(növ.), l. Leplesek.
l. Lorgnette.
(gör.), tulajdonképen a. m. egyhajlásu, vagy egyágybeli. A növénytanban a pároséltü virágok neve, amelynek himje és termője ugyan abban a virágban együtt van. Ellenkezője a diclimus azaz kétágybeli v. különéltü (az egylaki és kétlaki növények). Monoclinia a. m. egyágybeliség v. pároséltüség. Linné rendszerének 20 serege az elejétől számítva.
(növ.) a. m. egysziküek (l. o.).
l. Velociped.
(ejttsd: monó) Adolf, francia ref. teológus, szül. Kopenhágában 1802., hol atyja János a francia ref. gyülekezet lelkésze volt, megh. Párisban 1856 ápr. 6. Tanult Párisban és Genfben 1824-ig. A következő évben Olaszországban utazván, Nápolyban evang. gyülekezetet alapított s ennek körében működött 1827-ig; majd Lyonba hivatott lelkészül, hol hithűsége miatt ellentétbe jövén a konzisztoriummal, letétetett állásáról s az államegyháztól független, gyors virágzásra emelkedett gyülekezetet alapított. 1838. a monaubani ref. teologiai fakultás tanárává neveztetett ki, majd 1847. a párisi ref. gyülekezet lelkészévé hivatott meg. Egyházi beszédeiből a 3 első kötet 1830. jelent meg, a 4-ik kötett 1844. Halála után megjelent művei: Sermons'par A. Monod (Páris 1855-59, 3 köt.) és Les adieus d'Adolphe M. a ses amis et a l'église. Ez utóbbi betegágyán, barátai körében előadott irásmagyarázatot foglalja magában. További művei: Pál apostol (Frankfurt 1854, 5 beszéd) és Kiválogatott iratok (Bielefeld 1860-62, 8 köt.).
(gör.) a. m. egyhangu (unisono) éneklés.
(állat.), l. Narval.
(gör.), olyan dráma vagy szinpadi jelenet, melyben csak egy személy szerepel. A M. néha egyenértelmü a melodrámával, zenekisérettel v. magán- és karkisérettel.
v. monoicus (gör.), l. Egylaki.