Neath

(ejtsd: nith), város Glamorgan walesi grófságban, N. folyó mellett, amely a város fölött szép vizeséseket alkot és tőle nem messze a Bristol-csatornába torkollik, (1891) 11 157 lak., réz-, vas-, cinn- és kőszénbányákkal, bányászati gépek gyártásával.

Neb.

hivatalos rövidítése Nebraska É.-amerikai állam nevének.

Nebántsvirág

(növ.) a. m. nenyuljhozzám és fájvirág (l. o.), mert ha érő félben levő gyümölcséhez érünk, rugalmasan szétpattan, s a magvait kiszórja.

Nebiim

(héber) a. m. próféták.

Ne bis in idem

l. Jogerő.

Nebljusi

(Nebljuje), község Lika-Krbava vármegye lapac-dolnjii j.-ban, (1891) 1271 horvát-szerb lak.

Neb-Neb

l. Bablah.

Nebo

néven az ószövetségi szentirás egy várost és egy hegyet ismer a K-i jordánmelléki tartományokban. A város Ruben törzsének birtoka volt, de Mesa moabita király elfoglalta; a hegy a «tulso hegyekhez» tartozott s isten innen mutatta meg Mózesnek (Móz. V. 34, 1 s köv.), ki itt is halt meg, az igéret földjét. A Holt-tengertől K-re s a Mózes-forrásoktól D-re egy dombnak (806 m.) ma is Neba a neve; közelében dolmenek s egyéb kőemlékek vannak.

Nebo

(Nabu), a babiloniaknál a bölcsesség, a jóslás s különösen a táblára irás istene, kit rendesen Merodach isten fiának hivtak; a biblia (Jes. 46) Bel istennel említi. Neje Tasmitu (a. m. meghallgatás) volt s a Szardanapál könyvtárából való cseréptáblákon «kinyilt fülü és messze gondoló» isten a neve. Fő temploma Borsippában volt; a British Museumban hozzá intézett himnuszokat, imákat s két óriási szobrát is őrzik.

Nebojsza

1. N., kisközség Pozsony vmegye galántai j.-ban, (1891) 437 tót és magyar lak., tengerikeményítő-gyárral. - 2. N., torony, l. Vajda-Hunyad.


Kezdőlap

˙