horvát fejedelem, Trpimir fejedelem fia, Branimir fejedelem halála után 892. jutott a trónra és valószinüleg 912-ig uralkodott. Egy Bihácson 892 szept. 28. kelt, a spalatói egyház kiváltságait megerősítő oklevele maradt fenn időnkig, de más adatunk uralkodásáról nincsen.
ókori neve Modenának (1. o.).
néven ismeretes Mutina város ostroma Marcus Antonius által; az ostromlott Decimus Brutust Kr. e. 43. Octavianus meg Hirtius és Pausa konzulok szabadították föl.
J. C., 1. Mut.
S., bolgár tábornok, szül. Tirnovóban 1851., megh. Nápolyban 1891 márc. 15. Orosz katonai akadémiában végezte tanulmányait és résztvett orosz zászló alatt az 1877-78. török hadjáratban. A béke megkötése után Bolgárországban telepedett le, résztvett a nemzeti párt törekvéseiben, szintugy a filippopoli forradalom előkészítésében (1885 szept.). A szerb-bolgár háboruban alezredesi rangra emelkedett és részt vett a Pirot mellett vívott ütközetben. Battenberg Sándor fejedelem iránt mindvégig hűséget tanusított, annak letételét rosszalta és mindent elkövetett, hogy Sándor trónját visszanyerje. 1886 szept. az ideiglenes kormány tagja lett. Koburg Ferdinánd megválasztatása után (1887) ezredes és hadügyminiszter lett, de betegeskedése miatt 1891 febr. állásáról lemondott és Olaszországba utazott, ahol alig egy hónappal később meghalt.
kisközség Árva vmegye námesztói j.-ban, (1891) 1637 tót lakossal, postahivatallal és postatakarékpénztárral.
japáni császár, szül. 1851., uralkodik 1867 febr. 3. óta. Neje: Haruko, szül. 1850., akitől négy gyermeke született. A trónörökös a harunomiya Josbihito nevet viseli (szül. Tokióban 1879 aug. 31.) és 1889 nov. 3. óta kijelölt trónutód. L. Japán (IX., köt., 847. old.).
1. Mathura.
(új-lat.) a. m. viszonosság, kölcsönösség.
(lat.), szociális irányelv, mely a kölcsönösség megfelelő alkalmazása által óhajt a szabad verseny előidézte gazdasági és társadalmi bajokon segíteni. Ez elv szerint önkéntes termelési, hitel- és fogyasztási társaságok volnának szervezendők, amelyek egymás szükségleteit kölcsönösen kielégítve, elejét vehetnék a mostani kiméletlen konkurrenciának és lehetetlenné tennék azt, hogy az erősek kizsákmányolják a gyengéket. Különösen fontos teendőjének tartja még a M. azt, hogy kölcsönös biztosítási rendszer által megmentse tagjait a betegség, rokkantság, munkahiány és elemi csapások által keletkezendő nyomortól. A M. név a század elejéről való s először egy lyoni munkás-egyesületi szövetség (Le Mutuellisme) használta címeül; szociális rendszerré azonban Proudhon fejlesztette, alapelv gyanánt fogadván el az önsegélynek és kölcsönösségnek gyakorlati alkalmazását L. még Életközösség.