(lat., az onus szónak többese) a. m. terhek. Innen onerózus jogügylet a. m. visszteherrel járó jogügylet, ellentétben a lukrativ jogügylettel, mely visszteherrel nem jár, milyen p. a tiszta ajándékozás. Éppen ugy privilegium onerosum és privilegium gratuitum, amaz bizonyos ellenszolgáltatásért, emez ingyen adományozott kiváltság.-O. publica a. m. közadók.
l. Ónkő.
nagyközség Abaúj-Torna vármegye szikszói j.-ban, 1162 magyar lak., vasúti megállója, postahivatala és postatakarékpénztára van.
(olasz, ejtsd;- eszka), majolika, mély csésze, melynek alacsony talpa van.
(ol., ejtsd- réze). A XVI.-XVII. sz.-ban gyakran használt elnevezése az olyan kisebb keretü tánc-zeneformának, mely a magyarországon már akkor divatozott speciális ritmust igyekezett feltüntetni. Passamezza O. név alatt is előfordult s az időben gyakran lehetett vele az olasz zeneiróknál találkozni. Későbben kiment a divatból, de az O. későbben is, sőt még a mult és a jelen sz.-ban is felirati elnevezésül szolgált szélesebben kidolgozott, magyaros zamatu müformával szemben.
(olasz), igy nevezték Olaszországban a magyar aranyakat s a súlyra s alakra nézve velük azonos olasz vereteket. Ilyenek Livornóban, Retegnóban és Correggióban verettek a XVI. és XVII.sz.-ban. Egy correggiói veret Kamill osztrák hercegtől a madonna képét is átvette a magyar aranyokról.
Ferenc, olasz költő és politikus, l. Dall' Ongaro.
l. Angkor.
(gör.), körömágynak gyulladása (l. Köröm), mely többnyire apró sérülésekhez társuló fertőzés eredménye (l. Körömszélke) s a körömágyban keletkező genyedés miatt a köröm tápláltatását tönkre téve, elhalásához és leválásához vezet (l. Körömméreg is). Szifilisnél nem ritkán mint lassu gyulladás jelentkezik, a köröm rendes tápláltatását zavarja, és dudoros megvastagodásokat okoz a köröm, mik idült szifilisre jellegzőknek tartatnak.
(gör.), jóslás a körmökből; onichomikozis, körömpenészedés.