Másított

v. alterált, a zenében minden hang, melyet nem eredeti nevén neveznek, p. cis, ces, mely megmásítása az eredeti c-nek. Fisis megmásítása az eredeti fis-nek s igy tovább.

Maskara

l. Álarc és Maszk.

Maskelyne

Nevil, angol csillagász, szül. Londonban 1732 okt. 5., megh. Greenwichben 1811 febr. 9. Miután előbb teologiát, később csillagászatot tanult, 1761. Szt. Helena szigetén a Venus átvonulást figyelte meg, 1763. Barbadoson Harrison óráját vizsgálta meg, 1765. pedig a greenwichi csillagászati obszervatorium igazgatója és Anglia királyi csillagásza lett. 1774. M. a skóciai Shehallien hegyén a függő ón kitérése alapján a Föld középső sürüségét határozta meg és azt 4,71-nyinak találta, mely szám azonban a többi mérés eredményeihez képest igen kicsiny.

Maskelynit

a labradorit földpáttal összetételre nézve megegyező, de egyszerü sugártörésü ásvány meteorkőből. L. Meteorit.

Máslak

(Blumenthal), kisközség Temes vármegye lippai j.-ban, (1891) 1582 német lak., postahivatallal és postatakarékpénztárral.

Máslás

igy nevezik azt a bort, mely oly módon készül, hogy az aszubor vagy más kitünő bor törkölyére gyengébb mustot töltünk, azzal jól összekevervén, 4-6 órai állás után újból kisajtoljuk. Különösen az aszubornak törkölyét a legerősebb nyomás mellett sem lehet teljesen kisajtolni, mert a lé sürüsége miatt 20-30% must is marad benne, ha most ezt higabb musttal, föleg olyannal keverjük, mely már erjedésbe jött, nemcsak a feltöltött mustot javítjuk meg azzal a cukorral, melyet az a törkölyből kiold, de a törkölyt is jobban kipréseltetjük s igy több és jobb mustot kapunk. A M.- készítésnél arra ügyeljünk, hogy a törköly friss legyen s azt haladéktalanul keverjük a musttal, mert különben gyorsan megy eceterjedésbe és a reá öntött mustot megrontja, ahelyett hogy megjavítaná. A M. (másodlás) sok helyt fordításnak is nevezik, s M.-nak nevezik azt az eljárást is, midőn az aszu seprüjére töltenek közönséges bort s azt néhány napi állás után fejtik le róla. A seprü is 40-50%, aszubort tartalmaz s a reá töltött bort mindenesetre megjavítja. Minőségére nézve a M. az egyputtonos aszu és szamorodni közé sorozható.

Maslica

l. Vajashét.

Masnicius

Tóbiás (Masznyik), ev. lelkész, szül. Kosztolnán (Nyitra) 1640 okt. 28., megh. Zay-Ugrócon 1697 jul. 28. 1668. szenici, 1669, illavai tanító, 1671. u. o. káplán lett. A pozsonyi delegatum judicium őt is megidézte s elitélte. Pozsonyi és nagyszombati fogsága után 1675. 41-ed magával gályákra indították. Útkozben Simonides Jánossal együtt megmenekült s bár újra kellett fogságot is szenvendniök, protestáns jóltevők pártfogásába jutván, nyomor és kínzás nem emészté őket többé. Miután Nápolyban, majd Vittenbergában több időt töltött Zittauban talált hivatásának megfelelő állást. Hazájába csak 1682. térhetett vissza s ettől fogva kevés ideig ismét Illaván működött. Innen a következő évben hitéért elűzetve, Blatnicán, 1685. Szentandráson (Turóc vmegye), 1686. Hájon, végül pedig Zay-Ugrócon lelkészkedett. Egyike volt a gyásztized legkiválóbb áldozatainak, ki irodalmi téren is elég jelentékeny munkásságot fejtett ki. Fogságának és szabadulásának történetét különböző címeken több (latin, tót és német) nyelven megirta, kidolgozott egy szláv grammatikát (Lőcse 1696) s tőle való egy Isten választott szőllőtője (tótul) c. munka is. V. ö. Krupecz István, M. fogsága és kiszabadulása (Prot. Szemle 1892) és Az illavai hitvalló (Pozsony 1894).

Másod

(ol. secondo). A zenei hangközök elméleti részében, a vonalrendszeren minden oly két hangjegy, melyek vonaltól vonalközre vagy megfordítva esnek, természetes M. hangközt képeznek pl. c-d vagy d-é, v. é-f. Gyakorlatban pedig billentyüs hangszereken, minő a zongora, orgona, harmonium, M. hangközt képez két oly billentyü, mely egymás után következik. Mindkét esetben többféle faja van, mint minden más hangköznek. Nagy M. az, mikor két hangjegy különböző elnevezéssel esik vonal és vonalközre v. megfordítva, s két fehér v. fekete billentyü közt még egy található, pl. c-d, mert köztük még egy fekete, v.: fis-giis, mert köztük még egy fehér billentyü találtatik. Kis M.-t alkot gyakorlatilag két billentyü, melyek közt harmadik nem található, akár külön nevezetü, akár pedig egy eredetü, p. é-f, v. c-cis, a vonalrendszeren a kis M. az, mikor a vonal nem változik, de gyakorlatilag mégis két különböző billentyüt igényel, p. g-gis, v. á-as, stb. Van még a zeneelméletben bővített M. is, mikor a nagy M. [ÁBRA]-el fölemelve v. [ÁBRA]-vel lejebbítve kibővíttetett, de a vonalrendszeren a M.-közi határt nem lépik tul, p. c-dis, v. é-től lefelé számítva: é-des. Szűkített M. a gyakorlatban nem fordul elő.

Másodbérlet

a. m. albérlet (l. o.).


Kezdőlap

˙