Nagypicés

az a halász, ki fenék-, pörgettyüs és katakhoroggal halászik.

Nagy-Popo

(Great Povo vagy Pla), francia kikötő Dahome afrikai királyságban, a Rabszolgaparton. A Mono folyó, mely N. mellett torkollik, az esős évszakban kiönt és ekkor a dereglyék Togodóig fölmehetnek rajta; különben csak Agoméig hajózható. A partokat sűrü őserdő borítja, melyben vaddisznók, antilópok és bölények tanyáznak. L. Kis-Popo.

Nagypőröly

l. Kalapács.

Nagyprépost

káptalani méltóság, a négy első állomásu, vagy u. n. oszlopos kanonoknak (Canonici columnares) elseje, a káptalannak feje. A zágrábi N. egyúttal aurániai perjel, aki az 1885. VII. t.-cikkel szervezett főrendiháznak tagja; a szepesi, csanádi és erdélyi N.-ok püspöki jelvényekkel élnek. A győri N. a bácsai nemesszéknek volt főispánja.

Nagyravágyás

az a tulajdonság, melynél fogva valaki nagy életcélokat tűz maga elé és a szerint cselekszik is; a N. erkölcsi értéke azon fordul meg, vajjon igazán értékesek-e ezek a célok; vajjon az illetőt ereje, képessége följogosítják-e ily célok után való törekvésre, végre mily eszközökkel él e célok megközelítésére. Aki csak a külső tiszteletet, hatalmat stb. hajhássza, anélkül hogy képességei feljogosítanák rá, azt most német kifejezéssel strébernek nevezik; az ilyen rendszerint minden eszközt jónak tart, csakhogy célját elérje; de a N. mint szenvedély az erős embert is rendszerint kiméletlenné és elvakulttá teszi az eszközök megválogatásában.

Nagyságos

(magnificus), kitüntető megszólítási cím, mely régebben a főrendek, országzászlósok címe volt. Az erdélyi fejedelmek címe szintén ez volt.

Nagy-Sándor

a Csiki hegycsoport egy jelentékeny hegycsúcsa (1640 m.) Háromszék vmegye és Románia határán; az ojtozi szoros közelében.

Nagy-Sándor

József, 1848-49-iki honvédtábornok, szül. Nagyváradon 1804-ben, kivégezték Aradon 1849 okt. 6. Korán belépett az osztrák seregbe, melyet 1844. mint huszárkapitány odahagyván, nyugalomba vonult. 1848. ismét a hadi pályára lépett és okt. 6. mint alezredes szerencsésen működött a délvidéki rácokat támogató császári csapat ellen. Ugyancsak okt. és dec. hónapokban megakadályozta a temesvári és aradi várak helyőrségeinek egymással való közlekedését. A következő év elején Kiss Ernő altábornaggyal együtt részt vett a rácok elleni pancsovai támadásban, melynek rossz kimenetele után ő is sürgette Kiss lemondását. Nemsokára Damjanich mellé rendeltetett a Duna és Tisza között működő sereghez és márc. 5. kitünt a szolnoki csatában, ápr. 10. Vácnál, amikor tábornokká is lett, ápr. 19. Nagysarlónál, ápr. 26. pedig Komáromnál. Görgey táborába kerülve, már május elején aggodalma támadt és Buda ostroma alatt figyelmeztette Kossuthot, akihez legnagyobb mértékben ragaszkodott, hogy tartsa szemmel Görgeyt. A N. vezérlete alatt álló 1. hadtest mindenek közül kitünt (máj. 15. és 21.) és első volt a vár elfoglalásában. Buda elfoglalása után egy ideig sikeresen hadakozott a Felső-Duna és Vág vidékén, azonban jun. 16. Sempténél, a Duna balpartján pedig levonulván, Vácnál ismét megveretett. Miután Görgey átment a Tiszán, N.-t Rimaszombatból Debrecenbe rendelték, ahol aug. 2. Paskievics orosz herceg megverte. Innen aug. 9. Aradra ment megmaradt seregével és megütközni készült Schlickkel, de Görgey parancsa visszatartóztatta. Erre tisztjeivel együtt Lugosra akart vonulni, hogy Bemmel egyesüljön; mivel azonban akkor jelent meg a Görgey diktaturáját tartalmazó proklamáció, N. mellette maradt és vele együtt kénytelenült a fegyvert letenni.

Nagy-Sink szék

azelőtt a szászok földjének egyik széke, melynek területe 638,82 km2, lakóinak száma (1870) 23 970 volt. Székhelye Nagy-Sink volt. Az 1876. XXXIII. t.-c. Nagy-Küküllő vmegyéhez csatolta.

Nagy-Sóstó

(Great-Salt-Lake), Utah É.-amerikai állam legnagyobb tava, 1283 m. magasan fekszik, hossza 114 km., legnagyobb szélessége 56 km.; átlagos mélysége 4 m., de 12 m.-nél sehol sem mélyebb. Lankás partjait tavaszkor messzire elönti; vizének nincs lefolyása, s bár számos édes vizü folyót vesz föl, mégis rendkivül sós tartalmu (22%), ugy hogy halak nem is élnek benne, s csak néhány rovar- és pókfaj birja ki. ÉK-en a Bear-River gyarapítja, az 56 km. hosszu Jordán folyó pedig az édes vizü Utah vagy Timpanagos tó vizét vezeti bele, mely 30 m.-rel magasabban fekszik, s kerülete 124 km. A negyedkorban a N. helyén jelentékeny beltenger (Lake Bonneville, 51 000 km2) volt, melynek partvonalai még ma is világosan láthatók; ennek maradványa a N., mig az előbbi tengerfenéket a N. síkja néven ismerik. V. ö. Gilbert, History of Lake Bonneville. Report of the U. S. Geological Survey (Washington 1882).


Kezdőlap

˙