A vasutak utasok fölvételére nemcsak az állomásokat (l. o.) rendezték be, hanem egyes őrházak mellett is fölveszik őket vonatjaikra. E M.-ek természetesen igen egyszerüen vannak berendezve, rendesen csak várószobácska van és a fel- és leszállás megkönnyítése végett a vágány mellett rövid hosszban megszélesítik a töltés koronáját. Újabban nálunk a beiktatott M.-eknek költségeit a kérelmezők fizetik meg. E M.-eken rendszerint csak a szomszédos forgalom számára lehet jegyet váltani, a podgyászról vevényt a vonaton kap az utazó. Az e fajta M. teherforgalomra nincsen berendezve, az utóbbi érdekében berendezett helyeket megálló-rakodóhelynek nevezzük (l. o.). Németországban és Ausztriában vannak minden berendezés nélkül való fel- és leszálló helyek a nyilt pályán. Ezeket megállópontnak (Haltepunkt) nevezik.
Az áruforgalom megkönnyítése végett a vonal egyes pontjain rendesen a meglevő őrházak közelében csonkavágányokat építenek, melyre a vonatokból leakasztott teherkocsikat rendesen kézierővel tolják be. ritkább eset a kitérő vágány, tehát az olyan vágánynak építése, mely mindkét végén váltóval van a fővonallal kapcsolatban. E M.-eken az árut csak egész kocsirakományonként lehet feladni és az árut saját felelősségre a fél rakatja be. Elszámolásuk a szomszédos állomások feladata. A fuvardíjakat rendszerint az elszállításkor a hátsó állomástól számítják, érkezéskor a követő állomásig. Az ilyen M.-ek természetesen egyidejüleg személyforgalomra berendezett megállóhelyek is lehetnek (l. o.).
Sow. (Lycodus Schafh., Conchodon Stoppani). Kövült állat. A Megalodontidaek családjába tartozó épszélü köpenybenyomattal biró (Integripalliata) kagylónem. A devon-időszaktól kezdve a triaszkor végéig éltek. A triaszkorbeliek óriási naggyá nőnek. Néha igen nagy mennyiségben fordulnak elő, igy p. a triaszkorban ugy, hogy akkor az egész réteget Megalodusmészkőnek nevezzük. Ilyen gyakori az Alpokban és a Dunántul is.
v. Kandia, fővárosa Krétának (l. o.).
(gör.) a. m. nagyzási hóbort (l. o.).
v. makropia (gör.), a látásnak az a tévedése, amikor valaki a tárgyakat a rendesnél nagyobbnak látja. Okozója a görcsös alkalmazkodás, amit főképen a pupillaszűkítő szerek (midriatikumok) idéznek elő. A csalódás abból ered, hogy a lencse a szokottnál jobban előre domborodik s a tárgyakról jövő határsugarak a nagyon megszűkült és előbbre került pupillában szelődvén, nagyobbá teszik a látószöget.
v. Megalepolisz, a Kr. e. IV. sz. közepétől a II. sz. végéig virágzó város déli Arkádiában a Helisson (Alpheus mellékfolyója) partján, melyet Epaminondas tanácsára azonnal a luktrai ütközet után emeltek a spártaiak ellen. Itt volt Görögország legnagyobb szinháza; kapuját l. Építészet (VII. mell. 2. ábra); leírása megvan: Expéd. scientif. de Morée (Páris 1831). Romjai fölött ma Szinano város emelkedik.
(állat) a. m. nagyszárnyuak, a recés szárnyu rovarok egyik csoportja, ahová a hangyaleső-, fátyolka-, skorpiólégy-félék és Sialidok tartoznak. L. Recés szárnyu M.
Buckland. (Poikilopleuron Deslongch.). Kövült állat. A Megalosauridaek rendjébe tartozó, szárazon élő óriási ragadozó hüllőnem (Reptilia), amely csak a jura- és krétakorban élt. A hátsó lábán egyenesen állva járt. A fogai elől-hátul élesek és fürészesek. Teljes csontvázát még nem ismerjük. Legismertebb faja a M. Bucklandi Meyer.
(coagulatio), a fehérjék ama tulajdonsága, melynek következtében midőn folyó állapotukból tömörebb állapotba átmennek, meg is változnak; a megalvadt fehérje más, mint amilyen oldatban volt. A fehérjék megalvadnak hevítéskor, bizonyos ásványsavak, mint a tömör kénsav, légenysav, sósav, valamint metaofoszforsav és több más anyag behatására. Az alkohol kezdetben csak kiülepíti; tartósb behatás alatt azonban szintén megalvasztja a fehérjéket. A kiülepítés és megalvasztás közt t. i. az a lényeges különbség, hogy a kiülepített fehérje tulajdonságaiban nem változott meg. A megalvadt fehérje vizbben, közönyös sókban oldhatatlan, a kiülepített fehérje esetleg oldható. A fehérjék egy részét erjesztők is alvasztják meg; ilyen erjesztők által okozott fehérjemegalvadás a vér és myosin megalvadása, valamint a tej megalvadása a gyomoroltó behatása alatt.