Nennig

porosz falu trier kormnyzóság saarburgi kerületében, a Mosel partján és vasút mentén, (1890) 741 lak. Nevezetes az 1852-53. kiásott római villa maradványiról, melynek remek mozaik-padozata van.

Nenyuljhozzám

(növ.), balzsamfű, nebántsvirág, (Balsamina Tourn.), a róla nevezett család génusza. Leves, csaknem átlátszó száru fű. Levele egyszerü, tövéből ered a magános kétoldalas és sarkantyus virága. Tokja hosszas, megérve v. ha hozzányulnak, rugalmasan pattan fel, erre vonatkozik elnevezése. Az Impatiens balsamina L. v. Balsamina hortensis Desp. 15-30 cm. magas, levele lándsás, fürészelt. Virága fehér v. piros, v. különböző szinü, tokja ovális, ötcsappantyus. Keletindiai, a kertben számos fajtáját nevelik. Van rózsaforma fajtája (andrieux balsamina) nagyon telt, rózsaforma virággal, kaméliaforma kissé ferde, fehéren pettyegetett virággal, végre szegfűforma csikolt virággal. Hazájában és Olaszországban a N.-ból sebre való drága balzsamot készítenek, innen ered a latin neve. A B. repens Moon. csinos sárga virágu, szára kúszik, apró levelü. Könnyen lehet termeszteni, virágvederbe célszerü. L. még Fájvirág.

Nenyuljhozzámfélék

(növ., Balsamineae, balzaminafélék), kétszikü, mintegy 136 fajt számláló növénycsalád a gólyaorrképüek rendjében. Többnyire egynyáréltü füvek, száruk gyenge, áttetsző, leves, bütykös; levelök váltakozó, egyszerü, pálhátlan, virágjok kétoldalas, ötöstagu, sarkantyus. Némelykor apró, zárva porzó virágjok (flos cleistogamus) is van. A toktermés rugalmasan pattan fel, csappantyui összezsugorodnak s a magvát szétszórják. Legtöbb faja mind a két földségnek forró tartományaiban, különösen Ázsiában terem. Európába hihetőleg az ősidőkben vándorolt be.

Neoacquistica commissio

(lat.), I. Lipót király állította fel 1690 aug. 11. az országnak újonnan a törököktől visszafoglalt részeiben a birtokviszonyoknak rendezése céljából. A N. a hozzá tartozó ügyekben a törvény szoros rendeleteihez nem volt kötve. Az 1715. X. t.-c. N.-t hármat állítottak fel: Pozsonyban, Kassán és Zágrábban. az 1723. XIX. t.-c. ezeket az ügyeket a kir. itélőtáblához utalta. Az 1723. CIII. t.-c. redelte, hogy a visszaszerzett javak (bona neoacquistica) a családoknak, akiket illetnek, visszadassanak. Az 1741. XXI. t.-c. a N.-t eltörölte s a birtokpereket a tövény rendes útjára utasította.

Neocaesarea

a. m. Kabira (l. o.).

Neocom

l. Kréta-szisztéma.

Neodamódák

(gör.), Spártában olyan helóták (l. o.), akiket állami szempontból és kiváló érdemek jutalmául szabadon bocsátottak. Ezek aztán jogot nyertek a hadi szolgálatra, melyre kötelezve voltak, de a teljes polgárjogot azért még sem élvezték.

Neo-Diatoma

Kanitz (Diatoma DC. non Loureiro), moszat, l. Oszlóka.

Neofita

(gör.) a. m. újonnan plántlált csemet; az egyházban azok az új megtértek, akik a zsidóság- v. a pogányságból mint felnőttek vétetnek föl. Régente a pünkösd v. a husvét előtti szombaton kereszteltettek meg. Ez utóbbi esetben a fehér- vagy quasimodo-vasárnapig fehér köntöst viseltek s a niceai zsinat határozata szerint nem volt szabad őket azonnal az egyházi rendbe fölvenni. Néha a kolostori újoncokat is N.-knak nevezik.

Neogén

l. Hamradkor.


Kezdőlap

˙