Mozgástünemények

1. Mozgás.

Mozgatható építmény

néven a méhész oly kaptárberendezést ért, melynél a lécekre, vagyis keretekbe épült lépek oldalt eltolhatók (lapozók) v. felül (fekvő, Berlapsch, Langstroth, Dadant-féle stb.), alul (Gravenhorst-féle Stülper), hátul (közönséges állók) kiszedhetők, miáltal a nép belső állapotát bármikor megvizsgálhatja, a szükségesnek mutatkozó intézkedéseket megteheti.

Mozgatható felszerkezetü hidak

Oly hídszerkezetek, amelyeknek egész felső szerkezetét vagy a felső szerkezet egy részét rendes és közlekedésre alkalmas helyzetéből el lehet mozdítani. A M. a szerint, amint a szerkezetnek helyéből való elmozdítása más és más módon történik, lehetnek: 1. a híd végén alkalmazott vizszintes tengely körül felnyitható felvonó hidak (1. o.); ezeknek egy különleges fajtája a billenő híd, ahol a vizszintes tengeyl nem a híd végén, hanem beljebb van elhelyezve s a híd egyik (rendesen a hosszabb) részének felnyitása a másik (rövidebb) rész lebillentése, p. lánccal való lehúzása, által örténik; 2. valamely pilléren alkalmazott függelyes tengely körül elfordítható forgó hidak (1. o.); 3. egész terjedelmükben ugyanazon magasságig felhúzható emelő hidak (1. o.); vagy 4. saját hossztengelyük irányában a partra kitolható, illetve húzható toló hidak.

Mozgató idegek

azok az idegek, melyek a középponti idegrendszerben nyert impulzusokat az izmokhoz elvezetik s ezekben működést, összehúzódást indítanak meg. A M. tehát a középponttól vezető (centrifuga) idegek. Mozgató rostokat az arcidegek (a szagló-, látó- és hallóidegen kivül), valamint a gerincagyból eredő mellső gyökök is tartalmaznak.

Mozgó csapat

különös feladattal, u. m. lázadás leverésével, harácsolással, stb. megbizott különítmény. Tekintettel az ilyenkor szükséges gyorsaságra, csak kis vonatot visz magával s magát rendesen harácsolás útján élelmezi.

Mozgógát

olyan duzzasztómű, mely szükségesetén ideiglenesen eltávolítható. Akkor van erre szükség, ha a gáttal az árvizet nem szabad feltatani és duzzasztani, vagy ha a hajóközlekedést nem szabad megakasztani. Rendesen ugy vannak szerkesztve, hogy árviz esetén teljesen eltávolíthatók, vagy pedig ugy, hogy maga a növekedő árviz nyomása távolítja el legalább részben. Ilyen mozgógátak: a fésüs vagy Poirré-, a Thénard-, Regnaul-féle gát stb.

Mozgó hadoszlop

l. Mozgó csapat.

Mozgó kórház

(Ambulance), Franciaországban, ahol a XVIII. sz. elején rendszeresítették először, a hadrakelt sereg zónájában levő mindazon intézményeket nevezik igy, amelyek a sebesültek és betegek ápolására, gyógyítására és szállítására szolgálnak. Különben a sebesültszállító-kocsikat is igy nevezik. L. Katonai gyógyintézetek.

Mozgó kötélzet

(ném. laufendes Gut; 01. manovre correnti; ang. running rigging), a hajó árboc-kötélzetének az a része, mely a vitorlarudak, vitorlafák, az árboc-záraknak megfelelő elhelyezésére, fekvő vagy álló helyzetükben való ideiglenes megtartására, ezen helyzetükből való kimozdítására, általában ezeknek helyzetükből való kimozdítására, általában ezeknek a manöver alatt való kezelésére szolgál. Ennek ellentéte az álló kötélzet (1. o.). A M.-nek természetes szinét meghagyják, azaz nem kátrányozzák be.

Mozgó mellvéd

(franc. parapet mobil), keréken tolható, fából készült, az ostromlók oltalmára szolgáló mellvéd, amely a XVII. sz. közepe óta már nem használtatik. Rendesen 3 hüvelyk vastagságu deszkából készítették. Magasságuk 6 láb volt.


Kezdőlap

˙