Misericordias Domini

(lat.) a. m. az Úrnak könyörületességeit. A husvét utáni vasárnapnak elnevezése, a misének kezdő szavai után, amelyek a 88. zsoltárból vétettek.

Miseruhák

A jelenleg megszabott M. a következők: papi föveg (l. Biretum); a vállkendő (l. Amictus); a fehér ing (l. Alba); a karkendő (l. Manipulus). A stóla eleinte egy ujjas hosszu fehér ruha volt, mely elül-hátul a vállakról a lábakig lógott s külseje más szinü szalag v. prémmel volt díszítve, a püspökök és áldozárok méltóságuk s hatalmuk jelvényéül használták. Használatba jövén az alba (l. o.), csak a nyakról lobogó széles szalag tartatott meg a püspökök, áldozárok és szerpapok (diakonusok) díszjeléül, ugy hogy csak a viselés módja különbözik nálok. A misemondó ruha (l. Casula). A diakonusok és szubdiakonusok ünnepélyes nagymise alkalmával szintén papföveget, vállruhát, fehér inget, övet, manipulust és dalmatikát viselnek.

Mises

l. Fechner.

Misilmeri

város Palermo (ettől 11 km.-nyire) sziciliai olasz tartományban, vasút mellett, (1881) 10 490 lak., vörös márványbányával.

Misiones

(El Gobernadion de las M., a missziók területe), Argentina ÉK-i hegyvidéke, az Uruguay és a Parana folyók közt, melynek állítólag 53 954 km2 területén csak 30 000 lak. él. Nevét a XVII. és XVIII. sz.-beli jezsuita misszióktól nyerte, melyeknek megszüntetése után (1778) a vidék elpusztult. Csak 1870 óta kezd ismét felvirulni s ez óta alakult új fővárosa is, Posadas, 5000 lak. Talaja hamar kimerül, de a földmivelés azért jól fizet; a Parana és az Uruguay folyók partjai mocsárosak, a gőzhajózás még nem fejlődött ki. V. ö. Niederlein, Die erste deutsch-argent. Landprüfungs-Expedition (Berlin 1883); Carrasco, Caaretas de viaje por el Paraguay (Buenos Aires 1891).

Miska

v. Miske, a magyar középkorban gyakran szerepel nemzetségi, családi és helynév gyanánt. (V. ö. Szendrei, a Turulban, 1884., 98-100).

Miskárolás

a. m. petefészek kiirtása.

Miškatovic

József, horvát publicista és politikus, szül. Cernikban 1836., megh. Zágrábban 1890 okt. 2. Bölcsészeti és teologiai tanulmányait Zágrábban végezte. 1859. helyettes tanár az eszéki gimnáziumban s hasonló minőségben helyeztetett át a zágrábi gimnáziumhoz. Publicisztikai téren kifejtett működése által magára vonta a figyelmet, miért is tagja lett az 1861-iki horvát tartománygyülésnek. Ugy ott, mint a sajtóban élénken küzdött Schmerling rendszere ellen, e miatt 1863. a gimnáziumtól elbocsáttatott. Erre Németországban utazott és ott Strossmayer püspök költségén a bonni és berlini egyetemeken előadásokat hallgatott. 1865. ismét képviselő lett s átvette a Pozor szerkesztését, mely lap Rauch bárónak bánná való kineveztetése után elnyomatott. Pártja ekkor Bécsben indítván lapot, 1868. M. is oda költözött, majd a határőrvidékre, ahol a Zatocnik lapot szerkesztette; a bán által ellen indított sajtóperben győztes maradt. Bedekovic Kálmánnak bánná való kineveztetése után lapjával Zágrábban költözött, s miután Lónyay gróf és Szlávy alatt pártjával a megegyezés létrejött és Mazuranic bánná kineveztetett, vezérszerepet kezdett vinni Horvátország politikai életében, melyet mind haláláig megtartott a különféle báni válságok dacára. Élete utolsó éveiben horvát országos levéltárnok volt, a magyar és horvát országgyülések tagja, a magyar-horvát regnikolaris bizottságnak előadója, a delegáció tagja stb. M. Horvátország legelső publicistája volt és horvát prózája maig felülmulhatatlan.

Miske

1. M., nagyközség Arad vármegye kisjenői j.-ban, (1891) 1633 oláh és magyar lakossal. - 2. M., nagyközség Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye solti közép j.-ban, (1891) 2774 magyar lak., postahivatallal és postatakarékpénztárral.

Miskóc

-nemzetség, Borsod vármegyének tősgyökeres nemzetsége, melynek első ismert tagja Jakó, Kálmán király idejében Borsod vármegye főispánja volt. A nemzetség szoros viszonyban állt a Borsokkal, kikkel közösen a sast v. inkább turul-madárt használta címerében. III. Béla 1194. a nemzetség egyik tagját, Domonkos bánt, a maga rokonának nevezte. Ez a bán alapította a kéthelyi apátságot. Magának a nemzetségnek ősi javai Miskolc körül terültek el s a nemzetségi kolostor annak közelében a tapolcai s távolabb a borsmonostori volt. Domonkos bán fia Bors, IV. Béla uralkodása elején Borsod vármegye ügyeit mint főispán vezette. A nemzetség tagjai a csatatéren is kitüntek. Ponit (utóbb bán és zalavármegyei főispán) 1241. a tatárjárás és a Szveszti-szláv bolgár cár ellen való harcokban szerzett érdemeket; fia László 1280. a hódtavi csatában esett el; Mihály fiai, Péter és Sándor, Ottokár ellen küzdöttek. 1194-1373 közt a nemzetségnek jobbadán Borsod, Gömör, Sopron és Zala vármegyében 83 birtokát említik. A Bors- és Miskolcy-családok egy része s nőágon a ma is virágzó Almásy-, Melczer-, Fáy-, Bükk- és Majthényi-családok e nemzetségből származnak. V. ö. Szendrei, A M. nemzetség (Turul 1884, 96-105. és 142-152); Wertner, Nemzetségek (II., 183-190).


Kezdőlap

˙