(Moon, Mallumaa), Livonia orosz kormányzóság Arensberg járásához tartozó sziget a Blati-tengerben, Oesel sziget és Esztonia közt; attól a Kis-, emettől a M.-Sund választja el. A sziklás és száraz sziget terméketlen. Területe 207 km2, lakóinak 750, akik nagyobbára halászatból és hajózásból élénk.
Henrik, norvég meteorologus, szül. Bergenben 1835 máj. 15. Miután tanulmányait szülővárosában elvégezte, 1861. obszervátor lett az ugyanottlevő egyetemi csillagvizsgáló intézetben, 1866. pedig az ő indítványára alapított meteorologiai intézet igazgatója Kristianiában. 1876-78. egy tudományos kutatásokra a sarki tengerre küldött expedició vezetésével bizták meg. 1882-1883. a Bossekopban alapított meteorologiai állomás is vezetése alatt állott. Az Európa É-i részében levő meteorologiai állomások megalapítása nagy részben M. érdeme. Nevezetesebb Munkái: Grundzüge der meteorologie (4 kiad. Berlin 1887); Température de la mer entre l'Irlande, l'Écosse et la Norvege (Kristiania 1870); Oversigt over Norges Klimatologi (u. o. 1870).
nagyközség Bács-Bodrog vmegye zentai j.-ban, (1891) 1733 házzal és 9509 lak. (közte 5710 magyar, 107 német és 3669 szerb); van vasúti és gőzhajóállomása, posta- és táviróhivatala és postatakarékpénztára.
a ladik vizhatlanítása végett a mohának a deszkaközökbe való beverésére szolgáló kurta nyelü és széles élü favéső.
(növ., molyh, tomentum), apró, sűrü szőrökből alakuló takarója bizonyos növényeknek. A M. a levél zöld szinét elől csillogni nem engedi, azért a molyhos növény a M. vékonysága vagy vastagsága szerint gyakran szürkés v. egészen szürke szinü, ha pedig a M. közé levegőbuborék is szorul, ezüsszinü. A molyhos növények főleg a meleg vidéken, p. a mediterrán flórában uralkodnak, mert a M. a nap tűző erejét mérsékli s a sebes kipárolgást meglassítja. De a gyapju a kora tavasszal virágzó növényeken is gyakori. M.-nak némelyek a gombák miceliumát (l. o.) mondják. - M.-betegség, l. Erineum.
A Tompa által megénekelt jókora kiterjedésü hegyi láp Gömör vmegyében, Kelemér község határában. Benne sok vizi szárnyas tenyészik. Fölötte emelkedik a Piroskabérc vagy Laudon-tető, melyen 1428. a kazai Kakasok, hogy a velök ellenséges Putnokyak birtokait pusztíthassák, erődöt építettek. Ez erőd helyét ma már csak kő- és faltörmelékek jelzik.
nagy sietség, kapkodás valami után, törekvés az iránt, hogy vágyait mentük hamarább kielégítse.
Károly Frigyes, német kémikus gyógyszerész, szül. Koblenzben 1806 nov. 4., megh. Bonnban 1879 szept. 28. Kémiai tanulmányainak befejezése után Heidelbergában, Bonnban, Belinben tartózkodott, végre Koblenzbe került vissza és ott 1840. gyógyszertárt nyitott. 1867. a gyógyszerészet és a kémia magántanára, 1868. ugyanezen tárgyaknak rendes tanára lett a bonni egyetemen. Számos önálló műve jelent meg: Pharmacopea universalis (melyet Geiger kezdett meg); Lehrbuch der pharmaceutischen Technik (1847); Geschichte d. Erde (1866); Die mechanische Theorie der chemischen Affinitäten (1868); Chemische Toxikologie (1874). Legnevezetesebb munkája: Lehrbuch der chemisch-analytischen Titrirmethode (1855-1859), melynek nélkülözhetetlenségét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy 6 kiadást ért, ezek közül az utolsó Classen adta ki. M. nemcsak a kémiában és a gyógyszerészi, hanem a természettudományok más ágaiban is kiváló tudós volt.
A. P. báró, orosz diplomata, szül. 1830. A diplomáciai pályára lépett és miután előbb más udvaroknál képviselte az orosz érdekeket, a francia köztársasághoz nevezték ki nagykövetnek. Ebben az állásban nagy érdemeket szerzett a francia-orosz barátság emelése és az orosz-francia szövetkezés létrehozása körül, melynek éle a hármas szövetség ellen irányult és annak törekvéseit ellensúlyozta. Az utóbbi években a francia köztársaság elnökei és másrészt orosz nagyhercegek és az orosz trónörökös között végbement találkozásokban M-nek is volt része. 1895 aug. megülte diplomáciai működésének 30. évfordulóját és ez alkalommal az Anna-rendjelt kapta II. Miklós cártól.
l. Ammoniumferroszulfát.