(lat.) a. m. házasság (l. o.); M. clandestinum, l. Lopva menyegzés; matrimonialis, a házasságra vonatkozó.
lemótolált fonal, melynek hossza a finomsági számozás alaphosszával egyező. Angol számozásnál pamut- és kóc-selyem-fonalak M.-ja 840 yard, azaz 768 m.; len-, kender- s juta-fonalaké 12-szer 300 yard, azaz 12-szer 2743 m.; fésűsgyapju-fonalak M.-ja pedig 560 yard, azaz 512 m. Metrikus számozásnál a M. hossza valamennyi fonalaknál - a selymet kivéve - 1000 m., a selyemnél pedig 475 avagy 500 m.
(vagy mater ecclesia (lat.) a. m. anyaegyház.
(lat.), általában tisztességes férjes asszony, egyúttal kifejezése annak a tiszteletnek, mellyel Rómában ősi időktől fogva a nők iránt viseltettek. Csakis M. viselhette a stólát. Ugyancsak a M.-knak jártak a vittae (párta), melyet csakis szabad római asszonyok viselhettek. Keskeny szalagok voltak, melyekkel a hajfürtöket szorították össze.
a Marne folyó latin neve.
ünnep a régi Rómában, melyet márc. 1. a matronák rendeztek Juno (l. o.) tiszteletére; abból állt, hogy áldozatot mutattak be a boldog házasságért; az úrnők megvendégelték a családtagok pedig megajándékozták a rabszolgákat.
a matrózok, illetve a legénységhez tartozó tengerészek bő, kék gyapjuszövetből készült inge, széles, lehajtott gallérral, kivágott mell-résszel.
azok a tengerészek, kik a hajótisztek parancsnoksága és vezetése alatt állanak és a hajón előforduló munkákat végezik. Kereskedelmi hajókon a M. a hajó kapitányának és a kormányosoknak vannak alárendelve; hadi hajókon azonban szolgálati reendőket tisztek és altisztek felügyelete és vezetése alatt végezik, s munkabeosztásaikat szintén elüljárók szabályozzák. A hivatásban való kiképzést illetőleg a kereskedelmi tengerészet matrózai három rendfokozatra oszlanak: a teljesen kiképzett röviden teljes M.-ra (kik már huzamosabb ideig szolgálván a tengeren, rendszerint a hajón végzendő kézi munkák hiánytalan teljesítésén kivül még a tenger mélysége mérésének, a vitorlavarrás munkálatának végzésében, valamint a hajónak kormányzásában is jártasak stb.); félig kiképzett, röviden könnyü M.-ra, kik a hajón felmerülő munkákat végezni tudják ugyan, de ezek teljesítésében a megkivánt jártasságot még nem tulajdonították el eléggé; végre az ujonc M. vagy hajósuhancokra (l. o.). Ugy tengerészeti, valamint a katonai hasznavehetőség szempontjából az osztrák-magyar hadi tengerészet matrózai négy osztályba: 4, 3, 2-ik és 1-ső osztályba sorolnak, az 1-ső osztálybeliek a legkiképzettebbek. V. ö. Brommy és Littrow, Die Marine (Bécs 1878, VI. rész).
(lat.), anyai ágról való rokon.
Ferenc, osztrák festő, szül. 1861. Berger Gyula bécsi tanár vezetése alatt végezte tanulmányait és jelenleg a bécsi iparművészeti iskolában tanár. Fiatalsága dacára máris jeles hirnévnek örvend; legnevezetesebb munkája A győzedelmes Achilles, melyet Erzsébet királyné korfui villája (Achilleion) számára festett.