Oviedo

1. spanyol tartomány a tenger, Santander, Leon és Lugo közt, 10,894 km2 ter., 593,711 lak. O. megfelel az O.-i Asturiának (l. Asturia). - 2. O., az ugyanily nevü spanyol tartománynak, egykoron egész Asturiának, püspökségnek és egyetemnek székhelye, 25 km.-nyire az Atlanti-oceántól, vasút mellett, (1887) 42,716 lak, bőr-, kalapgyártással, királyi fegyvergyárral. A Nalon és Norra közt magaslatokon épült és É. felől a Sierra de Naranco által védett város bár régi, de tiszta és rendes. A 71. megkezdett és 830. megnagyobbított templom körül keletkezett. Ezen későbben (1528) újra épített templomnak legrégibb része a Camara santa; gót tornya 80 m. magas és egyike a legszebbeknek Spanyolországban; a templomban számos értékes ereklyét őriznek, aminő a Pelago fakeresztje, a győzelem keresztje; a szűu károly kápolnájában vannak az asturiai hercegek, királyok és királynék síremlékei. Egyéb jelentékenyebb épületek: a Casas consistoriales (városház) 1662-ből; a San-Tirso-templom; a Corte romjai, amely Szűz Alfonz palotája volt; a del Parque-hercegek palotája, amely most fegyvergyár; a Capo-Sangado-palota stb. Jovellanos fekete márványból készített szobra szintén dísze a városnak. Az egyetem, szép modern épület, a városon kivül áll. Szépsétahelyek és egy botanikus kert az üdülés szolgálatában állanak. Közelében van a Santa Maria de Naranco templom, egyike Európa legrégibb (VII. sz.) ilynemü épületeinek; a kis Priorio falu, vagyis Caldas de O. ásványvízforrásokkal; végül 11 km.-nyire a Trubia és Nalon összefolyásánál El Fabrico de Trubia nagy királyi vas- és acélművekkel, ágyuöntővel és fegyvergyárral. O. (Oventum) 760. alapíttatott. A IX. sz. elején Szűz Alfonz Praviából ide tette át székhelyét.

Ó-világ

földrajzi értelemben a K-i féltekének az a három világrésze (Európa, Ázsia, Afrika), melyet már a történelmi időszámítás kezdetén is ismertek, ellentétben azzal a kettővel (Amerika, Ausztrália), melyet később fedeztek föl és újvilágnak neveztek el. Az időszámításra (történelemre) vonatkoztatva, az Ó. népeinek hivják azokat a nemzeteket, melyek a föntebbi három világrészben Kr. e. szerepeltek; e réven szoktak beszélni az Ó. történetéről, földrajzáról stb. is. Hasonlóképen Ó. néven értik néha az ókori népek egész kulturéletét, ellentétben azzal az új kulturával, mely a középkorban kezdődött és fejlődött tovább.

Óvilági majmok

a keleti félgömböt lakó összes majomfajok, amelyeknek fő jellemvonásuk a nyugati félgömböt lakókkal vagy a újvilági majmokkal szemben az, hogy orrsövényük keskeny s orrnyilásaik közel állnak egymáshoz. Épen ezért keskenyorru majmoknak (Catarrhini) nevezik, szemben az újvilági laposorru majmokkal (Platyrrhini), melyeknek orrsövénye széles és orrlyukaik távol esnek egymástól. Az óvilági majmok között találjuk az emberhez leghasonlóbbakat s ezeket éppen ezért emberszabásu majmoknak (Antropomorpha, Anthropoidei) is nevezik.) Ilyen a gorilla, csimpánz, orangután, gibbon.

Ovipara

(lat.) a. m. tojó állatok, vagyis olyanok, melyek petéiket - akár megtermékenyítve, akár nem - kirakják és úgy szaporodnak. Ilyenek p. a madarak, gyíkok, kigyók nagy része, halak és sok gerinctelen állat.

Ovis

(lat.) a. m. juh (l. o.); O. musimon, l. Muflon.

Óviz

(Sltwasser, Staravoda), kisközség Szepes vármegye gölnicbányai j.-ban (1891) 366 német, tót és magyar lak. Az itt fennállott vasolvasztó megszünt.

Óvoda

l. Kisdedóvás.

Óvó fegyverek

az ellenséges fegyverek hatása ellen vagy az egész testet, vagy annak egyes részeit oltalmazó szerkezetek. Ilyenek voltak: a pajzs, sisak s a vért vagy páncélnak különféle nemei. A mostani fegyverekkel szemben idejüket multák s alig van Európában hadsereg, amelynél még Ó.-et használnak.

Óvó gyógymód

(prophylaxis). Összege azon eljárásoknak, melyek segélyével betegségeknek, különösen fertőző betegségeknek (kontagiozusoknak, u. m. miazmatikusaknak) egészségesekre áthárulása megakadályozható. Az eljárások, intézkedések az egyes betegségek természete szerint különbözők Maláriával szemben más nem maláriás vidékre öltözködés, a talajtól minél magasabban való lakás (Olaszország maláriás vidékein csupa emeletes házakban lakik a föld népe), a mocsaras helyek kiszárítása, mívelés alá vétele, különösen gyorsan növő növényekkel való beültetése (napraforgó, eucalyptus globulus stb.), vagy ha ez mind nem lehető, a mocsár körülültetése sűrü erdővel, ily eljárások, valamint chininek kis adagokban folytonos bevétele. Hagymáz és kolera ellen Ó. az egészségesek emésztő szerveinek épségben tartása mellett, a fertőzött viz, ételek, ruhanemüek, árnyékszékek, helyiségek elszigetelése, Difteritisz, skarlát, morbillival szemben szigoru elszigetelése a betegeknek az egészségesektől. Difteritisznél újabban az egészséges gyermekeknek kis adag szérummal való óvóojtása ugy látszik eddig, s pedig nagyrészt hazánkban tett nagyobb terjedelmü észlelések alapján, sikeres eljárás. Hólyagos himlővel szemben a Jeuner-féle védőojtás akár borjunyirkkel, akár humanizált nyirkkel, valamint a 10-12 nap mulva eszközölt újraoltás az Ó. Trachomával szemben a betegek kényszergyógyítása s az egészségesektől való elkülönítésük a jól bevált Ó. Szifilisszel és más buja betegségekkel szemben a kéjelgési ügy helyes adminisztrativ kezelése, s a beteg kéjnők kényszergyógyítása a megfelelő Ó. A gyermekágyi láz Ó.-ja a bába és orvosi kezeinek, az orvosi műszereknek, a beteggel érintkező ruházatnak stb. ideális tisztasága, illetőleg aszeptikus volta; a bábaügy rendezettségének arányában fogy a gyermekágyi lázbetegek száma az országban. A sebfertőző betegségeknek Ó.-ja az aszepszis és antiszepszis.

Óvóintézetek

l. Kisdedóvás.


Kezdőlap

˙