működő vulkán (1850 m.) Nikaraguában, a Managua-tótól ÉNy-ra.
japán érem, l. Szen.
lakatlan spanyol sziget Puertorico és Haiti közt, a 120 km. széles Mona-szorosban; mészképződményekből áll.
Anglesey (l. o.) régi neve.
(gör.-lat.) a. m. magánosan, egyedül élő; innen szerzetes.
Lőrinc, a kora renaissance egyik költője, a XIV. sz. első felében előkelő velencei patricius-családból származott s már ifju korában a doge kancelláriájának jegyzői közé tartozott. Gyorsan haladt előre és csakhamar tagja lett a velencei államtanácsnak, mely fontos állami küldetésekre alkalmazta. 1387-ben csaknem folytonosan Magyarországban tartózkodott és szemtanuja volt Mária királyné drámájának, melynek versekben való megirására maga az ifju hölgy szólította fel őt. Elkészült művét neki s Aimo Péter krétai volt kormányzónak ajánlotta; nyomtatásban azonban csak 1758. jelenhetett az meg (Laur. de Monacis Chronicon de rebus Venetis. Kiadta Flaminius Cornelius velencei tanácsos, Velence 1758. A 321-338. old.). Versét magyarra fordította Márki Sándor. (Közli Kisfaludy-társaság Évlapjai, 1885, XX., 205-222. old.) M. 1388. maga is a krétai királyság nagykancellárja lett s mint ilyen irta meg Velencének 1354. menő történetét. Méltóságát negyven évnél tovább viselvén, 1429. halt meg. M.-t Velence leghiresebb költői közé sorolják s Kis Károly korára nézve nálunk is a fő forrás.
(ásv.), cerfoszfát (Ce3P2O8), mely azonban mindig tartalmaz lanthánt, thóriumot és didymot. Sokáig csak mint igen ritka ásvány szerepelt gránitban és szienitben benőve az Uralból (Mioszk), Norvégiából (Noteroë), Connecticutból (Norwich, Chester), az Óriáshegyságből (Schreiberhau), Csehországból (Schüttenhofen). Újabb időben azonban megtalálták nagyobb mennyiségben Braziliában, továbbá az Egyesült-Államokban Mac Dowel Countyban. A M.-nak bányászata tette lehetségessé az Auer-féle izzófény nagy értékü elterjedését és a régebbihez képest olcsóságát, mert belőle az Auer-fényhez szükséges ritka fémek nagy mennyiségben állíthatók elő. A M. sárga, veresbarna, jácintpiros, olajzöld, átlátszatlan, egyhajlási rendszerbeli táblás kristály és nagyobb tömegekben terem. K. 5-5,5, fs. 4,9-5,25. A svájci Alpokban ismeretes átlátszó, sárga és erősen fénylő turnerit nem egyéb M.-nál.
(ejtsd: -kó), önálló kis fejedelemség a Tirreni-tenger és Alpes-Maritimes francia département közt, 21,6 km2 területtel, (1890) 13 304 lak., akik közül M.-ban van 3292, Condamineban 6218 és Monte-Carlóban 3794. A fő termékek: citrom, olaj, narancs, illatszerek, likörök, azonkivül agyagkészítmények. A fejedelemség örökös, a fejedelem tanácsa a főkormányzóból és együtt tagu tanácsból áll. A fegyveres erő, a testőrséget kivéve, 5 tisztből és 70 emberből áll. M. város és püspöki székhely Nizza közelében, 380 m. hosszu és 60 m. magas sziklatömegen épült, amelyet a tenger felőli oldalán déli, csaknem afrikai növényzet takar. Szép kastélyát pompás ültetvények környékezik; van új székesegyháza, szép sétahelyei, kis kikötője és tengeri fürdője. Enyhe éghajlatánál fogva mint klimatikus gyógyhelyet is látogatják. M. 968 óta a Grimaldi-családé. 1715. birtoka a női ágra, I. Antal leányára, Hippolit Lujzára szállott át, akitől férje, III. Honorius örökölte. 1793. francia uralom alá került, 1814. IV. Honorius visszakapta, aki 1815. a szárdiniai király védnökségét fogadta el. Midőn Nizza francia uralom alá jutott, a szárdiniai védnökséget a francia védnökség váltotta föl; ugyanakkor Mentoe és Roccabruna és francia birtokká lettek, amiért III. Károly az 1861. szerződés szerint 4 millió frank kártérítést nyert.
München (l. o.) latin neve.
és monadelphus, l. Egyfalkás.