Mme.

a madame szó rövidítése nevek előtt.

Mn

a mangán (l. o.) kémiai jele.

Mnemonika

(gör.), vagy mnemotechnika, a. m. az emlékezés művészete, vagyis olyan művészet vagy módszer, amellyel emlékezőtehetségünket fejleszthetjük. Már a régiek ismertek egy ilyen módot, melynek föltalálójául Simonides görög költőt tartották; ez abban állt, hogy az illető egy maghatározott tért (p. várost, házat, szobát) képzelt maga elé s annak bizonyos, egymásután következő részleteibe osztotta be az emlékezetében felidézendő tárgyakat v. fogalmakat. Ez a rendszer volt a későbbiek alapja is, amidőn a M.-t mint kabalisztikus tudományt művelték, mint p. Giordano Bruno, az u. n. ars magna Lulli tökéletesítője, v. a német Schenkel Lambertus, ki feltünést is keltett körutazásaiban. De neves tudósok is (Celtis Konrád, Leibniz stb.) foglalkoztak a M.-val.

Mnemosyne

a görög mitologiában Uranos és Gaia leánya, az emlékezés meg az emlékező tehetség istennője, kit Zeu, miután a Pieriákban kilenc napig vele élt, a kilenc muzsa (l. o.) anyjává tett.

Mnesikles

görög műépítő Athénben, a prolieumok tervezője és építője (Kr. e. 437-432).

Mnisány

kisközség Gömör vmegye nagyrőcei j.-ban, (1891) 333 tót lak. A tatárjárás idején a templáriusok birták.

Mnisek

kisközség Szepes vmegye ó-lublói j.-ban, (1891) 551 tót lak., postahivatallal és postatakarékpénztárral, gőzfürésszel. Vasolvasztója megszünt.

Mnium

Dill. (növ.), l. Csillagmoha.

Mo.

Misszuri állam nevének hivatalos rövidítése.

Mo

a molibden kémiai jele.


Kezdőlap

˙