(lat. Pater noster, máskép az Ur imádsága, Oratio dominica), a keresztények legszentebb imája, mert maga Jézus tanította meg reá az apostolokat s megparancsolta, hogy imádkozzák. (Mát. 6, 9-13; Luk. 11, 2-4.) A M. egy előszóból és hét kérésből áll. A kat. egyházban be van véve a mise kánonjába s a legtöbb szertartásba s oly tiszteletben tartatott, hogy a hitujoncok a keresztség felvétele előtt nem mondhatták el.
nagyközség Nyitra vármegye M.-i járásában. (1891) 1824 házzal és 9997 lakossal (közte 9531 tót, 67 magyar, 365 német; hitfelekezet szerint 9082 ág. evang., 546 róm. kat. és 342 zsidó). M. a járási szolgabirói hivatal, járásbiróság s csendőrparancsnokság székhelye, van takarékpénztára, posta- és táviróhivatala és postatakarékpénztára. Élénk forgalma van. A M. vidékén hajdan virágzó szitaszövészet újabban majdnem teljesen megszünt.
András Fokosz, görög szabadsághős és tengernagy, szül. Negropontenben 1768-72 közt, megh. Athénben 1835 jun. 23. Mint matróz kezdte pályáját s 1821. a fölkelőkhöz csatlakozott Leonidas nevü fregattájával, mire a görög flotta főparancsnoka lett és több győzelmet aratott. Midőn a felkelők lord Cochranet nevezték ki admirálisnak, M. visszalépett, de Kapo d'Istria gróf elnök ismét visszahivta őt. M. 1831. elfoglalta Porosz hadi kikötőt s az ott állomásozó görög flottát aug. 13. fölégette, hogy az oroszok kezébe ne kerüljön. Ottó király 1835. altengernaggyá nevezte ki; 1889 máj. 5. Szirában szobrot állítottak emlékének.
(gör.) a fertőzés (l. o.) ama faja, midőn a betegítő virus nem közvetlenül más beteg embertől származik, hanem az állati szervezeten kivül főleg a talajban s pedig csak bizonyos helyeken tartózkodik, szaporodik és innen jut levegő, viz stb. közvetítésével oly emberek szervezetébe, akik megfelelő helyeken magukat az ily virus hatásának kiteszik. Ide tartozik első sorban a malária (váltóláz), a sárgaláz; azután az ízületi csúz, a szeptikus csontvelőgyuladás, a fekélyes szivbelhártyagyuladás, a rostonyás tüdőlob. Ezek az u. n. miazmatikai betegségek.
II. András (1205-35) idejében állítólag egy spanyolországi származásu Simon nevü úr mellékneve (micpán a. m. földesúr), kinek felesége monda szerint hét ikerfiut szült. Anyjuk szégyenletében el akarta őket veszíteni, apjuk azonban titokban valamennyit fölnevelte s a fiuk azután (Csapy, Bocskay, Szürtey, Soós, Raskay, Eszenyi és Kövesdy) családot alapítottak volna. Az újabb történeti kritika azonban ezt az egész elbeszélést a mondák körébe utasította.
(növ.) a. m. gombatelep, gomba-moholy, a gombák testének alsó és első, mintegy tápláló része, melyen a termőtest fejődik. L. Gombák és Lisztharmat.
(gör.), a gombákról szóló tudomány.
l. Madura-láb.
hivatalom rövidítése Michigan amerikai állam nevének.
latin növénynevek után Micheli Antal Páter (1679-1737) firenzei botanikus nevének rövidítése. Munkája: Nova plantarum genera (Firenze 1429, 108 rézmetsz. tábl.), Catalogus plantarum horti Florentini (u. o. 1748).