Mays

Tourn. (növ.), l. Kukorica.

Máz

(glazur), az a vékony üvegréteg, mellyel az agyagárukat bevonjuk, hogy felszinük sima legyen és likacsaik betömődjenek. A máz egyúttal az edény díszítésére is szolgál. Az agyagáruk mázolására alkalmazott üveg ugyanazon hőfokon olvadjon meg, melyen az illető agyagárut égetjük, azért a nem tűzálló, alacsony hőfoknál égetett fazekas-árura könnyen olvadó ólomüveget alkalmazunk; a magas hőfoknál égetett porcellánra pedig alkálikus földfémszilikátot. A porcellánmáznál könnyebben olvadó kőedény- v. faiencemázt pedig bórsavval készítjük, mely az üveget könnyen olvadóvá teszi. Ha a máz aránylag kemény, akkor felszine nem lesz sima, ha pedig puha és könnyen olvad, akkor lefolyik a tárgyról vagy be is szívódik a cserépbe. Az első esetben bórsavat vagy több olvadó anyagot (ólomoxidot, alkálit) keverünk hozzá; a második esetben kevesebb bórsavat és több kovasavat veszünk a mázkeverékhez. A máz az agyagcseréppel, amelyen alkalmazzuk, egyrormán terjedjen ki. Ha a máz kiterjedése nagyobb, mint a cserépé, akkor lehüléskor, mikor tehát a máz jobban is húzódik össze, mint az agyag, mgrepedezik (hajszálrepedések, l. Craquelé); ha pedig kisebb a kiterjedése, akkor leválik az agyagcserépről a máz, sőt gyakran az edény is széjjeltörik. Valamely agyagcserépre alkalmas mázt tehát csak kisérletezés útján nyerhetünk, de gyorsabban jutunk célhoz, ha a Seger-féle törvényt tekintetbe vesszük. Seger kimutatta azt, hogy a kovasav, bórsav és a földfémek oxidjai az üveg kiterjedését aránylag kisebbítik, mig az ólomoxid és az alkáliák az üveg kiterjedését nagyobbítják. Az alkalmazott máz lehet: 1. Átlátszó ólmos máz. 2. Átlátszó alkálikus földfémmáz. 3. átlátszatlan ónos máz (zománc). 4 Szines máz. Ha a mázkeverék csupán csak vizben oldhatatlan anyagokból áll (kovasav, földpát, kaolin, mészkő, ólomoxid stb.), akkor a nyers anyagokat vizzel csak finomra őröljük, ha pedig vizben oldható anyagokat (n. m. bórsavat, bóraxot, szódát stb.) is teszünk a mázkeverékbe, akkor az öszes oldható anyagokat a vizben oldhatatlan anyagok egy rézsével megolvasztjuk és a nyert üveget (fritte) a többi oldhatatlan anyaggal őröljük össze. A festő fémoxidokat vagy csak összeőröljük a mázanyagokkal, de jobb, ha előzetesen összeolvasztjuk a máznak egy részével. A mázolandó likacsos agyagtárgyakat vagy bemártjuk a máziszapba, vagy leöntjük azzal, v. rá is fujhatjuk az iszapos mázat. Mind a három esetben beszívódik a viz a likacsos agyagcserépbe és a megsűrüsödött pép rátapad a tárgy felszinére. A mázt ecsettel is festhetik a többszinü tárgyakra (p. majolika-kályhák). Az ilyképen mázanyaggal bevont tárgyat ezután annyira égetik, hogy a mázanyag üveggé olvadjon meg. Ettől az eljárástól eltérőleg mázolják a kőanyagárukat, l. Kőanyagáruk.

Máza

kisközség Tolna vármegye völgységi j.-ban (1891) 819 magyar és német lakossal, vasóti állomással, táviróhivatallal, kőszénbányával.

Mazade

(ejtsd: -zád) Károly, francia iró, szül. Castel Sarrasinben 1820 márc. 19., megh. Párisban 1893 ápr. 27. A párisi Presse munkatársa volt 1852-58. és 1868-tól pedig a Revue des Deux Mondes politikai szemléit irta; 1852. a francia akadémia tagja lett. Művei közül említésre méltók: L'Espagne moderne (1855); L'Italie moderne (1860); La Pologne contemporaine (1863); L'Italie et les Italiens (1864); Lamartine (1872); La guerre de France (1875); Le comte de Cavour (1877); M. Thiers (1884); L'Europe et les neutralités (1893).

Mazagan

(Masagan), kikötőváros Marokko Ny-i partján, az É. sz. 33°17'30" alatt, mintegy 6000 lak., élénk kereskedéssel; (1891) 249 hajó érkezett ide; a bevitel értéke 199 136, a kivitelé 303 653 font sterling volt. Az 1510. portugáloktól alapított várost 1769. Mohammed szultán foglalta el. A nyugati népeknek több konzula lakik benne.

Mazagran

(ejtsd: -gran), Franciaországban kedvelt ital; fekete kávé, szikviz, jég és cognac keveréke.

Mazai

l. Maszai.

Máz alatti festékek

l. Keramiai festékek.

Mazamet

(ejtsd: mazamé), város Tarn francia départementban, 17 km.-nyire Castrestól, az Arnette és vasút mellett, (1891) 14 361 lak., igen jelentékeny gyapjuszövéssel, amelyet 1830. Houles honosított meg, akinek szobrot is emeltek, továbbá bőrgyártással és mészégetéssel; Hautpoul erősség romjaival.

Mazanderan

l. Mazenderan.


Kezdőlap

˙