Otsego

(ejtsd: otszigo), 1. 15 km. hossz és átlag 2 km. széles tó New-York É.-amerikai államban, 362 m.-nyi magasban; belőle folyik ki a Susquehanna. - 2. O., két county az Egyesült-Államokban és pedig Michiganben (1400 km2 ter., 2000 lak., Gaylord székh.) és New-Yorkban (2720 km2 ter., 54,000 lak., Cooperstown székh.).

Ott

Ádám, kat. áldozópap, egyházi iró, szül. Budapesten 1843 dec. 24. Középiskoláit Budapesten, a teologiát Bécsben végezte. Pappá szentelték 1867 jul. 28. Káplán volt Nagysallón, Udvardon és hosszabb ideig Budapest-Józsefvárosban. 1890. buda-ujlaki plébános. Irodalmi munkássága: A Religiónak hosszu időn át állandó rovatvezetője volt. Önálló művei: Az egyházi javakról (Budapest 1879); Das Buch der heiligen Rosenkränze (u. o. 1887).

Ottajano

város Nápoly olasz tartományban, 16 km.-nyire Castellamere di Stabiától, vasút mellett, (1881) 4500 lak., olajfa- és szőllő-ültetvényekkel.

Ottakring

Bécsnek egykori külvárosa, 1890 óta annak XVI. kerülete, Wilhelminenberg nevü kastéllyal, amely körül gyönyörü park terül el.

Ottava

Ignác, szemorvos és szempoerateur, szül. Érsekujvárott (Nyitra) 1852. Középiskolai tanulmányait Érsekujvárott és Pozsonyban végezte. 1872. a budapesti egyetem orvosi fakultására iratkozott be. 1879. kapta meg az összes orvostudományok doktori oklevelét. 1878-tól 1888-ig a budapesti egyetem szemészi tanszékénél volt alkalmazva mint másod- és négy évig mint első tanársegéd. 1887. a szemoperálások magántanára lett. Művei közül a következőket említjük: A gonoccoccusok értéke a szembetegségek diagnosisánál; A kankós szemgyulladás conservativ gyógykezelése; Tanulmány a trachomás szemgyulladásról; Tanulmány a szemkötőhártya trachomás betegségeinek sebészi gyógyításáról; Miként lehetne hazánkban a trachomás szembetegséget megszüntetni; Tapasztalási adatok a trachomás szemgyulladás aetiologiájához; A mai kornak szembetegségei stb. Két eszközt talált föl: spatulát a trachomás szem kötőhártyájának masszálására; szondát a ductus nasolacrymalis masszálására.

Ottave rime

(ol.) a. m. nyolcas szak, v. stanza, az olasz lirai és epikus költészetnek egyik fő formája. Nyolc (10-11 tagu) sorgól áll, melyek közül a 6 elsőn egy keresztrím vonul végig: ababab, a két utolsót pedig párrím foglalja össze: cc. Ez okozza, hogy a strófa nem középen válik két felé, ellenkezőleg az 5. és 6. sor a 4 első sorra csap vissza, s csak a 2 utolsó sor önállósul a többitől, itt van a szak pointeje. A 6 első sor adja a tárgyat, elbeszél stb., a két utolsó reflexiókat fűz hozzá, befejezi a gondolatot, vagy új fordulatba kezd. Mint epikai forma, világirodalmi jelentőségü; O.-ban van irva Tasso Megszabadított Jerzuzsáleme, Ariosto Őrjöngő Lórántja, a portugál Cemoes Lusiádája, Wieland Oberonja (kissé szabadabb szerkezettel), nálunk Arany Bolond Istókja. Az u. n. sziciliai stanza 8 során egyazon keresztrím vonul végig (az utolsó két sor ríme is: ab). Az angol eredetü Spenserstanza 9 soru, ríme: ababb cbcc, végsora 1 lábbal hosszabb a többinél; ebben irta Spenser Tündérkirálynőjét és Byron Childe Haroldját.

Ottawa

1. a Szt. Lőrinc egyik nagy mellékfolyója. Az É. sz. 48° alatt az O. nevü kis tóból folyik ki, ezután felső részében számos kis tavon folyik át, aminő a Temiskaming, a Aoulonge stb. Quebec és Ontario közt határul szolgál és 30 km.-nyire Montrealtól torkollik. Hossza 1300 km. Az O. ismeretes a partjain levő erdőkből és a Cavillon és Chaudiére nevü vizeséseiről.

2. O., Dominion of Canada-nak 1858 óta székhelye az Ontario partján, a Rideau torkolatánál, vasút mellett, (1891) 44,154 lak., nagyszerü fürészmalmokkal, amelyeket a Chaudiére és Rideau vizesések hajtanak s amelyek évenként 5 millió dollár értékü árut produkálnak, és papirgyártással. A kies fekvésü város legjelentékenyebb épülete a parlament, 152 m. hosszu, olasz-gót stilben homokkőből készített épület, amely magában foglalja az összes legfőbb hivatalok helyiségeit, a törvényhozó testület üléstermeit és egy nagy könyvtárhelyiséget; továbbá a kat. székesegyház két 60 m. magas toronnyal; a kat. college és a kanadai francia institut. A parlament előtti téren van Cartier szoba.

3. O., több county az É.-amerikai Egyesült Államokban és pedig Kansasban (1875 km2 ter., 11,000 lak., Minneapolis székh.), Michiganben (1400 km2 ter., 35,000 lak., Grand Haven székh.) és Ohióban (777 km2 ter., 21,000 lak, Port-Clinton székh.).

4. O., több város az Egyesült-Államokban és pedig a) La Salle county székhelye Illinoisban, az Illinois-folyó, az Illinois-Michigan-csatorna és vasutak mellett, (1890) 9985 lak., jelentékeny üveg- és agyagiparral, kocsi- és gazdasági eszközgyártással. - b) Franklin county székhelye Kansasban az Osage mellett, (1880) 6248 lak., földmiveléssel, a baptista O. Universityvel.

Ottenfels-Gschwind

Zsigmond báró, főrendiházi tag és cs. és kir. kamarás, szül. Konstantinápolyban 1825 jun. 17., hol atyja osztrák-magyar nagykövet volt. A család 1710. bárói rangot kapott és 1719. vette föl a kihalt Gschwind nemesi család nevét és címerét. O. a hatvanas évek óta szerepel a közéletben, virilis tagja a horvát országgyülésnek, s kezdettől fogva az unionista párt hive volt; egyébként kiválóan a gazdasággal foglalkozik. Bátyja, O. Móric, nyug. berni nagykövet és meghatalmazott miniszter.

Ottensen

1871 óta város, 1889 jul. 1.-től Altona (l. o.) egy része.

Otterbein

Fülöp Vilmos, német ref. prédikátor, egy metodista szekta alapítója, 1752. vándorolt ki Yorktownba, és 1800 szervezte állandó hitközségbe követőit, kik megválasztottá püspökké, mely méltóságát haláláig (1813) megtartotta. Követőinek mot öt püspökük van, kik élénken terjesztik tanaikat, főleg Németországban.


Kezdőlap

˙