(lat.) a. m. halál.
sziget, ll. Limford.
az ugyanily nevü járás székhelye Tambov orosz kormányzóságban, a Cna pattján, vasút mellett, (1890) 22 039 lak., szappan-, szesz-, sör- és faggyugyártással; élénk hajózással.
(ejtsd: mórz) Sámuel Finley Breese, amerikai technikus, egyike az elektromos táviró föltalálóinak, szül. Charlestownban (Massachusetts) 1791 ápr. 27., megh. Poughkeepsieben (New-York mellett) 1872 ápr. 2. 1811. Londonban a festészetben nyert kiképezést, azután néhány éven át az Egyesült-Államoknak hol ebben, hol abban a városában élt, mig 1835. New-Yorkban telepedvén le, ott festő-társulatot alapított (a későbbi National Academy of design), melynek egy ideig elnöke volt. 1829. ismét Európába jött, hogy annak festészeti iskoláit tanulmányozza. Európai tartózkodásának azonban egy oly váratlan eredménye volt, mely által az egész emberiségnek használt. Megismerkedett az akkor nagy feltünést okozó elektromagnetikus kutatásokkal és már az Amerika felé való hazautaztában kezdett egy telegráfot szerkeszteni. 1837. Gale tanár és a Vail testvérek segítségével szerkesztett egy irótelegráfot, mely azonban céljának nem igen felelt meg. Csak később sikerült azt javítani, hogy általánosan használhatóvá vált. Telegráfjának szerkezete a következő: Az egész nem más, mint egy elektromágnes egy mozgó horgonnyal ellátva, melynek nyomója egy óragép által alatta elvont papirszalagra pontokat és vonalakat ir, melyeknek kombinációjából az irás keletkezik. Ezen távirógépet M. 1835. New-Yorkban kiállította, 1837. pedig recording electric telegraph neve alatt amerikai szabadalmat nyert reája. 1843. Washington és Baltimore között a kormány támogatásával az első praktikus kisérlet számára vonalat állított fel. E vonalon 1844 május 27-én irták az első táviratot. Ezután M. előbb a New-York and Newfoundland Telegraph Companynál, majd a New-York, Newfoundland and London Telegraph Companynál művezetővé, a new-haveni Yale College-en pedig a természetrajz tanárává lett. 1857. tiz államtól 400 000 franknyi dotációt nyer. Nemsokára nyugalomba lépve, Poughkeepsieben töltötte utolsó éveit. New-York városa emlékének még életében két szobrot emelt, az egyiket 1871., a másikat 1872.
(új-lat. morsuli), olasz eredetü cukros sütemény, mely ugy készül, hogy olvasztott és sűrített cukorba finoman vágott mandolát, citromot, csokoládét, sőt finomra vágott rózsaleveleket tesznek, a sűrüsödés után pedig hosszukás alaku kiken edényben megsütik, azaz jobban mondva szárítják.
a népességi statisztika halandóságra vonatkozó adataiból szerkesztett táblázatok, amelyeket az életbiztosítási számításoknál használnak. A M. segítségével arra a kérdésre kell válaszolni, hegy meghatározott számu, ugyanazon egy évben született emberek közül bizonyos adott számu év eltelte után hányan lesznek életben? A legtöbb táblázat az újszülöttekkel kezdi az adatokat s addig folytatja, amig a vizsgálódásra felvett számu egyének mindnyájan el nem halnak. Halley volt az első, ki 1692. statisztikai megfigyelések alapján rendszeres M. készítéséhez fogott s azóta már többen foglalkoztak e fontos és nehéz feladat megoldásával, miközben különböző alapelveket használtak fel. Nevezetesebbek a M. közül: 1. Süssmilch-Baumann-féle táblák, melyek már elavultak s a valónál nagyobb halandóságot mutatnak ki, éppen ezért csak a halálesetre szóló biztosításoknál használták ezeket, az életjáradék-számításoknál ellenben mellőzték őket. 2. Deparcieux táblái 1746-ból valók, az adatok a 3 éves korral kezdődnek és 94 éves korig terjednek; számos év adataiból készültek s életjáradékok számításánál használatosak. 3. Kerseboom táblái a németalföldi járadék-biztosító társaságoknak 100 évet meghaladó tapasztalataiból készültek 1738., értékük felől eltérnek a szakemberek véleményei. 4. Carlislei táblákat Heysham dr. Carlisle városának 1779-87. terjedő halálozási adatai alapján dolgozta ki, de minthogy ez adatok csak 1616 halálesetre terjednek ki, a számítások eredménye megbizhatatlan. 5. Finlaison táblái, vagy másként Government Tables 1829. az ir és angol kormány járadék-papirosainak számvetésére dolgoztattak ki. 6. Az Equitable-táblák, melyeket az Equtable biztosító társaság egyik hivatalnoka, Morgan dolgozott ki, csupán a társulat tapasztalataira vannak alapítva. 7. Florecourt táblái a Deparcieux adatai alapján a mult század második felében készültek s a Kerseboom-táblák szerint ki vannak egészítve az első három év adataival is. 8. A 17 angol életbiztosító társaság táblái 83 905 egyénre és 13 781 halálesetre vonatkoznak s a Heym dr. által végzett javításokkal használtatnak. 9. Brune táblái, a porosz özvegyi nyugdíj-intézetnek 58 évi adatai alapján készültek s ma is használatban vannak a Heym der. és Fischer dr. által rajtuk eszközölt módosításokkal. 10. Fáy András és 11. Fényes Elek táblái tulajdonképen csak mint magyar históriai adatok érdemelnek figyelmet, amennyiben a kérdéses táblázatok minden hatósági statisztika nélkül készültek s bennök hellyel-közzel öt-öt éves átlagszámok is szerepelnek, ami a táblák megbizhatóságát nagyban csökkenti; a kimutatott halandóság a valóságnál nagyobb, mindazáltal el kell azonban azt ismerni, hogy a nagy szorgalommal, magánúton összegyüjtött jelentékeny tömegü adat megszerzése és feldolgozása Fáynak és Fényesnek az úttörők dicsőségét minden esetre biztosítja. L. még Népesedés.
az ugyanily nevü járás székhelye Pavia olasz tartományban, az Agogna és vasút mellett, (1881) 8085 lak., jelentékeny rizstermeléssel és kereskedéssel. 1849. márc. 21. itt a piemontiak az osztrákoktól vereséget szenvedtek.
a rovarok irtására használt por; ultamarinnal van keverve.
l. Martell-völgy.
norvég festő, l. Müller.