Marxburg

l. Braubach.

Marxisták

igy nevezik azokat a francia szocialistákat, kik Marx Károlyt követik szemben az u. n. posszibilistákkal.

Maryborough

(ejtsd: meriboro), March grófság székhelye Queensland ausztráliai gyarmatban, a Mary partján, ahol a torkolata kezdődik, vasút mellett, (1891) 9700 lak., akik Wide Bay és Burnett kerültek mezőgazdasági termékeivel, Gympie és Derry bányáinak arany-, réz- és széntermékeivel űznek élénk kereskedést; cukorfinomítóval, fürészmalmokkal, vasolvasztóval, bőr- és cipőgyártással.

Maryborough

l. Wellesley.

Maryland

(ejtsd: marilend), 1. egykoron négerköztársaság Guineában, jelenleg Liberia alkotó része. - 2. M., az É.-amerikai Egyesült-Államok egyike Pennsylvania, Delaware, az Atlanti-oceán, Virginia, Ny.-Virginia és Columbia közt, 31620 km2 területtel, (1891) 1042390 lak., akik közt 218004 szines bőrü. A Ny-i részében a Blue Ridge, az Alleghany-hegység egy ága vonul rajta végig; ebben van a Harper's Ferry nevü hegyszoros, amelyen a Potomac tör át. Itt a talaj eozoikus kőzetekből áll, amelyeket K-felé a sík vidéken tercier és alluvium követnek. M. hidrográfiájában a Chesapeake-öböl a domináló momentum; az helyettesíti a folyókat és ennek apró öblei szolgálnak a legjobb kikötőkül; ebbe ömlik az Elk, Chester, Choptank; az Atlanti-oceánba torkollik a Potomac, Potapsco, Magothy, Severn stb. Az Atlanti-oceán partjával egyközüen terjed el a hosszu Sinepuxent nevü laguna. Mig a Ny-i részek meglehetősen hűvösek, a Chesapeake-öböl mellékén az időjárás igen enyhe; itt az évi középhőmérséklet 12°, a téli 1,3°, a tavaszi 10,3°, a nyári 23,3° és az őszi 13,2°. Az évi esőmennyiség átlagban 890 mm. A főtermékek kukorica (16 millió bushel), búza (6 millió), zab (2 millió), burgonya (2,5 millió), széna (300000 t.) és dohány (28 millió font). Jelentékeny még a gyümölcstermesztés is. A Cumberland és Frostburg szénmedencék évenként 3 millió tonna szenet szolgáltatnak; ezenkivül bányásznak vas- és rézércet. Jelentékeny foglalkozás a halászat és osztrigatenyésztés. A fontosabb iparágak a fémipar, konzervgyártás, ruházati, malom-, kémiai ipar, pamutszövés, szeszégetés, bőr-, dohány-, kötél- és porcellángyártás. Mindezen iparágak leginkább Baltimoreban vannak összpontosítva; ugyanitt legélénkebb a kereskedelem is. A vasutak hossza 1966 km.; a kereskedelmi hajók száma 2195. Az 1867. alkotmánya szerint a kormányzót és a szenátus 26 tagját 4-4 évre, a képviselőket (90) 2 évre választják. Az állam 6 képviselőt küld a kongresszusba és 8 szavazata van az elnökválasztásnál 24 countyra van fölosztva; fővárosa Annapolis.

A mai M. területeit 1632. I. Károly Calvert György fiának, a baltimorei grófnak adományozta; de midőn 1634. annak elfoglalására indult, már Clayborne William egy virginiai gyarmatot alapított rajta. Az ebből eredő háboruk csak 1714. értek véget, midőn az angol kormány azt véglegesen a virginiaiaknak adta. A Pennsylvania és M. közt fölmerült határvillongásoknak a 2 angol csillagász által (1765-68) az u. n. Mason and Dixon's Line megállapítása vetett véget. M. egyike volt azon 13 gyarmatnak, amelyek 1776. magukat Angliától függetlenítették. A rabszolgaháboruban az É-i államok hirtelen megszállották és azért nem csatlakozhatott a D-i államokhoz. A rabszolgaintézményt 1864. törülték el. V. ö. Scharf, Hist. of M. (Baltimore 1879).

Marylebone

(ejtsd: marrilbonn), London (l. o.) egy része a Themzétől É-ra, 142381 lak. Benne van a Regent's Park és az állatkert.

Marzport

(ejtsd: meriport), kikötőváros Cumberland angol grófságban, 45 km.-nyire Carlisletől, ahol az Ellen a Solway Firthbe ömlik, vasút mellett, (1891) 8784 lak., szénbányával, vasolvasztóval, kötél-, vitorlavászon- és sörgyártással; halászattal.

Massaccio

(ejtsd: mazaccsó), tkp. Tommaso di ser Giovanni Guidi da Castel S. Giovanni,olasz festő, szül. Castell San Giovanniban, az Arno völgyében, 1401 dec. 21., megh. valószinüleg Rómában 1428 körül. Talán Masolinónak volt tanítványa, de már 1421. fölvétetett az orvosok és gyógyszerészek céhébe, 1424. pedig a festők testületébe. Egész fiatalon festette még a római S. Clemente-bazilika Katalin-kápolnájának freskóképeit. Művészete csak a firenzei Sta Maria del Carmine-templom Brancacci kápolnájában mutatkozik teljes magaslatán. Az első emberpár kiűzetése a Paradicsomból mutatja, mennyire haladt Masolinóhoz képest és a legnagyobb mértékben felköltötte még a renaissance legkiválóbb festőinek csudálatát is. Alakjai egyszerüek, hatalmasak, természetesek; a cselekvény drámai. A firenzei Sta Maria Norella-templomban levő, a Szentháromságot ábrázoló freskóképe különösen eleven képmással és a pompás építészet által tünik ki. Néhány fönmaradt függőképe közül legnagyobb a szt. Annát, Máriát és a gyermek Jézust ábrázoló képe a firenzei akadémiában; érdekes függőképei vannak még a nápolyi és a berlini muzeumban. 1427. még Firenzében élt, a legnagyobb nyomorban, melyet főleg a gyakorlati életben való gyámoltalansága idézhetett elő, azután Rómába ment és azóta nyoma veszett. Állítólag 26 éves korában halt meg Giotto után az első korszakalkotó, nagy olasz mester.

Mas-a-Fuera

l. Juan Fernandez.

Massagan

l. Mazagan.


Kezdőlap

˙