falun Briex tiroli kerületi kapitányságban, az Eisack és vasút mellett, 645 lak. Közelében van egy hegyszoros, ahol 1809 aug. 5-én a Haspinger és Speckbacher vezérlete alatt álló tiroliak a francia hadakon győzedelmeskedtek.
(lat., a. m. küldünk, üzenünk), Angliában elfogatási parancs, ugyszintén parancs, mely az ügyiratoknak más birósághoz áttételét rendeli.
Hermann báró, württembergi miniszter, szül. Stuttgartban 1825 márc. 17. Tübingában és Heidelbergában jogot tanult s 1849. az igazságügy szolgálatába lépett, hol legutóbb a felső kereskedelmi biróság tagja volt. 1861. beválasztották a württembergi képviselőházba, hol a konzervativek élén csakhamar vezérszerepet vitt, 1867. pedig a Varnbüler-kabinetben az igazságügyi tárcát vállalta el. Ekkor újjászervezte a biróságot és a perrendtartást; 1870. nagy része volt a német birodalmi egység megteremtésében, s ugyanekkor, Varnbüler távozása után ő vitte a kormányt 1873-ig, amikor átvette a külügyi és a király személye körüli tárcát is; 1876. miniszterelnök lett. 1878. az igazságügyi tárcáról lemondott, 1887. bárói rangot kapott, 1893. pedig királyunk a Szt. István-rend nagykeresztjét adományozta neki.
(Mattu) gyüjtőnéven hivnak Khartumban öt középafrikai néger törzset (Madi, Madi-Kaja, Abaka, Luba és Mattu), melyek egymástól csak nyelvük dialektikus eltéréseiben különböznek. A M.-kat először csak Schweinfurth utazásai után kezdték ismerni. V. ö. Schweinfurth, Im Herzen v. Afrika (Lipce 1874); Junker, Reisen in Afrika (Bécs 1889).
város Lipcse szász kerületi kapitányságban, a Zschopau és vasút mellett, (1890) 11 298 lak., igen élénk gyáriparral; gépészeti és elektrotechnikai főiskolával. Közelében ezüst- és ólomérc-bányák vannak.
(állat), l. Hokko.
1. az orosz doni kozákok területén 235 km. hosszu folyó, Taganrog járásban. Jekaterinoszlav kormányzóság határán ered; DK-nek, azután D-nek folyik és a Miuszi-Limanon (32 km. hosszu, 1-3 km. széles és hajózható) át az Azovi-tengerbe ömlik. Mellékfolyói a Nagolnája s Krinka. Partjai közelében nagy kőszéntelepek vannak.
2. M. (Myus), város Káriában, a Maeandros déli partján. A jón szövetséghez tartozott, de részben belvillongások, részben elemi csapások következtében lakosai Miletoszba vándoroltak által. M. egyike volt azoknak a városoknak, melyeket Artaxerxes Themistoklesnek ajándékozott. Eredetileg a tenger mellett feküdt, de a tenger medrének változása folytán már Strabo idejében 30 stadiumnyira volt tőle. Romjai Pallantia mellett.
latin állatnevek után Mivart St. György angol zoologus nevének rövidítése.
l. Mívelés.
l. Műveltető ige.