Öland

Kalmar (ettől 5 km.-nyire) svéd länhez tartozó 139 km. hosszu, 1345 km2 területü sziget a Balti-tengerben, 34 000 lakossal. A száraztól a Kalmar-szoros választja el. Ny-i partján a Vestra, K-en pedig az Ostra Landtborgen nevü dombsor húzódik rajta végig, amelyek Köpingtől É-ra összefutnak. Belseje fensík; ez köves, terméketlen, D-i részében pedig egészen kopár; Alfvor a neve. Partjainál vannak csak termékeny részei. A lakosok fő foglalkozása a halászat, hajózás, marha- és juhtenyésztés. Ny-i partján van Borgholm (l. o.), O. egyedüli városa. A Kalmar-szorosban van a Jungfrum nevü zátony, amelynek legmagasabb csúcsához (Blâkulla), miként a Gellért-hegyhez, boszorkánymondák fűződnek, továbbá Grimskär-zátony, melyek mindketten a dánok és svédek közt 1564. és 1679. vívott tengeri csatákról ismeretesek.

Ölbenyiló

(növ.), l. Kaszavirág.

Ölbő

kisközség Vas vármegye sárvári j.-ban, (1891) 1120 magyar lakossal.

Öls

az ugyanily nevü járásnak és régebben Öls hercegségnek székhelye Boroszló porosz kerületben, az Öls patak és vasút mellett, (1890) 10 167 lak., gazdasági gép-, sör-, kocsigyártással, gőzmalommal, harangöntéssel; terjedelmes nagy kastéllyal, amelyben 1809-ig az ölsi hercegek laktak és amely 1884 óta a német trónörökös tulajdona. Öls egykoron önálló hercegségnek volt fővárosa, amely hercegség Öls járás legnagyobb részén kivül Stroppen, Trebnitz, Medzibor és Konstadt városokat foglalta magában és jelenleg részben a német trónörökösé, részben a szász királyi családé.

Ölschläger

Adám, l. Olearius.

Öltözet

l. Ruházat.

Öltöző

Az a terem vagy szoba, melyben szinészek, szinésznők a szinpadi előadáshoz szükséges ruháikat, jelmezeiket fölveszik. Vannak külön egy v. két művész számára való u. n. magán Ö.-k s kar- vagy ballet-Ö.-k, melyekben férfiak s nők külön-külön, v. az egész tánc- v. énekkar öltözik. Az Ö.-k butorzata a ruhaszekrény s a tükör-asztal, mely előtt művészek és művésznők, többnyire fodrász és öltöztető segítségével, az arc-maszkirozást végzik. Gyors átöltézésekre, kivált ha az Ö. távolabb van, a szinfalak között szoktak e célra szolgáló kis fülkét rögtönözni.

Ölved

(Nagy-), nagyközség Esztergom vármegye párkányi j.-ban, (1891) 1726 magyar lakossal, postahivatallal és postatakarékpénztárral.

Ölyüvű

v. ölyvfű (növ.) a. m. högymal (l. o.).

Ölyü-szigetek

szigetcsoport az Atlanti-óceánban, szokottabban Azórok (l. o.).


Kezdőlap

˙