Frigyes lord, angol államférfiu, atyja halála után (1790) II. Guilford gróf, szül. 1733 ápr. 13., megh 1792 aug. 5. Etonban és Oxfodban tanult, majd három évig a kontinensen utazott; 1754. a parlament tagja, 1759. kincstári hivatalnok, 1766. a Pitt-, majd a Grafton-minisztérium hivatalnoka, 1767. kincstári miniszter. Mivel mindenben engedett III. György kivánságainak, 1770. a minisztérium bukása után a király N.-ot bizta meg az új kabinet alakításával, melynek 12 éven át feje is volt. N. szelidebben járt el Észak-Amerikával mint elődei, a K.-indiai társaságot a kormány felügyelete alá vonta és nagy népszerüségre jutott; de midőn a király szigorubb rendszabályokra kényszerítette a gyarmatokkal szemben, 1775. kitört az É.-amerikai szabadságharc. Ekkor N. vissza akart lépni s csak a király egyenes kivánságára maradt meg állásában; 1782. azonban az ellenzék mégis lemondásra kényszerítette. Most ellenzéki lett s Fox-szal szövetkezve 1783 ápr. sikerült a Shelburne-minisztériumot megbuktatnia, mire a Portland-kabinetben a belügyek államtitkárja lett. A népszerütlen kabinetet azonban a király elbocsátotta, midőn a felsőház 1783 dec. nem szavazta meg az East-India Billt, melyet Fox terjesztett elő s ekkor az ifjabb Pitt jutott kormányra, kivel új éra kezdődött. V. ö. Lecky és lord Mahon művein kivül Correspondence of George III. vith Lord N. (London 1867).
város Massachusetts É.-amerikai állam Berkshire countyjában, a Hoosac két forrásfolyójának egyesülésénél, több vasút mellett, 16.074 lak., nagy szövő- és cipőgyárakkal. Közelében van a Natural Bridge keskeny sziklakapu és a 4 mérföld hosszu Hoosac alagút bejárata.
1. grófság Angliában Lincoln, Rutland, Leicester, Warwick, Oxford, Buckingham, Bedford, Huntingdon és Cambridge közt, 2549 km2 ter., 302.148, 1 km2-re 118 lakossal. Felülete dombos; legmagasabb pontja Alburynél 245 m. Vizei mindenféle irányban folynak; ezek a Nen, az Ouse, az Avon és a Cherwell. Az éghajlat enyhe, a föld termékeny és 90%-a áll megmívelés alatt; a megművelt földnek közel fele rét. Főbb termékek a búza, árpa és zab. Az állat-, különösen szarvasmarha- és juhtenyésztés virágzó. Bányái közt egyedül a vasércbányák jelentékenyebbek. Fővárosa: N. V. ö. Whellan, Hist. of N.-shire - 2. N., több county az É.-amerikai Egyesült-Államokban és pedig É.-Karolinában (1320 km2 ter., 21.000 lak., Jackson székh.), Pennsylvaniában (984 km2ter., 75.000 lak., Easton székh.) és Virginiában (777 km2 ter., 10.000 lak., Eastville székh.). - 3. N., az ugyanily nevü angol grófság és kat. püspökség székhelye a Nen, hajózó csatorna és több vasút mellett, 61.016 lak., csipke-, vas- és rézárukészítéssel, nagy cipőgyárakkal, kocsigyártással, nyergesiparral; hires lóvásárokkal. A két széles utca által 4 csaknem egyenlő részre osztott és szépen épült város közepén van a nagy vásártér 1860. épített szép kúttal; a Mindenszentek templomának régi gót tornya jón ízlésü portikuszával éles ellentétben áll; a szent sír temploma állítólag a XI. sz. végéről való. A profán épületek közül a szebbek: a gót ízlésü városháza, a görög-római grófsági ház, a vásárcsarnok, az őrültek háza, stb. Szép nyilvános sétahelyén kivül lőversenytere is van. - 4. N., Hampshire county székhelye Massachusetts É.-amerikai államban a Mill partján, közel a Connecticutbe való torkollásához, vasút mellett, 14.990 lak., varrógépgyárral, gombkötéssel, kés-, papirgyártással, pamut- és gyapjuszövéssel; nagy női college-dsel, siketnéma-intézettel, őrültek házával stb.
város Massachusetts É.-amerikai állam Bristol countyjában, 6727 lakossal számos ékszerkészítővel.
város York angol grófságban a West-Ridingben, Bradford körnéykén, 22.178 lak., nagy gyapjufonókkal.
Tamás György, l. Baring.
l. Barrow-fok.
l. Karolina.
Wilson (l. o.) John angol költő álneve.
Stafford Henry sir, l. Iddesleigh.