(magyar királyi országos központi), a hazai borászat emelésére és illetve a magyar borok - lelkiismeretlen űzérek által a külföldön tönkretett - régi jó hirnevének visszaszerzése érdekében létesített országos intézmény, melynek célja a feladata egyrészt a termelők által beküldött magyar borokat és cognacokat természetöknek megfelelő módon szakszerüen kezelni, palackérettségig fejleszteni és a kezelés befejezte után a termelő kivánsága esetén a jelesb minőségüket palackozva s a M. védjegyével ellátva értékesíteni, másrészt ugy magánosokat, mint az állami borászati tanfolyam növendékeit és illetve az okszerü pincekezelés terjesztésére hivatott vándortanítókat és pincemestereket az okszerü pincekezelésben gyakorlatilag kiképezni. A kormány által 1881. alapított s az első években állami önkezelésben tartott intézmény vezetését 1887. a magyar bortermelők országos szövetkezete vette át a földmivelésügyi m. kir. minisztertől, ki magának a főfelügyeletet fentartotta s e jogát az országos borászati kormánybiztos útján gyakorolja. Az ügyvivő szövetkezet nemcsak Magyarország, de egész Európa s Amerika nagyobb városaiban képviseleteket s elárusító telepeket szervezett. A M. évente átlag 7000 hektoliter bort kezel a földmivelésügyi minisztérium és a m. tud. akadémia palotáinak pincéiben levő helyiségeiben és évenkint mintegy 200 000 frt ára bort értékesít.
l. Országos mintarajziskola.
a kataszteri becslés alapjául szolgáló telek. A kataszteri becslésnél ugyanis nem külön állapítják meg minden egyes szántóföld-, rét-, legelő- stb. részlet jövedelmét, hanem a község határában fekvő telkek közül egyesek kiszemeltetnek, melyek jövedelme a többi hozzájok hasonló fekvésü és termékenységü telkekre nézve mértékadónak tekintetik. Az ily módon kiszemelt és a kataszteri tiszta jövedelem becslésénél alapul szolgáló területek M.-eknek mondatnak.
l. Iparpolitika.
l. Öntés.
angol grófi méltóság a skót Elliot- (l. o.) családban, melyet először Gilbert Elliot sir (szül. 1751 ápr. 23., megh. Stevenageben 1814 jun. 21.) használt. 1774. ügyvéd, 1776. a parlament tagja, hol, hona whig volt, mégis North gyarmati politikáját támogatta; 1782. az ellenzékhez csatlakozott, de hevesen támadta Fox politikáját a francia forradalommal szemben. 1794-96. Korzika alkirály; 1798 bárói rangot kapott s a felsőházban sürgette az uniót Irországgal; 1800-1. bécsi nagykövet. 1806-1813. India főkormányzója, s mint ilyen kiváló adminisztrátor volt; 1811. Jáva átmeneti birtoka vételénél személyesen is jelen volt. Visszahivatván, Melgund viscountja és M. grófja lett. V. ö. Life and letters of Sir Gilbert Elliot (London 1879); Lord M. in India (u. o. 1880).
(ejtsd: minnt'n) Tamás, angol nagyiparos, szül. 1765., megh. 1836. Stoke-upon-Trentben porcellán- és faience-gyárat alapított (1791), melyet halála után fia, M. Herbert (megh. 1858.) örökölt, most pedig Campbell vezet. Hiresek a parian-készítményei, melyek sikerült pároszi márványutánzatok; a majolikában Della Robbia és Palissy remekeiket utánozták; sikerült előállítaniok a sevresi és az ó-khinai porcellánok sajátságos változatu szineit is. Egy pâte-sur-pâte készítményök képét l. Keramika melléklet 2. ábra.
Afrikából származott keresztény hitvitázó, szül. Kr. e. 220 körül. Ügyvéd volt Rómában; irt egy Octavius c. értekezést, melyben a kereszténység ellen felhozott kifogásokat ugy a bölcselet, mint az államjog szempontjából felsorolja és élénk tollal megcáfolja. Kiadások Balduintól (1560), Gronoviustól (1709 és 1743. E kiadás után magyarra fordította Vári Ferenc, Sárospatak 1815), Ochlertől (1845), Kaysertól (1863) és (Legjobban) Halmtól (1867, Frimicus Maternus műveivel egyetemben).
(lat.) a. m. kisebbítendő, l. Kivonás.
(lat.), a matematikában a kivonásoknak jele továbbá a negativ számok előjele. Igy irtatik: -. P. 7-2 (olv. 7 minus 2), jelenti 7 és 2 különbségét; -3 (olv. minus 2), jelenti azt a negativ számot, mely a negativ egység kétszeresével egyenlő.