(lat.) a. m. senki sem próféta saját hazájában. Máté evangeliumának (13, 57) egy idézetéből eredt, melynek értelme az, hogy a nagy elméket jobban becsülik az idegenek, mint saját honfitársai.
(Nemonin), a Schalteik, Uszleik, Schnecke, továbbá Laukne és Timber összefolyásából eredő rövid folyó K-i Poroszországban. A Kurisches Haffba ömlik; 14 km.-nyire hajózható.
Nutt. (növ.), a hydrophyllaceáknak egynyáréltü füve, 7-8 faja Észak-Amerikában, különösen Kaliforniában terem, több faja és fajtája keri virág. Ilyen a N. maculata Benth.; virága fehér, feketével pontozott, egyszirmu; öthasábu. A N. insignis Lindl. levele szárnyasan szabdalt, 7-9 karéja tojásdad; virága nagy, kék mint az ég, a töve fehér. A legszebb és legkedveltebb faj.
l. Ultra posse nemo obligatur.
(ejtsd: nemur), 1. város Seine-et Marne francia départementban, 15-km.-nyire Fontainebleautól, a Loing és vasút mellett, (1891) 4526 lak. Kalap-, zsák- és korzetkészítéssel; homokbányával; a XV. sz.-ból való kastéllyal; közelében a Chaintreauville nevü pompás forrással. N. már a XI. században jelentékeny hűbéruradalom volt. 1425-ig a navarrai királyok birták, amikor is a francia koronával egyesíttetett. Az 1404. hercegségre emelt N.-t XI. Lajos Armagnac Jakabnak adta, akit későbben felségárulás miatt lefejeztek. XII. Lajos Gaston de Foixnak adományozta. 1528-1659-ig a szavójai grófoknak volt a birtoka, ez utóbbi évben az orleansi hercegek kapták meg és birták 1789-ig. A család egyik tagja ma is viseli a N.-i herceg címét. Itt született Bezout matematikus, akinek szobrot is emeltek. - 2. N., kikötőváros Oran algeriai départementban, 26 km.-nyire a marokkói határtól, az Ued-Tessza torkolatánál, 2725 lakossal, akiknek 1/3-a benszülött; közelében ércbányákkal. A rómaiak idejében Ad Fratres, az arabok korában Dsema-Gazuat volt a neve. 10 km.-nyire van Szidi-Brahim, ahol 1847. Abd-el-Kader magát a franciáknak megadta.
Lajos Károly Fülöp Rafael, Orleans hercege, Lajos Fülöp király második fia, szül. 1814 okt. 25., megh. Párisban 1896 jun. 26. Katonai pályára lépett, s a belga nemzeti kongresszus 1831. felajánlta neki Belgium trónját, de atyja ezt visszautasította; N. részt vett mind a két francia expedicióban Belgium ellen, s Algeriában is harcolt (1836-37) Constantine ostrománál. Az 1848 febr. 24-iki lázadás után családjával együtt Boulogne-on keresztül Angliába menekült, honnét 1871. ismét visszatért Párisba. Ekkor hadosztályparancsnoki ranggal ismét beállt a francia hadseregbe és 1879. átlépett a tartalékba, de 1886. a jun. 23-iki törvény értelmében nevét kitörülték a francia tisztek lajstromából. 1840 ápr. 27. nőül vette Viktoria Auguszta Antonia hercegnőt (szül. 1822 febr. 14., megh. 1857 nov. 10.), Ferdinánd szász-koburggothai herceg leányát, kitől négy gyermeke született: Eu gróf, Lajos Fülöp herceg (1. Eu 2.); Ferdinánd Fülöp Mária alençoni herceg (szül. 1844 jul. 12.), Margit orleansi hercegnő (szül. 1846 febr. 16., Czartoriszki herceg lett 1872 jan. 15., megh. 1893 okt.) és Blanka orleansi hercegnő (szül. 1857 okt. 28.).
a magyar váltótörvény szerint szabály a váltónak forgathatósága, vagyis a szabály az, hogy a rendelvényesnek jogában áll a váltót forgatmány útján másra átruházni, s a forgatmánynak csak akkor nincs váltójogi hatálya, ha azt a kibocsátó kifejezetten megtiltotta, ha p. a váltó igy szól: Fizessen ön X. urnak, de nem rendeletére (1876. XXVII. t.-c.). Előbbi váltójogunk éppen az ellenkező elvet követte: a váltó váltójogilag csak akkor forgatható, ha rendelményezve volt, vagyis ha a váltóban foglalt utalvány igy szólt: Fizessen ön X. urnak vagy rendeletére.
(Nimrod), l. Menrót.
2230 m. magas hegycsoport a felső Eufrat mellett. Benne fedezte föl Puchstein O. I. Antiochus síremlékét. V. ö. Humann és Puchstein, Reisen in Klein-Asien etc. (1890).
a törvényes bizonyítási rendszernél oly bizonyíték, mely más bizonyíték által való kiegészítést igényel. Különben annak alalpján az az által bizonyítandó ténykörülményt a biró bizonyítottnak el nem fogadhatja.