Morioka

Ivate ken székhelye Rikuciu japán tartományban, Nippon É-i részében, a Kitakami balpartján, vasút mellett, (1890) 31 868 lak., pamutszövéssel és vasüstkészítéssel. Lakóinak nagy száma dacára a városnak szegényes a külseje.

Morion

a. m. füstquarc, l. Quarc.

Moris.

latin növénynév után Morison Róbert angol botanikus (1620-83) nevének rövidítése. Fő munkája: Plantarum historia universalis (Oxford 1680-99, 2 köt.).

Morisca

l. Moresca.

Morisco

l. Mórok.

Morisena

(ubrs), l. Marosvár.

Morison-féle pilulák

Morison Róbert angol orvos által feltalált pilulák, melyek (mint titkos szer) különösen régebben kétféle összetételben forogtak a kereskedésben; az egyik készítési módja: aloe, jalapagyánta, jalapa- és zsályagyökér (mindegyikből 50 sr.), gummi gutti 20, scammoniumgyánta 10 sr.; a másik 10 sr. gutti, 100 sr. aloe, 60 r. borkő és 50 r. zsályagyökérből áll. Mindkét formájában, minthogy a legdrasztikusabb hashajtók vannak benne, kivált huzamos használatra határozottan káros és elvetendő.

Moriszok

l. Mórok.

Morituri te salutant

l. Ave, Caesar.

Moritz

Károly Fülöp, német iró, szül Hamelnben 1757 szept. 15., megh. Berlinben 1793 jun. 26. Bejárta Angol- és Olaszországot; itt ismerkedett meg Goethével, ki őt barátságába fogadta és Károly Ágostnak is kegyébe ajánlotta. Ez utóbbinak közbenjárására azután Berlinbe a művészeti akadémián a régészet tanára lett. Számos iratai közül különösen egy számíthat mai napság nagyobb érdeklődésre: az Anton Reiser c. autobiografikus regénye (1785-90, újból kiadva a Deutsche Litteraturdenkmale des XVIII. u. XIX. Jahrhunderts c. gyüjteményben). Alig van ennek az irodalmi korszaknak más emléke, mely a Sturm és Drang érzelmeinek és törekvéseinek oly lélektanilag hű képét adná, mint e regényszerü önéletrajz. Reiser Antal tipusa a korabeli német ifjunak, nemes, de tuláradó idealizmusával. Egy másik regénye Andreas Hartknopf (1786) szintén saját élete történetén alapul. Becsesek még prozodiai és esztetikai iratai: Versuch einer deutschen Prosodie (1786) és Über die bildende Nachahmung des Schönen (1788). megemlítendő még Götterlehre c. munkája (1791, azóta számos kiadásban) és szép úti rajzai: Reisen eines Deutschen in England (1783) és Reisen eines Deutschen in Italien (1792-93). A Magazin für Erfahrungsseelenkunde-t is ő szerkesztette 1783-1793. V. ö. Dessoir, Karl Philipp M. als Aesthettiker (1889).


Kezdőlap

˙