az ólomnak olvadás útján más fémekkel való vegyületei. Az ólom sok fémmel összeolvad s ekkor több oly ipari célra alkalmassá válik, mire tiszta állapotban nem volna használható. Kevés antimon az ólmot könnyen olvadóvá, keménnyé és törékennnyé teszi. Az arzén is megkeményiti az ólmot. Ón és ólom minden viszonyban könnyen olvad össze. Cink és ólom csak bizonyos viszonyok közt olvad együvé. A 16 rész ón, 3 rész cink és 3 rész ólom könnyen hengerelhető s feldolgozható. Ólom-, érc- és bizmut-öntvények könnyen olvadnak.
l. Pácok.
a.m. fehér ólomérc (l. o.).
l. Ólom.
(ásv.) l. Kerazin.
(kénsav ólom, PbSO4). A természetben található O.-ot a mineralogusok anglezitnek (l. o.) hivják; izomorf a bárium- és a stronciumszulfáttal. Előállítható cserebomlás útján, ugy hogy ólomnitrát- vagy acetát-oldatot higított kénsavval elegyítünk és a keletkezett fehér csapadékot vizzel jól kimossuk. Fehér por, mely vizben ugyszólván teljesen oldhatatlan, valamivel könnyebben oldódik forró koncetrált kénsavban; ezért a nyers kénsavban, amelyet rendesen ólomüstökben szoktak besűríteni, mindig található O.; az ilyen kénsav vizzel vagy még inkább borszesszel való higításakor a kiváló O.-tól megzavarodik. Legkönnyebben oldható borkősav és fölösleges ammonia elegyében. A kelmefestészetben melléktermény gyanánt kapott O.-ot ólomüveg és más ólomkészítmények előállításához használják. Az ólomfehéret sokszor O.-tal hamisítják.
(ólomkéneg, PbS). A természetben előforduló O., a galenit, igen fontos érc, mert az ólom előállítására használják és e mellett több-kevesebb ezüstöt is nyernek belőle. Mesterséges úton készíthető ólomnak és kénnek összeolvasztása révén, vagy ugy, hogy ólomnitrát- vagy acetát-oldatba kénhidrogéngázt vezetünk és a keletkezett fekete csapadékot kimosás után megszárítjuk. Az ólomtartalmu fehér festétekkl (ólom-fehérrel) befestett tárgyak, képek stb. megbarnulása is a képződő O.-tól származik. Az O.-ot a higitott savak közül csak a salétromsav oldja.
(kénessavas ólom, PbSO3). Fehér oldhatatlan por, amely mint csapadék válik le, ha ólomacetát-oldatba kéndioxidgázt vezetünk. Hevítéskor kéndioxid távozik el belőle és ólomszulfátból, ólomszulfidból, meg ólomoxidból álló elegy marad vissza. Elég gyakran az ólomfehér hamisítására használják.
v. ólomhiperoxid, l. Ólom oxidjai.
l. Üveg.