Mastiche

v. mastix, l. Masztix.

Mastodon

Cuvier. Kihalt állatnem. Az Elephantidaek családjába tartozó óriás állat Nagyságra nézve vetekedett a mi mamumutunkkal, attól azonban sokban eltér, igy p. nemcsak a felső, hanem az alsó állkapcsában is vannak agyarai, a zápfogai pedig nem harántul álló lemezekből vannak összetéve mint a mammutnál, hanem a rágólapon haránt sorban elhelyezett púpok vannak; a mammutokra jellemző orrmány hiányzik. Az agyarak csaknem teljesen egyenesek, mig a mammutnál igen erősen fölfelé hajlottak. A M. a harmadkor végén és a negyedkor elején igen sok fajban élt Európában, Amerikában és északi Ázsiában A miocen korszak közepén élt Európában a M. augustidens Cuv., a felső miocenben pedig a M. longirostris Kaup., északi Amerikában pedig a M. brevidens Cope. A piocen korban Európában a M. Borsoni Hays. és M. Arverrensis Croiz élt hazánk területén is, mig északi Ázsiában a M. Sivalensis, M. latidens stb., északi Amerikában pedig a M. mirificus Leidy. A pleistocen korban - mint az első ember kortársa - élt Amerikában a M. Americanus Cuv., M. Humboldti Cuv. stb.

Mastodonsaurus

Jaeger. Kövült állatnem. A Labyrinthodontidaek családjába tartozó kétéltü, amely csakis a triasz időszakban élt.

Mastricht

l.Maastricht.

Masturbatio

vagy mastupratio (lat.), l. Önfertőzés.

Masuccio

(ejtsd: maszuccsó) Tamás, olasz novellairó, a Guazdati-család sarja volt; sem születésének, sem halálának idejét nem ismerjük, de valószinüleg Salernóból származott, mert Sanseverino Róbert, salernói herceg titkára volt. Novellino c. kötete (Nápoly 1476) a legbecsesebb és legfontosabb novellagyüjtemény a XV. sz.-ból; 50 elbeszélést tartalmaz; legjobb kritikai kiadásai: Settembrinitől (Biblioteca napoletana 1874) és Camerinitől (Bibl. Econ. Class., Milano 1886).

Masuria

l. Mazurákok.

Mašvina

község Modrus-Fiume vmegye sluini j.-ban, (1891) 1535 horvát-szerb lak.

Masz

(maes, mes, mace), súly-, mérték- és pénz-egység D-i meg K-i Ázsiában és pedig: 1. Brit-Indiában (más of rupees) a. m. 100 erore, vagyis, 1000 millió rupia; 2. Khinában (csien) a. m. 1/10 liang vagy tael; mint arany- vagy ezüst-súly Kantonban, 3,76 g. (10 kanderin, l. o.); mint kereskedelmi súly valamivel nehezebb, a. m. 1/100 catti (l. o.); továbbá pénznem (l. Tael), mely a kereskedelmi piacok szerint különböző értékü; 3. Japánban mint arany- és ezüst-súly egyenlő értékü a monmeh-hel (l. o.), mint ürmérték a masuval vagy a soó-val (l. o.).

Maszai

(mazai is, saját elnevezésük szerint Oigob), afrikai harcias pásztornép, a nilotohamiták néger törzséből, mely Unyamvezi (l. o.) szavannáin, a Naivasa-tótól délre Uhehe területig klandor, nomád életet él. Testalkatban és tipusban a gala és szomáli négerekre hasonlítanak (l. az Afrikai népek szines mellékletén a 11. képet), s valószinü, hogy ezektől származnak s csak későbbi kalandozásaikban vegyültek a hamita törzsekkel. A M.-k tetoválják magukat; a férfiak rendesen csak egy kecsekebőrt viselnek a vállukon, a nők ellenben finomra cserzett ökörbőrbe takaróznak. Mivel folyton vándorolnak, falvaik nincsenek, hanem kezdetleges, marhabőrből összetákolt kalibákban laknak. Rabszolgákat nem tartanak; nagyban űzik a marhatenyésztést, némely családnak 10000 marhája is van; s mivel csakis a birtokosok házasodhatnak, a harcosok folyton rabolnak marhákat a szomszédos törzsektől V. ö. Fischer, Das Massailand (Hamburg 1885); Thomson, Through Masai Land (London 1885); Baumann, Durch Massailand zur Nilquelle (Berlin 1894).


Kezdőlap

˙