Ostorozók

v. önostorozók, l. Flagellansok.

Ostorszerkezet

a szövőiparban a vetélő átdobását végező géprész. L. Gyorsvetélő és Szövőgép.

Ostracion

Art. (állat), a forrt állcsontos halak rendjének egyik neme, melynek testét egymás mellé sorakozott lemezkékből álló páncél födi; de a fark hátsó része már vékony bőrü; hátúszója rövid, tüskétlen; hasúszója nincs; felső állkapcsai kis fogak sorával fegyverzettek. A meleg égövi tengerekben mintegy 22 faja él, melyek közül legismertebb az O.quadricornis L. Ennek páncélja háromszögletü, az alfelúszó mögött zárt; a páncél hasoldali két élén a hátúszó átellenében egy-egy erős tüske emelkedik; szemei fölött mindkét oldalon két-két erős tüske áll előre; a páncél lemezkéi vagy kék foltosak, vagy világos, barnán szegett szemfoltot viselnek. Hossza 25-35 cm. Az Atlanti-oceánt lakja.

Ostracismus

(gör.-lat.), a régi görögöknél népbiróság, mely az állam biztonságát s szabadságát veszélyeztető tekintélyre szert tett, vagy ellenzékeskedésök által az állam békés fejlődését zavaró férfiakat becsületöknek csorbítása s vagyonjogaiknak megsértése nélkül az állam területéről száműzte. A név az agyagtáblácskáktól (osztreikon) eredt, amelyekre a polgárok a szavazatokat irták. Akinek száműzésére 6000 polgár szavazott, kénytelen volt az államot 10, később 5 évre elhagyni, ha csak a nép elébb vissza nem hivta.

Ostracoda

(állat), l. Kagylósrákok.

Ostrau

1. Mährisch-O., város Mistek morva kerületi kapitányságban, az Ostrawitza és vasút mellett, (1890) 19,243 lak., nagy kőszénbányákkal, kohókkal, nagy malátagyárral, vaspléh- és cinkhengerművekkel, szappan- és szeszgyárral. Közelében vannak a witkowitzi nagy vasművek. - 2. Polnisch-O., város Freistadt osztrák-sziléziai ker. kapitányságban, Mährisch-O.-val szemben, (1890) 6899, mint község 13,176 lak., a Wilczek grófi család egyik régi kastélyával és szénbányával. Az O.-i széntelep Ausztria eygik legfontosabb széntelepe. 1891-ben 20,197 munkás 3,53 millió t. szenet bányászott 13,45 millió frt értékben.

Ostrawitza

az Odera jobboldali mellékvize Osztrák-Sziléziában. A Beszkidekben Lissahorától D-re 789 m.-nyi magasban ered és a Morawka fölvétele után Märisch-Ostraunál torkollik.

Oštrc

község Varasd vármegye zlatari j.-ban, (1891) 1470 horvát lakossal.

Ostrea

l. Osztriga.

Ostrom

az a hadi művelet, amely által a cél t. i. a vár bevétele a legbiztosabban, ha nem is a leggyorsabban elérhető.


Kezdőlap

˙