l. Metamneh.
(állat, Chelys fimbriata Schneid.), a teknősbékák rendjébe a Testudofélék családjába tartozó teknősbéka. Háta gesztenyebarna, hasa piszkos sárgászöld. Hossza 2,25 m., amelyből 1,25 m. a háti pajzsra esik. Guyana és Brazilia álló vizeiben él. Húsát a benszülöttek eszik.
1. város és járási székhely Tamaulipas mexikói államban, a Rio Grande del Norte jobbpartján, Brownsville-lel csaknem szemben, vasút mellett, 13000 lak., élénk szarvasmarha- és lókereskedéssel. Egyenes, széles utcáiban a székesegyház a legnagyobb épülete. 1823. alapították. - 2. M. v. Izucar, város és járási székhely, Pueblától 55 km.-nyire, a M. partján, vasút mellett, közel 14000 lak.
a spanyol vígjáték egyik alakja, olyan mint a bramarbas, szájhős, hencegő.
(San Carlos de M.), kikötőváros Kuba É-i partján a M.-i kikötő mellett, amelyet a San Severino erősség véd és ahonnan vasút visz Havannába, (1877) 56379 lak. Környékén jelentékeny cukornádtermeléssel. Az élénk forgalom kiviteli cikkei (1891): cukor (1,29 millió zsák és 5980 hordó), rum (2187 hordó), méz és szivar; a bevitelé: rizs, gépek és sör. A hajóforgalom (1892) 407 gőzös és vitorlás. Az 1693. alapított és 1845. elhamvasztott város egyike a sziget legszebb helyeinek; van szinháza, akadémiája (Academia Empresa), kormányzói palotája, amely előtt egy szép téren áll VII. Ferdinánd szobra 5 km.-nyire van a gyönyörü sztalaktitákban gazdag bellamari barlang.
(az ókorban Taenaron), a Peloponnezus legdélibb foka az É. sz. 36° 22' 58" és a K. h. 22° 29' 2" alatt. Sötétszinü sziklákból áll.
város és járási székhely Barcelona (ettől 31 km.-nyire) spanyol tartományban, vasút mellett, (1887) 18425 lak., pamutfonással hajó-, vitorlavászon-, tészta-, szappan-, faggyu-, üveg-, bőrgyártással, csipkekészítéssel és halászattal. A régibb részeiben szűk, újabb részeiben széles, szép utcákból álló városnak ismeretes a Cataluna-kollégiuma.
(ang., ejtsd: meccs) a. m. játék, játszma, verseny, fogadás; lóversenyben fogadás két ló képessége (futásbeli) fölött. De ha nem fogadásbeli kihivásra - hanem véletlenségből is - valamely kitűzött versenyben csak két lő fut: ezt is M.-nek nevezik.
1. (héberül Mattal, a. m. hű ember), Jézus 12 tanítványának egyike, Lévinek is neveztetett. Alfeus fia volt s mielőtt Jézus tanítványául választotta volna, a Genezareth tava déli részén volt vámszedő. A legenda szerint az apostolok szétoszlása után Etiopiában fáradozott az evangelium terjesztése érdekéből s vértanui halállal mult ki; tetemét 954. Salernóba vitték, ahol most is mutogatják sirját. A római egyház szept. 21., a görög keleti nov. 16. napját szentelte emlékére. Az első evangelium szerzője M. volt a keresztény őskor tradiciója szerint. - 2. M. (Matteo di Bassi), a kapucinus-rend alapítója, I. Ferencrendiek (VII. köt. 120. old.).
Kantakuzenos, bizánci császár, VI. Kantakuzenos János fia. Apja 1353. társuralkodóul vette maga mellé s amint apja lemondott, iparkodott is megtartani uralmát, melyet V. János tett vitássá. Azonban csak 1358-ig maradt a trónon. 1380. V. János beleegyezésével a peloponnezusi Mizitra trónját foglalta el és ezt haláláig (1383) meg is tartotta.