Mirandola

az ugyanily nevü járás és püspökség székhelye Modena olasz tartományban, a Burana és vasút mellett, (1881) 3029, mint község 12 713 lak., selyem- és rizstermeléssel, citadellával, székesegyházzal, régi székes kastéllyal. Régen M. grófságnak volt fővárosa, amelyet 1619. hercegségre emeltek és 1711. Modenának adtak el. M. szülővárosa a hires Pico de M. humanistának. V. ö. Memorie storiche della citta e dell' antico ducato bella M. (1888).

Mirandola

János, Pico della, l. Pico.

Miranha

indus nép a Japure felső folyása mellékén, Brazilia és Ecuador északkeleti részében; a ticunok, botokudok és más népekkel együtt valószinüleg valamely nagyobb népnek szétszórt maradéka.

Mirat

(Merut), 1. a brit-indiai ÉNy-i tartományok egyik diviziója Kumaun, Rohilkand, Agra, Delhi és Ambala közt 39 318 km2 területtel, (1891) 5 141 204 lak. Disztrikusai: M., Dehra-Dun, Szaharanpur, Muszasszarnagar, Bulandsar és Aligarh. - 2. M., az ugyanily nevü disztrikus fővárosa a Gangesz és Sumna közt, a Kali-Naddi egyik ágánál, vasút mellett, (1891) 119 390 lak., akiknek 54%-a hindu, 43%-a mohammedánus és 4494 keresztény; gabona- és indigókereskedéssel; magas tornyu nagy anglikán templommal. Régi épületei közül a jelentékenyebbek a nagy mecset, Szatar Amsszaud Ghazi és Abu Mohammed Kambah mauzoleuma. M. alapítása a keresztény időszámításnál legalább 3 századdal előbb történt. 1191. elfoglalta Mohammed Gori és hindu templomait mecsetekké alakította. 1398. hősies védelem után Timur elfoglalta és feldúlta. 1738. Nadir Sah és későbben a mahrattok elpusztították. 1804 nov. 8. a britek Lake vezérlete alatt szállották meg. 1857 máj. 10. itt tört ki a szipahi-fölkelés.

Mirb.

lat. növénynevek után Brisseau-Mirbel Károly Ferenc francia botanikus nevének rövidítése, l. Mirbel.

Mirbach

Gyula Ulrik Gottlob Emerich, német gróf és konzervativ pártvezér, szül. Sorquittenben (Keleti Poroszország) 1839 jun. 27. Jogot végzett Königsbergben és Berlinben s azután (1862) az I. gárdadragonyosezredbe lépett. 1866. kilépett a seregből és birtokaira vonult vissza. 1874. a porosz urak házában foglalta el helyét, 1878-1881. és 1886 óta mostanig pedig a német birodalmi gyülés tagja. III. Frigyes császár 1888. grófi rangra emelte. Mint politikus a konzervativ párt, mint nemezgazdász az agráriusok buzgó előharcosa; az arany valuta elvi ellensége és egyúttal a bimetallisztikus irány egyik úttörője. Azonfelül a német gazdák kongresszusának és a «adó- és gazdasági reformerek»-nek elnöke.

Mirbánolaj

l. Keserümandolaolaj és Nitrobenzol.

Mirebell

1. Károly Ferenc (Brisseau-Miberl), francia növénytudós, szül. Párisban 1776 márc. 27., ahol később a növénykertben tanárkodott, megh. Champertenben, Páris mellett 1854 szept. 12. Traité d'anatomie et physoiologie végétable c. művének (Páris 1802) egyik állítását, hogy az, amit most sejtnek ismerünk, falatlan hólyag, csökönyösen védelmezte s csak 1827. vonta vissza. Az a fölfedezése később igazolásban részesült, hogy az edény is sejtből fejlődik ki. Lamarckkal együtt Linné és Jussieu rendszere méltatásával növénytant dolgozott ki (Histoire naturelle des végetaux, Páris, X. év 2 köt. és 1830. 15 köt. 120 táblával), amelyben a növény mindennemü használatát is megemlíti. - 2. M. Leonide de, l. Guérin (1.).

Mircse

János (barátosi), magyar történeti forrásgyüjtő, szül. Barátoson (Háromszék) 1834., megh. Velencében 1883 jan. 21. Tanulmányait a kézdivásárhelyi katonai iskolában befejezte, 1848. katonának állott be. A szabadságharc után Garilabdi alatt az olasz hadseregbe lépett s mint tüzérkapitány részt vett a második expedicióban. Érdemei elismeréséül az olasz kormány a vaskoronarenddel, a magyar király a Ferenc József-renddel tüntette ki. Később nyugalomba vonulva a m. tud. akadémia megbizásából történeti kutatásokat eszközölt Modenában, Milanóban és Velencében. Művei: Magyarország és Velence. Visszatekintés Dalmátiára és Horvátországra az Árpádok s Anjouk alatt; Oklevéltár Bethlen Gábor diplomáciai összeköttetései történetéhez (a M. által eszközölt másolatokból szerkesztette Óvári Lipót, Budapest 1886); Adalék Capistranói Sz. János életéhez (Esztergom 1870, külön lenyomat a Magyar Sionból). Egyes értekezések az Akadémiai Értesítőben, Századokban, Magyar Sionban.

Mirditek

(miriditák), a legelőkelőbb, legharciasabb közép-albániai törzs, mely szoros, egységes szervezettel, a közép Drinától délre eső hegyes vidéket lakja. Határai északon Dukadsin vidéke, keleten a Valmor hegylánc, délen az 1714 m. magas Szalkota, nyugaton az Adriai-tenger felőli hegyik lejtői. Területe 1400 km2, lakosainak száma körülelül 30 000 lélek, kik közül 3000 mohammedán, a többi róm. kat. A tartomány 8 barjakra oszlik. Városai nincsenek, csak falvai, melyek között a legnevezetesebb Orosi. A kormányformát illetőleg a tartomány örökös fejedelemség, vagy mint ők, mondják, kapitányság, melynek alapítója Dson Marku volt a XVIII. sz. elején. 1881. Prenk Bib Doda volt a kapitány, ki a törökök pasának és kamakamnak ismertek el. Minden barjak élén barjaktár (zászlótartó) áll, ki örökség útján nyeri el méltóságát, a harcban ő a vezér, községtanácsosok támogatják. Háboru és béke, a porta és a szomszéd népekkel való érintkezés fölött az általános népgyülés dönt. A társadalmi életben az irányelvek a Kanuni Lek Dukadsinit szerint állapítattak meg, amelyek már 40 éves törvények. Földmiveléssel és állattenyésztéssel foglalkoznak. A többnyire hegyekben elkülönítve lakó, gyakran 100 és több főből álló család patriárkális életet folytat, összes tagjai az öregatyát ismerik fejüknek élte végéig. Viseletük egyező a középalbánokéval: hosszu fehér flanellszoknya (dolama), fehér báránybőrsüveg, vászonnadrág. A széles övbe pisztolyokat és pipát dugnak, fegyverük a nagy gonddal ápolt hosszu puska. V. ö. Gepeevié, Oberalbanien (Lipcse 1881).


Kezdőlap

˙