Megszentelés

l. Consecratio.

Megszenttelenítés

(execratio), a r. kat. egyházjogban oly esemény, mely a templom megszentelésének (consecratio) hatását megszünteti, ugy hogy a templom újra megszentelendő. Ide tartozik minden oly újítás, mely új építésnek fogalma alá eshetik; a falaknak összeomlása, mészkérgöknek nagyobb mérvü lehullása, l. Megfertőztetés.

Megszólítás

Más személyek megszólítására különféle nyelvi formákat használunk, aszerint, amint többé v. kevésbbé bizalmas köztünk a viszony. Ilyenek a te (tegezés), maga, ön, kegyed, kend (magázás, kendezés), továbbá nagyságod v. nagysád, méltóságod, fönséged, fölséged stb. Nálunk még a XVIII. sz. elején tegeztek mindenkit, csakhogy az idegenekhez, fölebbvalókhoz stb. udvariasságból nem a te szót intézték - mikor ki kellett tenni az alanyt - hanem p. a kegyelmed v. te kegyelmed kifejezést. Ezt később mindig odaértették a mondathoz s akkor természetesen mindig harmadik személyü igét használtak a második helyett.

Megszüntetés

a büntető jogban a megindított bűnvádi eljárásnak abbanhagyása, eredménytelensége alapján. Eljárásunk szerint a kir. törvényszék megszünteti a további eljárást, ha a befejezett vizsgálat vád alá helyezésre jogszerü alapot nem nyujt, vagyis nem sikerült oly adatoknak beszerzése, amelyek a terheltnek vád alá helyezését, s annak folytán az ügynek végtárgyalásra (főtárgyalásra) vitelét a siker reményével indokolhatnák; de megszüntetendő a további eljárás a vizsgálat befejezése előtt is, mihelyt a már beszerzett adatok a további eredménytelenséget bizonyítják; a csakis a sértett félnek visszavonható indítványára üldöztető büntetendő cselekményeknél pedig akkor is, ha a jogosult indítványát visszavonta, minthogy ezekben az esetekben indítvány nélkül bűnvádi eljárás valamint nem indítható, ugy nem is folytatható. A M. érdemleges határozat levén, a kir. ügyésznek meghallgatása nélkül megszüntető határozatot hozni nem lehet. A kir. ügyésznek indítványa a biróságot köti annyiban, amennyiben ha a kir. ügyészség az eljárásnak megszüntetését indítványozta, és a vádat az arra jogosult sértett v. károsult fél sem tartja fenn, a biróság, miután vád hiányában eljárásnak helye nincs, a M.-t köteles kimondani. A kir. ügyésznek vádindítványa ellenben nem köti a biróságot, azaz a biróság a vádindítvány dacára az ügyet megszüntetheti. Kivételt alkotnak a hivatalból felülvizsgálandó ügyek, vagyis azok, amelyeknek tárgyai oly bűncselekmények, amelyek emberhalált eredményeztek, a gondatlanságból okozott emberölés esetének kivételével. Ezekben az ügyekben a biróság a kir. ügyész indítványától teljesen független, vagyis a vádrendszer helyett a nyomozó rendszer elve irányadó. A kir. törvényszéknek megszüntető határozata ellen két foku felebbezésnek van helye; első fokban a kir. táblához, másodfokban a kir. Kuriához. A Kuriának egyik (9. sz.) döntvénye szerint azonban a magánjogi elégtételre jogosított sértett v. károsított fél a M. ellen csak akkor felebbezhet, ha magánjogi igényét a büntető eljárás során bejelentette s arról le nem mondott, s a kir. ügyész felebbezéssel nem élt.

Megtérés

(conversio), a keresztény hittudomány szerint az embernek vallási indokokon nyugvó erkölcsi átalakulása. Már Keresztelő János tanításának a fő tartalma az volt: Térjetek meg, mert elközelített a mennyeknek országa; épp igy Krisztus és az apostolok tanítása is első sorban a megtérsét célozza és a különböző vallásfelekezetek papjainak, vallástanainak és vallási szertartásainak az a fő céljuk, hogy az egyes tagokban a vallásos hitet és ezáltal az erkölcsi megjavulást, az eddiginél helyesebb irányra való térést eszközöljék. A lutheri egyház tana szerint a M. a bűnbánat és hit által, a reformált egyház tana szerint a régi embernek meghalása és az új embernek feltámadása által történik.

Megtermékenyítés

(növ.), l. Termékenyítés.

Megtévesztés

l. Érvénytelen jogügyletek.

Megtizedelés

(decimatio), régebben a katonai büntetéseknek egy neme. Vagy a jobbszárnytól kezdve minden tizedik ember v. minden tizedből egy kisorsolt vesztette életét. Leginkább akkor alkalmazták, amikor nem sült ki, hogy valamely büntetendő cselekményt ki követte el; később a gyáva csapatokat is megtizedelték.

Megtorlás

az okozott sérelemnek hasonlóval való viszonzása, l. Büntetés és Halálbüntetés.

Megtőkélni

a dongát a. m. a nyers dongafát annyira megmunkálni, hogy azt hordó alakjában föl lehessen állítani sorjázni. Műveletei a levégelés, megszilánkolás v. megeresztés, domborítás, homorítás és a végső megeresztés.


Kezdőlap

˙