 km2), Rémoisból (1400-1500 km2) és Châlonnaisból (1300 km2) alkották. V. ö. Colmette, Hist, des villes, bourgs stb. de la M.(Reims 1850); Poinsignon, Geogr. du dép. de la M. (1869); Joanne, Géogr. de la M. (1877).

3. M., Hante-, département Franciaország ÉK-i részében Meuse, Vosges, Haute-Saône, Côte-d'Or, Aube és Marne közt 6220 km2 területtel, (1891) 243533, egy km2-re 39 lak. Bár rajta igen fontos vizválasztó megy át, sehol nagy magasságra nem emelkedik. A Langresi-fensíkban a Haut-du-Sec 516 méter, a Vosges szélén emelkedő Monts Faucillesben pedig a Montagne de la Mothe 506 méter magas. Vizei a Szajna, A rhône és Maas környékéhez tartoznak. A Szajna mellékvizei: az Ource, Aube és M.; a Rhôneé, illetőleg Saôneé az Apance, Amance, Rigotte, Salon, Venelle és Tille; a Maasé a Flambard és Mouzuon. Éghajlata mérsékelt; eső is elég éri. A mészkőből álló talajt elég vastag humuszréteg takarja és ezért a gondos megmivelés folytán elég bőven terem gabonát, szőllőt. Erdőkben (1700 km2) egyike Franciaországban a leggazdagabbaknak. Az ásványország bőven szolgáltat vasérceket, épület- és malomköveket. Az ásványvizei közül a legismertebb Bourbonneles-Bains. Vasipar tekintetében a francia départementok közt elsőrangu helyet foglal el; ennek középpontja St. Dizier, amelynek környékén legalább 100 falu foglalkozik vele; Langresban is sok vágóeszközt készítenek. Járásai: Chaumont, Langres és Vassy. Fővárosa: Chaumont. 1790. Champagnenak Bassigny, Perthois Vallage nevü vidékeiből (5491 km2), Lorraine (273 km2) és Franche-Conté (51 km2) részeiből alkották. V. ö. Fayet, Recherches hist, et stat. sur les communes et les écoles de la Hante-M. (1879); Joanne, Géogr. de la Hante-M. (1879) Daguin, Bibl. Haute-Marnaise (1883).

Marnix

Fülöp, Mont-Sainte-Aldegonde ura, németalföldi politikus, tiszt és iró, szül. Brüsszelben 1538., megh. Lejdában 1598. Genfben tanult Kálvin oldalán és visszatérte után a gyülöletes spanyol iga ellen kezdett izgatni. Ő fogalmazta az ellenzéki nemesek 1566-iki proklamációját (kompromisszum), melyben kiváltságaik visszaállítását és vallásszabadságot követettek, a spanyol inquizició behozatala ellen pedig tiltakoztak. Midőn 1567. Alba Hollandiába nyomult, M. Németországba menekült, ahol Orániai Vilmos érdekében buzgólkodott. Vilmos nevében jelent meg 1572 junius 19-én a dortrechti gyülésen is, ahol a 7 tartománynak szövetséggé való szervezkedésében részt vett. Azután a fiatal köztársaság szolgálatába lépett és mint követ járt a német udvaroknál és az 1578. wormsi birodalmi gyülésen. 1583. Antwerpen polgármesterévé lett és ő védelmezte a várost és fellegvárát Franese Sándor ellen, aki azt elvégre megadásra kényszerítette. Azóta M. a közügyektől visszavonult. Munkái közül említendők: Wilhelmus van Nassouwen, a hollandiak hires nemzeti dala; a Byjenkorf c. szatirikus, a maga nemében klasszikus munka, mely Fischartnak Bienenkorbja megirása közben mintául szolgált. Összes politikai munkáit kiadta Locroix, Oeuvres politiques de Ph. de M. (Brüsszel 1859, 2 köt.).

Marno

Ernő, osztrák utazó, szül. Bécsben 1844 jan. 13., megh. Khartumban 1883 aug. 31. Keleti-Szudánban sokat utazott. Útleirásai: Reise in der ägyptischen Äquatorialprovinz und in Kordofan 1874-76 (Bécs 1878); Reisen im Gebiet des Weissen u. Blauen Nil (u. o. 1874).

Maro

János, l. Maroniták.

Maroboduus

v. Marbod (a. m. méneknek parancsoló), a markomannok királya, l. Markomannok.

Marócsuk

lengyel származásu vitéz harcosa Nagy Lajos királyunknak, ki bátran sorozható a Laczkfyak mellé. 1352. mint honti főispán a litván hadjáratban vett részt. A nápolyi hadjáratok alatt mindig a legelsők között küzdött. 1353. a királyné lovászmestere és hercegi tőispán lett. 1355. kelt végrendelete, melyben örökösévé feleségét tette. Még 1357. mint beregi főispán előfordul.

Maródi

l. Maraud és Maradozók.

Marógépek

l. Szerszámgépek.

Márok

község, l. Herceg-M.

Marok

a félig behajtott tenyér és az ujjak által alkotott üreg. Átvitt értelemben csekély mennyiség; p. egy M. széna, föld. Az aratásnál a még kévékbe nem kötött csomókat értik M. alatt. Továbbá lómérték. Egy M. = 4 hüvelyk, vagyis 10,536 cm. A hajósoknál a M. = 6 hüvelyk hosszmérték. L. még Mértékek.


Kezdőlap

˙