azoknak az egységeknek összessége, melyekkel a hosszat, területet, köbtartalmat, súlyt s egyéb fizikai mennyiségeket mérni szoktak. Azelőtt a hosszegységet az emberi végtagok (láb hossza, hüvelykujj szélessége) szolgáltatták. Csak újabb időben vették a hosszegységet az élettelen természetből. L. Abszolut mértékrendszer, Mérték és Méterrendszer.
Willd. (növ.), harasztgénusz a Gleicheniaceák között, mintegy 30 faja az egész föld kerekségén s a meleg éghajlat szigetein él. Tőkéje terjedő, lombja két-kétáguan szétágazik. A M. dichotoma Willd. (Gleichenia Hermanni R. Br.) Persiában, Japánban, Új-Hollandban, Új-Zélandon, a déli szigeteken, Fokföldön s Ázsia és Afrika forró vidékein terem. Gyökere lisztet termel, kissé keserü, de fűszeres; pörkölve táplálék.
(Merthyrtydvil), város Glamorgan walesi grófságban, 33 km.-nyire Cardifftől, a Taff felső völgyében, több vasúti vonal mellett, (1891) 58 080 lak., nagy szén-, vasérc- és mészkőbányákkal, vas- és acélművekkel. Az 1755 óta kopár környéken alapított város csaknem kizárólag munkásházakból és műhelyekből áll.
(a. m. Holt-öböl), 1884 óta Szaliv Cezarevicsa (a. m. a trónörökös öble) nagy, de sekély vizü öböl a Kaspi-tenger ÉK-i részében, 5835 km2 területtel. A Buzacsi-félsziget és a kis Prorva-sziget közt terül el. DNy-i kanyarulatát Kaidaki-öbölnek, vagyis Tink-Karaszunak hivják.
(dönjo Erok, a. m. sötét hegy), 4460 m. magas hegy Német K.-Afrikában a Kilima Ndsarótól Ny-ra.Csak juliusban van rajta hó.
szent hegy az indek mitologiájában. L. Hegykultusz.
(állat), l. Rigófélék.
Hall. (növ.), l. Házigomba.
l. Gladii potestas és Pallosjog.
egy mérték, amelyről leolvasható, hogy a hajó megterheltetésénél fogva milyen mélyre merül a vizbe. Ezt a mértéket természetes nagyságban rendesen méterekben és lépcsőzetesen, a hajóhomlok-, illetve orr- v. tattőkéjére olajfestékkel festik.