különböző növények és tanulságos, készített v. természetes növényrészek gyüjtőhelye a tudomány és tanulmányozás érdekéből. Itt a herbariumon kivül mindennemü növény vagy növényrész össze van állítva, amely alakjánál vagy minőségénél fogva nem herbariumba való; minden növénytermék a földnek bármely részéből, amelynek gazdasági, iparbeli vagy tudományos, fiziologiai, anatomiai, morfologiai, paleontologiai vagy művelődéstörténeti értéke v. alkalmazása van. Legnevezetesebb N.-a van Kewnek London mellett, azután a párisi Jardin des plantes-nek. A boroszlói mint dendrologiai és ősnövénytani N. nevezetes és Göppert tudományát és alkotó ügyességét hirdet.
vagy növényszervtan, l. Alaktan.
l. Növény.
alaktalan s a vizben nyálkás, ragadós folyadékká felduzzadó anyag; alkohol nem oldja föl, savakkal főzve szőllőcukor lesz belőle. Terem a birsalmafa meg a len magvában, az orchisok gumójában. Az utóbbi kettőében nincs nyálkasav, jódtól megkékül vagy lila szint ölt, azért a cellulózához csatlakozik. Gyakran a sejtfal elnyálkásodásából (l. o.) támad. Sok egyszikü növény nyálkasejtjének nedvében van feloldva.
l. Virágóra.
majd az egész növényvilág összessége, majd a. m. növényhaza (l. o.)
(zonae plantarum geographicae), a föld növényzetének a szélesség szerint való felosztása. Ilyen a. a két sarköv, a föld sarkpontjától a 72°-ig; 2. a sarkkörök égalja a 72-66° közt; 3. a szubarktikus övek a 66-58°; 4. a zordonabb mérsékelt övek az 58-45°; 5. az enyhébb mérsékelt övek a 45-34°; 6. a szubtropikus övek a 34°, meg a térítők közt, 17-21° C. az évi középhőmérséklettel; 7. a trópusi övek (zonae tropicae) a térítők meg a szélesség 15°-a közt, 21-261/2° C. évi középhőmérséklettel; 8. az egyenlítő öve É-on és D-en is a két 15° között. Lexikonunkban a 6. és 7. övet gyakran általánosabban forró vidéknek neveztük. V. ö. bővebben Thomé növénytanának 1. magyar kiadásában.
v. növénygeologia, a növénytannak az a része, mely a kihalt, de bizonyos maradékukból mégis ugy ahogy ismert növényfajokkal foglalkozik. A geologiai a N. segítségével különbözteti meg néha a különböző földrétegeket.
l. Növénybetegségek.
v. növénypihe, l. Eriodendron és Ochroma.