Nátrium szulfidjai

A nátriumnak több szulfidját ismerjük, ezek: a nitriummonoszulfid Na2S; továbbá a következő poliszulfidok: a nátriumdiszulfid Na2S2, a nátriumtriszulfid Na2S3, a nátriumtetraszulfid Na2S4 és a nátriumpentaszulfid Na2S5. A nátriummonoszulfidot kristályos állapotban (Na2S+5H2O) legegyszerübben ugy készíthetjük, ha az alkoholos nátriumhidroxid-oldatnak felét kénhidrogéngázzal telítjük, és ehhez a másik felét hozzáöntjük. Az elegyítés után kiváló kristályokat előbb borszesszel, azután éterrel mossuk le. Vizmentes alakban akkor képződik, ha a nátriumszulfátot szénnel vagy hidrogénnel izzítjuk. Vizben könnyen oldódik; erősen maró és lúgos kémhatásu. A többi poliszulfidokat legegyszerübben ugy kaphatjuk, ha a nátriummonoszulfid alkoholos oldatát a megfelelő mennyiségü kénnel melegítjük. Ezeknek oldata a sárga és sárgásbarna szin között váltakozik és higított savaktól kénhidrogénfejlődés és kénkiválás közben elbomlik.

Nátriumszulfit

(kénsavas nátrium), Na2SO3. Ugy készül, hogy a kéndioxidnak vizes oldatát nátriumkarbonáttal telítik és besűrítik. Egyhajlásu prizmákban kristályosodik (Na2SO3+7H2O). Vizben könnyen oldódik, oldata lúgos kémhatásu. A N.-ot igen sokféle célra használják; igy a kelme fehérítésénél, bőr kikészítésénél stb., továbbá mint konzerváló és a fotografálásban mint redukáló szert alkalmazzák.

Nátriumtioszulfát

(alkénsavas nátrium), Na2S2O3. E só előállítása ugy történik, hogy nátriumszulfitet kénnel főznek és az igy kapott folyadékot megszűrés után kikristályosítják. A Leblanc-féle szódagyártás maradékát is felhasználják a N. nagyban való előállítására. A N. egyhajlásu prizmákban kristályosodik, a kristályok 5 molekula vizet tartalmaznak és 50°-on megolvadnak. Vizben igen könnyen oldódik, oldata a levegőn álláskor kén kiválása és nátriumszulfit képződése közben lassanként elbomlik. Tultelített oldata (épp mint a nátriumszulfáté) a portól elzárva sokáig folyékony marad, de egész tömegében kristályos tömeggé megmered, ha abba egy kis N.-kristálykát dobunk, vagy ha a tultelített oldatot a levegővel összerázzuk. Minthogy a N. a szabad klórt megköti, amennyiben ennek behatására a N.-ból nátriumklorid és tetrationsavas nátrium (Na2S4O6) keletkeznek, ezért az N.-ot az iparban főleg a klórral való fehérítésnél a klór utolsó nyomainak eltávolítására használják; de használják a fotografálásban is, a ciánkálium helyett, a fotográfiai lemezek és képek fixirozására, mert a különféle ezüstvegyületeket (klór-, bróm- és jódezüstöt) igen könnyen oldja. A N. ezenkivül még igen nagy szerepet játszik a térfogatos elemzésben is. L. Jodimetria.

Natroborokalcit

(ásv.), l. Boronátrokalcit.

Natrolit

(ásv.), egyike a legközönségesebb zeolitoknak és pedig nátrium-zeolit (Na2O.Al2O3.3SiO2+2H2O). Rombors, hosszu oszlopos kristályokban és igen finom rostos halmazokban terem, amiért rostos zeolit-nak is mondják. Igen gyakori vulkáni kőzetek üregeiben v. mint bekérgezés. Fehér, szintelen, sárgás, vereses, üvegfényü, a rostos gyöngyfényü. K. 5-5,5. Fs. 2,1-2,2.

Nátron

l. Nátriumhidroxid.

Nátroncelluloza

papirosgyártás céljaira alkalmas tiszta növényi sejtanyag, melyet fából v. szalmából, nátronlúgban való főzéssel készítenek. Gyártásának módját l. Növényi sejtanyag.

Nátronhidrát

a. m. nátriumhidroxid (l. o.).

Nátronlokomotiv

l. Lokomotiv (XI. 628. old. 2-ik hasáb).

Nátronlúg

l. Nátriumhidroxid.


Kezdőlap

˙