Orr-gégetükör

villamos (rhino-laryngoskop), a lovak orr- és toroküregének, valamint a gégének megvizsgálására szolgáló eszköz. Áll 52 cm. hosszu és 1,5 cm. vastag fémcsőből, melynek végébe villamos izzólámpa (La) van erősítve, mely előtt üveglap zárja az ovális kivágást. A mögötte elhelyezett P hasábra eső fénysugarak a cső irányában megtöretvén, az L előtt levő szem, közbeiktatott messzelátón keresztül, a P hasáb átellenében fekvő megvilágított területet látja. A Le csavarok villamos teleppel, másfelől a cső belsejében haladó vezeték útján az izzó lámpával állnak összeköttetésben. a G' gumiballonok segélyével a csőbe levegőt lehet hajtani, mely annak gyors felmelegedését akadályozza. Az eszközt a ló orrán keresztül egészen a torokba bevezetjük és az áram megindítása után a torok falát, valamint a gége felső részét, a hangszalagokkal együtt jól átvizsgálhatjuk. Az eszköznek ára a mellékfelszereléssel együtt 200 forint.

[ÁBRA] Orr-gégetükör.

Orrgyűrű

vaskarika, emlyet a nyugati szarvasmarhafajtákhoz tartozó bikák orrsövényébe húznak, és állandóan benhagynak, hogy a bikával könnyebben lehessen bánni. Nálunk csak a Rueff-féle O.-t használják, melynek ára 1 frt.

Orrhang

a nyelvtanban az olyan mássalhangzó vagy magánhangzó, melynek kimondása csk az orr segítségével lehető. Ilyen az m és az n, ny, továbbá a francia orrhangu magánhangzók. L. Hangok.

Orrhoe

Edessza (l. o.) görög neve.

Orrhurut

l. Nátha; roncsoló O., az állatgyógyászatban l. Fejhurut.

Orrizom

l. Fejizmok.

Orrkő

hegycsúcs, l, Klak (1).

Orrmány

(proboscis), tulajdonképen semmi egyéb, mint erősen megnyult orr, a végén a két orrnyilással; tágabb értelemben véve az ugyanilyformán meghosszabbodott szájszervek összege. Az első esetre legszebb példa az elefánt O.-a, amely igen mozgékony és tapintó idegekkel gazdagon felfegyverzett szerv és fegyver, fogó kar, szívó szerv s több más gyanánt működik. A második esetre jó példa egyfelől a pillangók szipókája, az orrmányos bogarak O.-a. De O.-t találunk még a legyeknél, poloskáknál, egyik-másik csigánál, féregnél, ráknál stb.

Orrmányárboc

l. Homlokárboc.

Orrmánycsarnokok

(ném. Bugsprietswanten; ol. sartie del bompresso; ang. bowsprits shrouds), a homlokárboc támogatására és helyében való megerősítésére szolgáló erős, az álló kötélzethez tartozó kötelek. A szerint, hogy e homlokárboc melyik szálfarészét támogatják, megkülönböztető nevök is van, igy: orrmánytörzscsarnak, orrmányderékcsarnak, orrmánysudárcsarnak. L. Árbocozat.


Kezdőlap

˙