Marpurgum

latin neve Marburgnak (l. o.).

Marquant

(franc., ejtsd: markan, de magyarosan markáns-nak mondják) a. m. kiemelkedő, szembeötlő.

Marque

(franc., ejtsd: mark) a. m. jel, jegy, bélyeg, áru- és gyári jegy. - Marqueur, bélyegző, továbbá felügyelő, számoló (teke- és labdajátéknál).

Marquenterre

Somme (l. o.) franc. département vidéke.

Marquesas-szigetek

(Markesas, Marquises, Mendana, Nuka-Hiva), 1842 óta francia gyarmatot alkotó szigetcsoport a D. sz. 7°55' és 10° 30', a párisi K. h. 141°6' között összesen 1274 km2 területtel, 5145 lak. A M.-et két csoportra osztják; DK-ihez tartoznak: Fatu-Hiva (77 km2), Motane (18 km2), Tahuata vagy Santa Cristina (70), Hiva-Oa vagy Dominica (400) és Fetu-Huku (1), az ÉNy-ihoz Uapu (83), Uauka (65), Nuka-Hiva (482), Motuiti (2), Hiau (65), Hatutu (10). Mindezen szigetek vulkáni eredetüek, meredek partokkal, szűk völgyekkel és szorosokkal, Hiva-Oán a legmagasabb hegycsúccsal (1260 m.). Az éghajlat forró és nedves, de nagyobbára egészséges. A főtermékek a kenyérfa, a benszülöttek főtápláléka, a kókuszdió, továbbá a narancs, citrom, banána, ananász, dohány és cukornád. A szárazföldi fauna szegényes; az európaiak megérkezte előtt a patkány és sertés voltak egyedüli emlősök; azóta a szarvasmarha és kecske is meghonosodott. A benszülöttek a tahitiakhoz hasonlítanak. (Egy benszülött nő színes képét l. az Ausztráliai népfajok mellékletén.) A DK-i szigetcsoportot 1595 jul. 21. Mendana Alvaro spanyol hajós fedezte föl, az ÉNy-i csoportot pedig Marchand francia hajóskapitány. V. ö. Vincendon-Dumoulin et Degraz, Iles Marquises (Páris 1843).

Marqueterie

(franc., ejtsd: -kettri), berakott famunka, a. m. intarsia (l. o.); aztán szűkebb értelemben azon mozaikszerü famunka, mely Olaszországban a XII. sz. óta divatozott; állt pedig szabályos mértani alakokból, melyeket a fölváltva berakott elefántcsontból és fából csináltak s leginkább ládácskák, szekrények s egyéb butorok diszére szolgált.

Marquette

1. két county az É.-amerikai egyesült Államokban, és pedig Michiganben (8840 km2 ter., 26495 lak., M. székh.) és Wisconsinban (625 km2 ter., 9110 lak., Montello székh.). - 2. M., az ugyanily nevü county székhelye a Felső-tó partján vasút mellett, (1890) 9093 lak., jó kikötővel és számos vaskohóval.

Marquis

(franc., ejtsd: marki), francia főnemességi cím, melyet a király adományozott, illetve megerősített, ha valaki egy oly birtok tulajdonosa volt, mellyel e cím együtt járt. E cím a középkori marchensis, marchio-ból eredt. A nők címe marquise volt. Rangra nézve a M. a gróf (conte) és a herceg (duc) között állt. Olaszországban cime marchese, Spanyolországban marques. Angliában a nemesség egy része szintén viseli e címet s rangra nézve a herceg és gróf között áll. Azonkivül a M. címet Angolországban még a hercegek legidősebb fiai is viselik. Magyar neve őrgróf, l. Gróf.

Marquise

(franc., ejtsd: -kiz) a. m. a marquis (l. o.) felesége. - M.-nek hivják azt az összegöngyölhető vászon-függönyt is, melyet védelmül a nap ellen az ablakokra szoktak alkalmazni.

Marquis-korona

l. Korona.


Kezdőlap

˙