tökéletesebb alakja a fejadónak, kezdetleges alakja a jövedelmi adónak, amidőn ugyanis az egyes polgárok nem egyformán adóztatnak meg, hanem társadalmi állásuk, hivatásuk stb. szerint különböző adóosztályokba soroztatnak.
l. Kataszter.
az a kereset, mely közös dolognak vagy közös vagyonnak birói úton, itélettel való tényleges felosztását célozza vagy akként, hogy a tulajdonostársak mindegyike a hányadának megfelelő részt természetben kapja, vagy ugy, hogy a közös dolog biróilag eladassék és a tulajdonostársak a vételárban aránylag részesüljenek. Az O.-tel indított eljárástól lényegesen különbözik az, mely a régi magyar jog szerint a hagyatéknak vérrokonok közötti törvényes, azaz az örökösödés anyagi szabályainak megfelelő, de a biróság törvénykezési funkciójának közvetítése nélküli felosztása (divisio) és átadása iránt folyt le, és mely mint a legrégibb jogintézmények egyike, a magyar jogban és birói gyakorlatban kiválóan alapos szabályozást nyert. Ha az osztálynál lényeges hiba jött közbe, mely az osztály jogi érvényének megsemmisülését vonta maga után, ezen az alapon az új osztályt (nova divisio) már alakszerü per útján, tehát O.-tel kellett követelni.
Folytonos gondos kezelést igényel a pályafelügyelet, a vasutak építményeinek jókarban tartása, továbbá újabb építmények tervezése és megépítése. Ezért a vasutak vonalait apróbb, 100-150 kilométerre tehető osztályokra osztják s kezelésüket O.-ekre bizzák. Az O.-ben rendesen három-négy mérnök van és a szükséges kezelő személyzet. Alája rendelvék a vonal szakaszán levő pályafelvigyázók (l. o.) és pályaőrök (l. o.). Ez utóbbiak teszik az állandó személyzetet, a munkások és kézművesek száma azonban a szükséglet szerint változik. Az állandó személyzet szolgálata két fő részre osztható, u. m. pályafelügyeleti és pályafentartási szolgálatra. Az előbbine hatásos gyakorolhatása végett az állandó személyzetet felesketik és rendőri hatalommal ruházzák fel. A rendes fentartás céljaira évenkint újra megállapított költségelés alapján évi megszabással adnak hitelt az O.-ek rendelkezésére. Ugy ennek a felhasználását, valamint az O. munka- és jogkörét külön állandó utasítások szabályozzák.
általában az a logikai eljárás, mellyel egy általánosabb fogalom alá tartozó fogalmakat kisebb csoportokba szedünk, akár a végett, hogy jobban áttekinthessük őket, akár hogy a mivoltuknál fogva egymáshoz tartozókat csoportosítva a fogalom belső tagozottságát föltüntessük. Az O. eme meghatározásából folyik, hogy teljesnek kell lennie, azaz a beosztandó fogalom minden tagja valamely csoportban, de csakis egyben helyet találjon. E célra szükségünk van u. n. beosztási alapra (fundamentum divisionis), azaz a kisebb csoportok alakításának valamely elvére. Csak oly elv alkalmas erre, mely bizonyos változatokban végig vonul az összes tagokon; amely tagokban az elvnek egy bizonyos változata találkozik, azok egy csoportba tartoznak. A beosztás mesterségesnek neveztetik, ha a beosztási alap csak valamely külső elv, amely a beosztandók mivoltát nem igen érinti; az ily O. is fontos áttekintést át a beosztandó fogalom egész körére. Ennek klasszikus tipusa a szótár, mely a szókat a betük sorrendje szerint csoportosítja. - O. a pedagogiában, az iskolai növendékek magaviseletének, szorgalmának és tanulásbeli előmenetelének a tanítói kar részéről történő megitélése és ez itéletnek érdemjegyekkel való megállapítása. Az O.-ra szolgáló érdemjegyeket többnyire a közoktatási kormány szokta megállapítani s a tanulásban való előmenetel jelölésére a legszokottabbak: jeles, jó, elégséges, elégtelen. Némely iskolánkban még a jelesnél is különb kitünő is megmaradt divatban korábbi időkből. Ha a tanuló egy vagy két tantárgyból elégtelen érdemjegyet kap, ugy kénytelen e tárgyakból javító vizsgálatot tenni, ha pedig kettőnél több tantárgyból kap elégtelen osztályzatot, ugy az osztály ismétlésére utasíttatik. Régebben középiskoláinkban félévenként osztályozták a tanulókat; újabban évharmadonként történik az O., amelynek eredményét a szülőkkel közölni szokták. - O. (értékpapiroké), l. Elhelyezés.
l. Rostahenger.
(genfi rendszer), a börtöntudományban az a rendszer, mely az elitélteket nemcsak kor, nem, az elkövetett bűntett neme, műveltségi fok, munkaképesség, hanem az erkölcsiségnek s javíthatóságnak viszonylag egyenlő foka szerint osztályozza; az egy osztályba sorozottak közösen dolgoznak. Amennyiben a részletes végrehajtásában részint a magánrendszer (filadelfiai, pennsylvaniai), részint a hallgató (auburni) rendszer elveit alkalmazza, vegyes rendszernek is nevezik, l. Börtönrendszerek. - O. a pedagogiában, némely osztott népiskolának az a berendezése, mely szerint minden tanító állandóan egy bizonyos osztályban tanít, ugy hogy a tanuló évről évre más-más tanító vezetése alá kerül. Ennek ellentéte a váltakozó rendszer, mely szerint minden tanító végig vezeti növendékeit, akiket az első osztályban átvett, valamennyi osztályon.
l. Sorsjáték.
(général de division), Franciaországban igy nevezik azt a tábornokot, akire egy hadosztály (l. o.) katonai és gazdászatkezelése bizva van. Nálunk rendesen altábornagy és csak kivételesen vezérőrnagy a hadosztályparancsnok.
leginkább az elemi népiskoláknak az a berendezése, mely szerint egy-egy osztályban valamennyi tantárgyat azon egy tanító tanítja, ellentétben a felsőbb foku iskolákban divatozó szaktanításhoz, midőn t. i. minden szakot, tantárgyat vagy a rokon tantárgyak egy-egy csoportját más-más tanár tanítja.