(franc., ejtsd: ordr) a. m. rendelet, parancs. Szisztematikus elrendezés, valamely igazgatás, hatóság fegyelme és rendes funkcionálása; O. du jour, napi parancs, napirend. - O. de bataille, l. Hadrend.
(franc., ejtsd: ord e progré), a. m. rend és haladás, Comte Ágost francia pozitivista filozofus jelszava.
(török) a. m. sereg, csapat; katonai műszó. Igy p. ordu-i hujumán a. m. a császári hadsereg.
város Erivan transzkaukáziai orosz kormányzóságban, az O.-csaj partján, 3 km.-nyire az Araszba való torkollásától, 5000 lak., selyemhernyótenyésztéssel és rézművekkel.
az ó-görög mitologiában a hegyek nimfái, kiket Hesiod szerint az anyaföld fogant méhébe együttesen az erdőktől és hegyektől. Hol vadászó nők, hol pásztornők alakjában jelennek meg. Sziklákon ülve ábrázolják őket.
(állat), l. Antilópok.
Sabbioncello dalmát félsziget szláv neve.
(ejtsd: Órdis), angol mérték, a. m. dish (l. o.).
Oregon (l. o.) állam nevének rövidítése.
1. egyike az É.-amerikai Egyesült-Államoknak Idaho, Washington, Nevada, Kalifornia s a Nagy-oceán közt, 248,710 km2 ter., (1890) 313,767 lakossal. A partok csaknem egyenes vonalat irnak le; csupán a kis folyók szűk és a Kolumbia széles torkolatai szakítják azt meg. A legjelentékenyebb hegyfok a Blanco-fok az É. sz. 42° 50' 7" alatt. A partok mellett keskeny síkság van, amelyen tul az átlagosan 750 m. magasságu Coast Range nyulik el 250 km. hosszuságban; rajta tul van a Kaszkad-hegység Jefferson (3427 m.), Diamond Peak (2950 m.) és Thielson (2828 m.) nevü legmagasabb csúcsaival. A Coast Rangeet és Kaszkad-hegységet számos keresztlánc, a Calapooya-, az Umpqua-hegyek stb. kötik össze. ÉK-en vannak a Blue Mountains. A Ny-i részen számos a folyó, de ezek közül kevés hajózható. A fő folyó a Kojumbia (l. o.) a maga mellékvizeivel. A Rogue és Umpqua a Nagy-oceánba torkolnak. A Ny-i rész éghajlata nedves és egyenletes, a K-i részé kontinentális. Amott a tél rövid és enyhe, a nyár is egyenletesebb, mint az Atlanti-oceán mellékein.A fő foglalkozás a földmivelés. A búza kitünő minőségü; évenkint mintegy 15 millió bushel jő a piacra. A szarvasmarha és juhoz (2,6 millió darab) száma nagy. Jelentékeny foglalkozási ág még a lazacfogás a folyókban. Épületfát a hegyek erdei nagy mennyiségben szolgáltatnak. A bányászat aránylag nem jelentős; 1892. szolgáltatott 67,000 uncia aranyat, 50,000 uncia ezüstöt, 50,000 tonna szenet és kevesebb mennyiségben kénesőt, nikol- és vasércet. A kereskedés és ipar középpontja Portland (l. o.), de vannak egyebütt is őrlőfürészmalmok, gyapjuszövők. A törvényhozó testület 30,4 évre választott szenátorból és 60,1-2 évre választott képviselőből áll. A kormányzót 4 évre választják. A kongresszusra két szenátort és két képviselőt küld; az elnökválasztásnál 3 szavazata van. Összesen 31 countya van fölosztva. Az első fehér bőrü, aki O. partjaira lépett, 1792. Gray kapitány volt. Lewis és Clark kutatták át először. 1811. egy amerikai társaság kezdte gyarmatosítani, de csakhamar eladta az angoloknak. 1846. egy szerződés Anglia és az Egyesült-Államok közt e vidéken is rendezte a birtokviszonyokat, és O. É-i határául a mai Washington É-i határát jelölte ki. 1848. O territoriummá lett. 1853. kihasították belőle Washingtont és 1859. állammá emelték. V. ö. O., There and back in 1877 (London 1878); Two years in O. (New-York 1882); Barrows, Oregon (1884). - 2. O., county Misszuri államban, 2000 km2 területtel, 6000 lak., Alton székhellyel. - 3. O., folyó, l. Kolumbia.